"הפגיעה בקניונים בגלל אמזון תגיע, השאלה באיזו עוצמה"

מליסרון פירסמה את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון ומהם לא עולה פגיעה בעקבות החשש מכניסתה הצפויה של אמזון ■ מנכ"ל מליסרון: "נערכנו ונמשיך לפעול לביצוע ההתאמות הנדרשות בקניונים לקראת כניסת שחקני אונליין בינלאומיים לישראל"

אסא ששון
אבי לוי, מנכ"ל מליסרון
אבי לוי, מנכ"ל מליסרוןצילום: אביב אברמוב
אסא ששון

כניסתה הצפויה של חברת אמזון לישראל מנערת את השוק הקמעונאי, ראינו זאת בדו"חות חברות האופנה דוגמת פוקס. אולם מי שטרם הושפעה מכך היא חברת הקניונים מליסרון . החברה פירסמה הבוקר דו"ח חיובי לרבעון הראשון, עם צמיחה של 0.7% ב-NOI (הכנסות תפעוליות שנתיות נטו) מנכסים זהים לעומת הרבעון המקביל, ועלייה של 3.5% ב-FFO (רווח תפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד-פעמיות) לעומת המקביל ל-176 מיליון שקל. זהו קצב של יותר מ-700 מיליון שקל שאמור לצמוח בהמשך השנה בשל השלמת פרויקטים, החלפת חוב ותוספת בגין שכר דירה בחוזים שנחתמו.

הסימן הראשון לפגיעה במליסרון מאמזון אמור היה להתבטא בפדיונות בקניונים. אולם בפדיונות הרבעון הראשון נרשמה עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כך מסבירה החברה את המצב: "פדיון החנויות בישראל מושפע מהותית מחגי ישראל. חג הפסח חל השנה ב-20 באפריל בעוד שבשנה הקודמת הוא חל ב-31 במארס. לפיכך, השימוש בנתוני פדיונות ינואר-מארס אין בהם כדי לשקף השוואה נאותה לתקופה המקבילה. בהתאם לכך, פירסמה החברה את נתוני הפדיון שלה לינואר-אפריל בהם הפגינה עלייה של כ-3% בכלל הקניונים וכ-4.3% בתשעת המתחמים האזוריים שלה". כלומר, היא הציגה פידיון בגין ארבעה חודשים ולא שלושה.

נעם פינקו, אנליסט בכיר בפסגות, מסביר: "מליסרון לא הציגה פדיונות לרבעון בלבד, אלה פדיונות של ארבעה חודשים בניטרול פסח. זאת, בניגוד לפוקס למשל. הנתון של הפידיונות לא מגלה את כל התמונה, שכן אנחנו לא יודעים ממה הוא מורכב, ואיזה חברה הרוויח או הפסידה. למעשה הוא לא מגלה לנו את ההתפלגות".

לדברי נדב ברקוביץ', אנליסט נדל"ן בבית ההשקעות אי.בי.אי, "הנתון המפתיע בדו"חות היה השיפור בפדיונות החברה, שעלה ב-3% בעלייה רוחבית כמעט בכל נכסי החברה. העלייה בפדיונות מגיעה בניגוד לנתוני הריס השליליים שיצאו בחודשים האחרונים, וככל הנראה השיפור נובע מתחומי המזון, החוויה והספורט שפיצו על הפגיעה בתחום האופנה".

קניון רמת אביב, שבבעלות מליסרון
קניון רמת אביב, שבבעלות מליסרוןצילום: ניר כפרי

פינקו התייחס לפגיעה הצפויה מאמזון במליסרון: "יעבור הרבה זמן עד שנראה פגיעה בחברה כתוצאה מפעילות אמזון. הפגיעה עשויה לבוא לידי ביטוי בירידה בשכר דירה למשל. חברות קטנות ממליסרון הן הראשונות להיפגע ולהוריד את שכר הדירה. מליסרון נהנית מקניונים חזקים כמו קניון רמת אביב, קניון פתח תקוה, הקיריון, קניון רחובות ובילו סנטר. הם יהיו האחרונים להיפגע. עיקר התוצאות הטובות של החברה מגיעות מקניונים אלה. בסופו של דבר מליסרון יודעת לנהל קניונים אבל האיומים שהשוק רואה מול העיניים הם אלה שקבעו לה את השווי הנוכחי - אחרת היא הייתה נסחרת במחיר גבוה יותר".

לדברי ברקוביץ', "איום אמזון הוריד את מניית החברה כ-8% מהשיא, וכעת מליסרון נסחרת בתשואת FFO של 10.5% ל-FFO המוערך שלנו ל-2019. השיפור העתידי בחברה צפוי להגיע מהמשך מחזורי חוב שמוערכים ב-60 מיליון שקל עד סוף 2020 (לפי 2% ריבית גיוס) והמשך ייזום משרדים והרחבות בנכסים קיימים".

מרחיבה פעילות בתחום המשרדים

באחרונה סיימה מליסרון את בנייתם של כמה פרויקטים שהוסיפו למצבת שטחיה יותר מ-28 אלף מ''ר (חלק החברה). שטחים אלה, שאוכלסו כמעט במלואם ועדיין לא הניבו לחברה ברבעון הראשון, צפויים להניב לה תוספתNOI  של 25 מיליון שקל בשנה, בהנחת תפוסה מלאה. בין הפרויקטים: בניין B בפארק עופר 2 בפתח תקוה; בניין מלאנוקס ביוקנעם; והרחבת שטחי מסחר בעופר נצרת ובמתחם העודפים חוצות המפרץ. כמו כן, לחברה יש כמה פרויקטים בהקמה, בעיקר בתחום המשרדים, שבנייתם החלה ושיגדילו את סך השטח להשכרה שבבעלות הקבוצה ביותר מ-137 אלף מ"ר בחמש השנים הבאות.

"היתרון של מליסרון הוא שה-FFO צומח כי פעילות היזמות שלה גדלה", מסביר פינקו. "היא מוזילה לעצמה את עלויות המימון, זהו חיסכון משמעותי וזה היתרון החזק שלה. למרות זאת, בעתיד תהיה פגיעה - זה יקרה, אבל השאלה באיזו עוצמה".

החברה ממשיכה להציג שיעורי תפוסה גבוהים ויציבים של כ-98% במרכזים המסחריים ושל כ-96% במשרדים שלה. שיעור המינוף על נכסי החברה ירד במהלך הרבעון לכ-52.6%, לעומת כ-53% בסוף 2018, וזאת בהמשך למגמת החברה להורדת שיעור המינוף לאורך השנים (ב-2014 היה שיעור המינוף כ-60%). החברה סיימה את הרבעון הראשון של 2019 עם עלייה ברווח הנקי המיוחס לבעלי המניות לכ-137.5 מיליון שקל, לעומת כ-130 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, והודיעה כי תחלק דיווידנד בסך 60 מיליון שקל. מליסרון נסחרת בבורסה לפי שווי של 7.8 מיליארד שקל שמייצג מחיר מניה של 174.8 שקל למניה. הן פימקו והן ברקוביץ צופים למליסרון מחיר מניה של 186-185 שקל למניה.

מנכ"ל החברה, אבי לוי, התייחס לדו"חות ואמר: "פתחנו את 2019 עם צמיחה עקבית והמשך עלייה במדדי הליבה של פעילותנו. אנחנו ערים לאפשרות ששחקני און-ליין בינלאומיים יעמיקו את חדירתם לישראל. נערכנו ונמשיך לפעול לביצוע ההתאמות הנדרשות בקניונים ולהעמקת השימוש בטכנולוגיות שיווקיות כדי לחזק את מועדון הלקוחות של קניוני עופר. בנוסף, החברה נמצאת כיום בתנופה של הרחבת פעילותה בתחום המשרדים. נמשיך לפעול בשנים הקרובות להרחבת פעילותינו בתחום, תוך התמקדות במתחמים המהווים קמפוסים לתעשיות עתירות ידע, הכוללים עירוב שימושים של מסחר, פנאי ועבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ