שטראוס מציגה: רווחיות פעילות הקפה בישראל גבוהה פי 3 מהרווחיות בחו"ל

הרווח של שטראוס צמח ב-17% ל-172 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019, הודות להעלאת מחירי החומוס בארה"ב וקפיצה של 60% ברווחיות של ברי המים בישראל ובסין

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פולי קפה
פולי קפה. נסיגה בולטת בזירה הבינלאומיתצילום: Bloomberg

עלייה חדה ברווחיות של חברת שטראוס מים, העלאת מחירי החומוס בארה"ב וירידה חדה בהפרשות למסים - איפשרו לחברת שטראוס להציג גידול ברווח הנקי גם ברבעון שבו פעילות הקפה הבינלאומית הציגה נסיגה בולטת ברווחיות.

שטראוס, המנוהלת על ידי גיורא בר דעה, הרוויחה 156 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019, גידול של 2% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. לעומת זאת, הרווח הניהולי של שטראוס צמח ב-17% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, והסתכם ב-172 מיליון שקל.

הרווח הניהולי של שטראוס מאחד, בניגוד לכללי החשבונאות, את חלקה היחסי של החברה בתוצאות של החברות שבהן היא מחזיקה ב-50% (כמו חברת המטבלים והממרחים סברה וחברת החטיפים המלוחים שטראוס פריטו ליי); ומנטרל את ההשפעות של עסקות ההגנה על מחירי הקפה והקקאו, רווחים או הפסדים ממכירת רכוש קבוע והוצאות הקשורות בהקצאות אופציות למנהלים.

הכנסותיה של שטראוס על הדו"ח הניהולי ירדו ב-2.8% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ל-2.1 מיליארד שקל. הירידה בהכנסות נבעה מהתחזקות השקל, בעיקר כלפי הריאל הברזילי, שגרעה 50 מיליון שקל מההכנסות ברבעון; וכן מירידה במכירות בברזיל ובמזרח אירופה, בשל הורדת מחירי המכירה והתאמתם לירידה במחיר פולי הקפה מסוג ערביקה ורובוסטה - שקוזזה בגידול במכירות הקפה בישראל.

פס ייצור של מילקי במפעל של שטראוס
פס ייצור של מילקי במפעל של שטראוסצילום: עמרי שפרן

ירידות אלו קוזזו בגידול במכירות של חברת סברה, המשווקת סלטי חומוס וגווקמולה בארה"ב ובקנדה. זאת, כתוצאה מגידול בנתח השוק והעלאת מחירים, שתרמו 13 מיליון שקל להכנסות ברבעון; עלייה כמותית בהכנסות; ושיפור בתמהיל המוצרים של שטראוס ישראל, שתרמו 11 מיליון שקל להכנסות.

על בסיס הדו"ח הניהולי, הרווח הגולמי של שטראוס גדל ב-1.4% ברבעון ל-845 מיליון שקל - שהם 40.1% מהמחזור לעומת 38.4% ברבעון המקביל. הגידול ברווח הגולמי והשיפור ברווחיות הגולמית נבעו מצמיחה ברווחיות הגולמית בישראל, הודות לגידול כמותי שנבע מחדשנות ומצמיחת קטגוריות (כמו החטיפים המתוקים והמלוחים שתרמו 9 מיליון שקל לעלייה ברווח הגולמי); וצמיחה של 16% ברווח הגולמי של סברה ושטראוס מים, שמשווקת ברי מים בישראל ובסין, שתרמו 22 מיליון שקל לגידול ברווח הגולמי. אלו קוזזו בירידה של 5.4% ברווח הגולמי של שטראוס קפה, כתוצאה מירידה במכירות שגרעה 19 מיליון שקל מהרווח הגולמי.

הרווח התפעולי הניהולי גדל ב-5.7% ברבעון ל-269 מיליון שקל - שהם 12.8% מהמחזור, בהשוואה ל-11.7% ברבעון המקביל. הגידול ברווח התפעולי הניהולי נבע בעיקר מצמיחה ברווח של סברה, ותרמה גידול של 14 מיליון שקל לרווח התפעולי; וכן גידול ברווח התפעולי של שטראוס מים ושטראוס ישראל, שתרמו 6 ו-3 מיליון שקל בהתאמה. גורמים אלו קוזזו בירידה ברווח התפעולי של שטראוס קפה, שגרעה 7 מיליון שקל מהצמיחה ברווח התפעולי ברבעון החולף.

הכנסות שטראוס קפה מחוץ לישראל ירדו ב-12.6%

הביאור המגזרי לדו"חות הכספיים של שטראוס מגלה את הפער העצום בין הסביבה התחרותית של החברה הבת שטראוס קפה בישראל, לעומת הסביבה התחרותית שלה בשווקים במזרח אירופה וכן בברזיל, שהיא השוק הגדול ביותר של החברה. הכנסותיה של שטראוס קפה בישראל צמחו ב-2.3% ברבעון ל-222 מיליון שקל. הרווח התפעולי של שטראוס קפה בישראל ניתר ב-41% ברבעון ל-58 מיליון שקל - שהם 26.1% מהמחזור בהשוואה ל-18.9% ברבעון המקביל.

מפעל שטראוס כרמיאל
מפעל שטראוס בכרמיאלצילום: אבי אוחיון / לע"מ

לעומת זאת, הכנסותיה של שטראוס קפה מחוץ לישראל ירדו ב-12.6% ברבעון ל-672 מיליון שקל. הרווח התפעולי של פעילות הקפה הבינלאומית של שטראוס נפל ב-31% ברבעון ל-54 מיליון שקל - שהם 8% מהמחזור לעומת 10.1% ברבעון המקביל. בשטראוס מסבירים את השיפור ברווחיות פעילות הקפה בישראל בגידול כמותי של 2.5%, בירידה של 12% במחיר הקפה הגולמי ובהסטת תקציבי השיווק מהרבעון הראשון של 2019 לרבעון השני של השנה.

מחוץ לישראל לא נהנתה שטראוס קפה מהיכולת לשמור על מחירי המכירה, ונאלצה להעביר את הירידה במחיר פולי הקפה לצרכנים. כך קרה ברוסיה, בפולין וברומניה, שבהן אילצה התחרות הקשה את שטראוס לתת הנחות. בשטראוס מציינים כי חלק מהירידה נובע מבסיס ההשוואה הלא נוח לרבעון הראשון של 2018, שבו היתה רווחיות חריגה משום שמחיר פולי הקפה כבר החל לרדת בעוד מחירי המכירה עדיין לא הותאמו כלפי מטה. בשטראוס מציינים שהחברה שמרה בכל המדינות, למעט ברומניה, על נתחי השוק. בנוסף, אמרו כי לא העלו את מחירי הקפה בישראל מ-2011, גם כשמחיר פולי הקפה עלו.

ירידה של 4% במכירות החברה הבת Tres Coracoes

השוק התחרותי ביותר שבו פועלת שטראוס הוא ברזיל. החברה הבת Tres Coracoes (50%) ספגה ירידה של 4% במכירות ל-850 מיליון ריאל - אולם הרווח הגולמי ירד ב-3.8% בלבד והרווחיות הגולמית עלתה. זאת, הודות ליציבות במכירות הכמותיות, ועלייה בנתח השוק לשיא של 28.1% לעומת 27.2% ברבעון המקביל. הרווח התפעולי של Tres Coreacoes ירד ב-23% ל-64 מיליון ריאל - שהם 7.6% מהמחזור. כלומר, הרווחיות בברזיל נמוכה ב-18.5 נקודות אחוז מהרווחיות בישראל.

הנסיגה ברווח התפעולי של פעילות הקפה קוזזה על ידי גידול של 127% בחלקה של שטראוס ברווח התפעולי של המטבלים והממרחים בזירה הבינלאומית, שמרביתו מאוגד בסברה בצפון אמריקה - ל-25 מיליון שקל.

מכירותיה של סברה צמחו ב-5.9% ברבעון ל-341 מיליון שקל - בעיקר כתוצאה מהעלאה של 3.5% במחיר המוצרים, לראשונה מאז הוקמה החברה; ועלייה בנתח השוק של סברה בשוק החומוס ל-61.3% לעומת 59.5% ברבעון המקביל. הרווח התפעולי של סברה גדל ב-91% ל-54 מיליון שקל - שהם 16.0% מהמחזור לעומת 8.9% ברבעון המקביל.

בשטראוס מציינים כי הגידול ברווחיות התפעולית נבע מהעלאת מחירים שקוזזה בעלייה במחיר חומרי הגלם, כמו שומשום ואבוקדו; ומכך שברבעון המקביל החברה ספגה קנסות מרשתות השיווק על המשיכה הרצונית של מוצרי חומוס בשל חשש לזיהום. בשטראוס מדגישים כי רווחיות תפעולית של 16% מהמחזור היא חריגה, וצפויה לרדת במחצית השנייה של 2019 שבה מרוכזות הוצאות השיווק של החברה.

גורם נוסף ששיכך את הירידה ברווחי הקפה הוא צמיחה של 60% ברווחיה של פעילות המים ברבעון הראשון ל-16 מיליון שקל. רווחי פעילות המים כוללים עלייה של 28% ברווחים משיווק ברי מים בישראל ל-9 מיליון שקל ברבעון, בעקבות גידול של 6% במכירות ל-143 מיליון שקל (בהשוואה לגידול של 4.5% בגידול בשוק המים המינרליים בבקבוקים); וצמיחה של 130% ברווחי המיזם המשותף לחברת Haier (כ-51%) ולחברת שטראוס (49%) לשיווק ברי מים בסין ל-8 מיליון שקל, הודות לגידול של 28% במכירות ל-155 מיליון שקל. בשטראוס מציינים כי יש תנודתיות במכירות בסין, והצמיחה המייצגת היא 10%-20%.

שורת הרווח הנקי נהנתה מירידה בשיעור המס האפקטיבי ל-23% ברבעון. זאת, בהשוואה לרמה החריגה של 32% ברבעון המקביל, שבו נתבעה שטראוס על ידי רשות המסים הרומנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker