עדיקה מתרחבת לספרד: "לא ניקח כוכבת, ולא נשקיע עשרות מיליונים"

הכנסותיה רשת עדיקה גדלו ברבעון הראשון ב-19% ל-25 מיליון שקל, בעקבות עלייה בפעילות באתר, ופתיחת סניפים פיזיים חדשים ■ ואולם הרחבת ההנחות בשל התחרות והוצאות בשל ההתרחבות לחו"ל – העבירו החברה להפסד ■ המנכ"ל: "כרגע ממוקדים פחות ברווחים"

ערן אזרן
חנות פופ-אפ של עדיקה בתל אביב
חנות של עדיקה בתל אביב
ערן אזרן

גידול חד בהוצאות בשל פתיחת חנויות פיזיות חדשות והרחבת הפעילות בינלאומית, לצד העמקת התחרות בענף האופנה, העבירו את עדיקה להפסד של מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019, בהשוואה לרווח נקי מתואם של כמיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018 - כך עולה מהדו"חות הכספיים שפורסמו הבוקר (ד'). בתגובה, עדיקה יורדת ב-4%, ומסכמת ירידה של 40% מההנפקה.

עדיקה, שבשליטת קבוצת גולף, דיווחה על גידול של 19% בהכנסות הרשת ברבעון  לעומת הרבעון המקביל ב-2018 - ל-25.4 מיליון שקל. הגידול נבע מהמשך הצמיחה בפעילות השוטפת, בין היתר גידול של 12% בלקוחות הפעילים באתר, בנוסף לגידול בהכנסות מפתיחת חנויות פיזיות. הגידול קוזז בחלקו עקב עונת החורף שהתארכה, ועיתוי חג הפסח, שחל השנה באפריל.

עדיקה דיווח על עלייה מרשימה של 45% במספר העסקות באתר ל-200 אלף הזמנות, לעומת 138 אלף הזמנות ברבעון הראשון ב-2018. לצד פעילות האתר, עדיקה רשמה הכנסות של 4 מיליון שקל מהענקת שירותי תפעול לאתרי גולף, לעומת 600 אלף שקל ברבעון המקביל. התמורה מהפעלת האתרים העלו את הכנסות הקבוצה ל-29.4 מיליון שקל, לעומת 22 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד – גידול של 34%.

קים קרדשיאן בקמפיין ל"קרולינה למקה". בעדיקה יוותרו על התענוג
קים קרדשיאן בקמפיין ל"קרולינה למקה". בעדיקה יוותרו על התענוגצילום: Mert Alas & Marcus Piggott

עדיקה דיווחה על ירידה משמעותית ברווחיות הגולמית ברבעון הראשון ל-52% (שיעור הרווח הגולמי מההכנסות), לעומת 55.3% ברבעון המקביל אשתקד. בחברה הסבירו כי הירידה בשיעור הרווח הגולמי נבעה בעיקר מהתחרות הגוברת בשוק האופנה הישראלי והצורך להתאים את התמחור להנחות המקובלות בשוק; וכן עקב הכנסה של מוצרים חדשים תחת אסטרטגית חדירה.

אחד הגורמים המרכזיים שפגע בתוצאות עדיקה היה גידול חד בהוצאות מכירה, הנהלה וכלליות, שהסתכמו ברבעון בכ-13.2 מיליון שקל (51.9% מהמכירות) לעומת כ-9 מיליון שקל (42.2% מהמכירות) ברבעון המקביל. הגידול נבע מהוצאות על פיתוח אתר רשת חדש בארה"ב (Adika.com), שהסתכמו ברבעון הראשון בכמיליון שקל, וכן בעקבות פתיחת חנויות פיזיות חדשות בקניונים (החנות הבאה תיפתח בקניון עזריאלי).

דדי שוורצברג
דדי שוורצברגצילום: דנה קרן

לצד ארה"ב, בעדיקה נערכים להרחיב את פעילות הרשת למדינה נוספת בטווח הקרוב. בעדיקה לא חשפו את שם המדינה, אך מדובר בספרד. "זו מדינה בעלת אופי וטעמים דומים לקהל הישראלי", אמר דדי שוורצברג, מנכ"ל עדיקה, "אנחנו מזהים דפוס בלקוחות של עדיקה, שהן קהל היעד שלנו גם בעולם: צעירות בגילי 25-15 מדור ה-Y, שאוהבות טרנדים באופנה, והן פעילות ברשתות החברתיות. זו אותה לקוחה ישראלית שעוקבת אחרי ידועניות כמו ג'יג'י חדיד וקים קרדשיאן.

"בימים אלה אנחנו נמצאים בשלב הראשון בפיילוט הבינלאומי, המתמקד בארה"ב. ברבעון הראשון פיתחנו את האתר, השונה מהאתר הישראלי, ולקראת סוף הרבעון התחלנו להפעיל אותו. האתר עבד בעיקר בשבועות האחרונים - והכיוון הוא חיובי. אנחנו שולחים כיום את החבילות לארה"ב תוך שלושה ימים כדי שנוכל לעמוד בתחרות - וזה עולה כסף.

"זה לוקח זמן לחדור לשוק חדש. המטרה שלנו עד לסוף השנה היא להגדיל את ההכנסות בחו"ל ולהשיג נתח שוק - גם אם נראה הפסדים. כרגע אנחנו ממוקדים פחות ברווח. אנו מאמינים שהמהלכים הללו יתמכו בהמשך הצמיחה. לא ניקח כוכבת ונשקיע בחו"ל עשרות מיליונים. לא נסכן את עדיקה", אמר שוורצברג. 

בעקבות ההשקעה בהתרחבות בחו"ל והירידה ברווחיות הגולמית בארץ, קבוצת עדיקה ספגה ברבעון הפסד תפעולי של כ-200 אלף שקל, לעומת רווח תפעולי רווח כ-1.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בפועל, ההפסד התפעולי היה גבוה יותר – וזאת מחר שעדיקה יישמה ברבעון את התקן החשבונאי IFRS 16 בנוגע לחכירות תפעוליות, שמעביר חלק מההוצאות התפעוליות להוצאות המימון. החברה רשמה הפסד לפני מס של כמיליון שקל, לעומת רווח של כ-1.6 מיליון שקל ברבעון המקביל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker