בנק לאומי: המשקיעים בביטוח ישיר ציפו לקצב צמיחה גבוה משהשיגה

החברה דיווחה הבוקר על רווח של 51 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019, עלייה קלה לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה ■ עם זאת, צמיחתה התמתנה והוצאותיה גדלו

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל ביטוח ישיר, קובי הבר
מנכ"ל ביטוח ישיר, קובי הברצילום: מוטי מילרוד

חברת הביטוח איי.די.איי ביטוח (ביטוח ישיר) פירסמה הבוקר (שלישי) את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2019, והציגה רווח כולל של 51 מיליון שקל, לעומת 50 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

ואולם הפרמטר החשוב ביותר בביטוח ישיר הוא קצב הצמיחה. אייל דבי, מנהל מחקר ניירות ערך ישראליים בלאומי שוקי הון, מסביר: "קצב צמיחה הוא פרמטר חשוב לכל חברה אבל במיוחד לביטוח ישיר. יש טענה כי למרות העובדה שקצבי הצמיחה נמוכים מבעבר, הם עדיין גבוהים מאלה של יתר החברות בתעשייה - מה שאמור לקבל ביטוי במכפיל הרווח, לפיו נסחרת המניה. 

"עם זאת, על פי התוצאות אחרונות, קשה לומר זאת בצורה נחושה - שהרי לא רק שהצמיחה בשורה העליונה התמתנה, גם הוצאות החברה גדלו בצורה לא קטנה. אם לסכם את הדברים, אזי קשה לנו לראות כיצד המכפילים מתארכים ללא שינוי במגמה – לא רק בקצב צמיחה ההכנסות, גם מבחינת ריסון צד ההוצאות של החברה".

הפרמיות שהורווחו (ברוטו) צמחו בשיעור של 5% ביחס לרבעון מקביל, והסתכמו ל-652.7 מיליון שקל. דבי מסביר: "מעבר לעובדה שקצב הצמיחה האמור אינו גבוה מהממוצע בתעשייה, הרי שאם משווים את היקף הפרמיות שנגבו - בגילום שנתי - אל מול 2018 כולה, אזי מקבלים צמיחה של קצת יותר מ- 1%. נדמה לנו שהמשקיעים מצפים ליותר".

אייל דבי
אייל דבי

רווחי ההשקעות של ביטוח ישיר יחסית נמוכים, אך ברבעון זה ההכנסות מהשקעות רשמו קפיצת מדרגה - ובכך תרמו משמעותית לשורה התחתונה. סך ההכנסות מהשקעות היה 19.3 מיליון שקל ברבעון, לעומת 12.9 מיליון שקל בתקופה המקבילה – גידול של 50%. דמי ניהול הסתכמו ב-1.3 מיליון שקל, לעומת 1.4 מיליון שקל ברבעון המקביל – ירידה של יותר מ-7%.

דבי עובר לצד ההוצאות ומסביר: "אם תביטו על הוצאות התפעול ברבעון, תגלו עלייה חדה לכל רוחב הגזרה. עמלות, הוצאות שיווק והוצאות רכישה אחרות, גדלו ל-99.5 מיליון שקל, לעומת 84.9 מיליון שקל ברבעון המקביל (גידול של 17%). הוצאות הנהלה וכלליות צמחו ל-36.1 מיליון שקל, שמהווים גידול של 16% בהשוואה לתקופה המקבילה. הוצאות מימון הסתכמו ב-5.4 מיליון שקל ברבעון, בהשוואה ל-3.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. למעשה, לחברה נוספו הרבעון הוצאות תפעול בהיקף של 21 מיליון שקל. ביחס לרווח הכולל שדווח, זה משמעותי מאוד".

דבי ממשיך ואומר: "הרווח הכולל הסתכם ב-51 מיליון שקל ברבעון, שזו רמה כמעט זהה לרווח הכולל שדווח בתקופה המקבילה. מה שהוביל ליציבות ברווח הכולל, ולא לירידה, זה שוק ההון החזק שהיה ברבעון הנוכחי - שהוביל להכנסות גבוהות וחריגות מהשקעות ההחברה (בתיק הנוסטרו). רווחי ההשקעה הנוכחיים הם חריגים ואינם מייצגים, כך שהיציבות שנרשמה ברווח הכולל לא ממש מעודדת – היא אפילו מטרידה. הערכנו שהצמיחה תפחת, אבל בצורה יותר מתונה, והגידול המשמעותי בהוצאות הפתיע אותנו לרעה. אז נכון, המניה כיום משמעותית יותר זולה ממה שהייתה, אבל נראה שיש לכך סיבה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker