עם חצי מההכנסות ופחות מחצי מהעובדים - הרווח של חילן כמעט משתווה למטריקס

שלוש חברות שירותי המחשוב הגדולות בבורסה פירסמו דו"חות שמצביעים על צמיחה - המאפשרת להן להמשיך לחלק דיווידנדים ולרכוש חברות קטנות ■ המניות שלהן טיפסו בכ-25% ב-12 החודשים האחרונים, ובמאות אחוזים בחמש שנים

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל חילן אלי זיברט
שלי אפלברג

בשלוש השנים האחרונות, חילקו שבע חברות שירותי המחשוב (IT) המקומיות דיווידנד בסכום של כ–800 מיליון שקל. מניות הענף הציגו תשואות נאות — ושוויין המצרפי טיפס ליותר מ–8 מיליארד שקל.

מטריקס, ששווייה 3.1 מיליארד שקל, היא חברת שירותי המחשוב הגדולה בישראל. מנייתה עלתה בחמש השנים האחרונות ב–190% — וב–25% ב–12 החודשים האחרונים. חילן ניצבת במקום השני עם שווי של 2.23 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה זינקה בחמש השנים האחרונות ב–328% — וב–24% ב–12 החודשים האחרונים. וואן טכנולוגיות ניצבת במקום השלישי עם שווי של 1.13 מיליארד שקל. מניית וואן הניבה בחמש השנים האחרונות תשואה של 150% ו–23% ב–12 החודשים האחרונים.

התוצאות של שלוש החברות האלה ברבעון הראשון של 2019 מראות צמיחה נאה במכירות וברווח הנקי. חלק מהגידול הוא אורגני, אך עיקרו מאסטרטגיה של מיזוגים ורכישות ששולטת בענף בשנים האחרונות.

מטריקס: ההכנסות הגבוהות ביותר בענף

מטריקס, המעסיקה 9,250 עובדים ומנוהלת על ידי מוטי גוטמן (מנכ"ל) וגיא ברנשטיין (יו"ר), הציגה את ההכנסות הגבוהות ביותר — 852 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019 — גידול של 9.5% לעומת הרבעון המקביל ב–2018. מקורן של 87% מהכנסותיה של מטריקס הוא חברות מהמגזר הציבורי והממשלתי בישראל, ובהן צה"ל, חברת החשמל, סלקום והוט.

המכירות של מטריקס הצליחו לצמוח למרות קיטון במגזר ההדרכה וההטמעה, בשל צמיחה במרבית מגזרי הפעילות. הצמיחה במכירות נבעה גם מאיחוד של דו"חות חברת דנה הנדסה, שאת מניותיה רכשה תמורה 52 מיליון שקל ודו"חות חברת מדיאטק טכנולוגיות, שאת השליטה בה רכשה תמורת 85 מיליון שקל.

מנכ"ל מטריקס מוטי גוטמןצילום: עידו גרוס

בפועל, את הגידול הדו־ספרתי ברווח הגולמי — שהסתכם ב–123 מיליון שקל ברבעון הראשון — הרוויחה מטריקס מהפעילות בארה"ב שמניבה לה שיעורי רווח גבוהים יותר. גם בארה"ב הצליחה מטריקס לגדול באמצעות אסטרטגיית רכישת חברות.

למרות צמיחה דו־ספרתית בשורת ההכנסות, ברווח הגולמי וברווח התפעולי ברבעון הראשון — מפתיע לראות כי מרבית הצמיחה של מטריקס לא חילחלה לשורה התחתונה של הרווח הנקי (המיוחס לבעלי המניות). רווח זה הסתכם ברבעון הראשון ב–36.4 מיליון שקל, גידול של 6.4% בלבד לעומת הרבעון המקביל. הרווח הנקי הושפע לרעה גם מהחוב הפיננסי נטו בסך 392 מיליון שקל הרובץ על מטריקס.

התזרים הרבעוני של מטריקס מפעילות שוטפת הסתכם ב–63 מיליון שקל. בחברת חילן הסתכם החוב הפיננסי ב–174 מיליון שקל, כ–50 מיליון שקל ממנו נובעים מאופציות לרכוש את השותפים העסקים.

התקן החדש משפיע על הרווח התפעולי

מטריקס היא היחידה שלא פירסמה בדו"חות את השפעתו של התקן החדש, IFRS–16. זהו תקן חשבונאי שדורש מחברות להציג בדו"חות את נכסי החכירה לא כהוצאה שוטפת, אלא כנכס שבגינו נלקחה הלוואה שהחברה נדרשת להחזיר.

בחברות שירותי המחשוב תקן זה מתייחס בעיקר לכלי הרכב של העובדים שבליסינג. כיצד נתון משפיע על הדו"חות? הוא מעלה את שורת הרווח התפעולי ואת הוצאות המימון. חילן חשפה כי התקן שיפר בחצי מיליון שקל את הרווח התפעולי שלה — שהסתכם ברבעון הראשון ב–44.8 מיליון שקל, עלייה של כ–18% מהרבעון המקביל.

וואן טכנולוגיות — שהרווח התפעולי שלה ברבעון הראשון היה 26.8 מיליון שקל, כ–18.9% יותר מברבעון המקביל — חשפה כי הרווח התפעולי שלה ברבעון הראשון גדל ב–200 אלף שקל בגלל התקן החדש. ההערכה היא שבמטריקס הרווח התפעולי שופר בכמיליון שקל. את הרבעון הראשון של 2019 סיכמה מטריקס עם רווח תפעולי של 60 מיליון שקל, עלייה של 15.3% מהרבעון המקביל.

אבי באום, מנכ"ל ובעל שליטה בחברת חילןצילום: ללא קרדיט

חילן: עיקר הצמיחה בזכות חברת נס

התוצאות שהציגה חילן, המעסיקה 3,900 עובדים ומנוהלת על ידי אלי זיברט (מנכ"ל) ואבי באום (יו"ר), הובילו את מנייתה לזנק אתמול ב–4.7%. עם מחצית מההכנסות של מטריקס, סיכמה חילן את הרבעון הראשון עם רווח נקי (המיוחס לבעלי המניות) של 30.4 מיליון שקל — כ–19% יותר מהרבעון המקביל ו–6 מיליון שקל פחות מהרווח של מטריקס. זהו הרבעון הראשון שבו חילן איחדה לדו"חותיה את התוצאות של חברת ITway, המשווקת מוצרי תוכנה, שנרכשה על ידי החברה הבת נס בתמורה ל–59 מיליון שקל.

חילן הצליחה להציג ברבעון הראשון גידול דו־ספרתי נאה בהכנסות, שצמחו ברבעון הראשון ב–11% לעומת הרבעון המקביל — ל–399 מיליון שקל. הרווח הגולמי ברבעון הראשון צמח ב–15% לעומת הרבעון הקודם — ל–89 מיליון שקל.

עיקר הצמיחה נובע מחברת נס, שאותה רכשה חילן לפני חמש שנים כחברה הפסדית — והפכה אותה לחברה רווחית. ההכנסות של נס ברבעון הראשון היו 232 מיליון שקל, והרווח התפעולי ברבעון הראשון היה 13.6 מיליון שקל. לאורך השנים האחרונות השכילה חילן להשקיע יותר בפיתוח, כדי לשמור את זכויות הקניין הרוחני (IP) אצלה. כך, לעומת המתחרות שמשווקות בעיקר מוצרים של ענקיות מחו"ל — מצליחה חילן רבעון אחר רבעון להציג שיעורי רווח גבוהים יותר.

מנכ"ל וואן טכנולוגיות, עדי איילצילום: Regev Art Photography

וואן טכנולוגיות: עקפה את חילן בהכנסות

וואן טכנולוגיות, המנוהלת על ידי עדי אייל (מנכ"ל) וניצן ספיר (יו"ר), הצליחה לעקוף את חילן ולסגור את הרבעון הראשון עם הכנסות של 418 מיליון שקל, עלייה של 17.1% לעומת הרבעון המקביל. לטענת אייל, "50% מהגידול הוא אורגני ו–50% מקורו מצמיחה דרך רכישות". ואולם בשורה התחתונה — על אף צמיחה של 15.5% ברווח הנקי המיוחס לבעלי המניות — הציגה החברה את רווחיות נמוכה בסך 18.2 מיליון שקל — כמחצית הרווח של חילן באותה תקופה.

לשאלה מדוע שיפור דו־ספרתי בהכנסות וברווח התפעולי לא הספיק לוואן טכנולוגיות להציג רווח נקי בסכום דומה למתחרות, התקשה אייל להשיב: "אני לא מכיר את הדו"חות של חילן, ולכן לא יכול לענות על כך".

לוואן יש מאזן חזק, שבתקופות טובות פחות הוא משמעותי למשקיעים. מתחרותיה יטענו כי היעדר המינוף יכול להצביע על ניהול לא נכון של ההנהלה שאינה משתמשת במינוף כדי לצמוח.

החוב הפיננסי נטו של וואן טכנולוגיות הסתכם ב–40 מיליון שקל. יחד עם המזומנים שנותרו בקופתה — 126 מיליון שקל — היא תוכל לצאת לרכישות נוספות, כפי שמתכננות כנראה גם המתחרות לבצע.

בקופה של מטריקס יש 403 מיליון שקל, ובקופתה של חילן יש 57 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker