קמטק צמחה ב-25% ברבעון הראשון הודות להתרחבות בסין וגידול בנתח השוק

יצרנית ציוד הבדיקה לשבבים עמדה בתחזית המכירה וצופה המשך צמיחה על אף החולשה בשוק השבבים ■ בקמטק אומרים: הצמיחה - בזכות החדירה לשוק הסיני וכניסה לטכנולוגיות ותחומים חדשים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמטקצילום: תומר נויברג / ג'יני
יורם גביזון

חברת קמטק, שמפתחת ציוד בדיקה ומדידה ליצרניות שבבים, עמדה בתחזית המכירות והרווח לרבעון הראשון על רקע חולשה בשוק השבבים. החברה, שמנוהלת על ידי רפי עמית, הרוויחה 6 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019, שהם 16 סנט למניה על בסיס כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US GAAP).

הכנסותיה של קמטק הסתכמו בשיא של 34 מיליון דולק: צמיחה של 24.7% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 ושל 3% בהשוואה לרבעון הרביעי של 2018. למרות העמידה בתחזיות והציפיה להמשך הצמיחה, נופלת מניית קמטק בנאסד"ק ב-4.3% במסחר המוקדם, בין היתר על רקע הירידה בחוזים העתידיים על הנאסד"ק בעקבות החשש להחרפת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

רפי עמית, מנכ"ל קמטק

משה אייזנברג, סמנכ"ל הכספים של קמטק, ציין ששוק השבבים יורד כולו על רקע הנפילה במחירי הזיכרונות ועצירת הזמנות בשוק זה. בתחום הזכרונות נצברו מלאים רבים, בשל הציפייה שלא התממשה למכירות של דגמים חדשים של טלפונים סלולריים, וכפי שבא לידי ביטוי גם בדו"ח הכספי החלש שפירסמה סמסונג בעקבות חולשה במכירות שבבי הזיכרון. אייזנברג הסביר כי קמטק צומחת, למרות החולשה בשוק, כתוצאה מגידול בפעילות בסין. אייזנברג ציין כי המכירות בסין היו 25%-30% מהכנסותיה של קמטק ברבעון האחרון.

מגמה נוספת שתומכת בצמיחתה של החברה למרות החולשה בשוק השבבים היא המעבר המתגבר של יצרני שבבי זיכרון בסין ובקוריאה לטכנולוגיה של מארזים מתקדמים, טכנולוגיה חדשה יחסית לחיבור השבבים למצע או לשבבים אחרים. זאת על חשבון הטכנולוגיה הוותיקה של חיבור השבבים באמצעות חוטי זהב. טכנולוגיה זו מאפשרת לעקוף את הקושי הגובר להקטין את השבבים, להגדיל את כושר העיבוד שלהם ולהקטין את צריכת האנרגיה שלהם. לדברי אייזנברג, קמטק היא החברה המובילה בעולם בייצור מכונות לבדיקה ומדידה בתחום המארזים המתקדמים. הוא אומר כי העלייה בחדירת הטכנולוגיה הזו עד לרמה של 35% כיום, ולקראת 80%-70% בשנים הקרובות, מסייעת לצמיחתה של קמטק.

גורם נוסף שתומך בצמיחתה של החברה הוא כניסתה לתחום השלבים הראשונים בייצור השבבים (Front End), לאחר שעד כה התמקדה בשלב הייצור שבו השבב מחובר למצע או לשבבים אחרים. אייזנברג אומר כי החברה מזהה תהליכים בשלב הראשוני של הייצור שניתנים לבדיקה ומדידה באמצעות המכונות של החברה. לדבריו, השוק הסיני מאמץ את הטכנולוגיה של החברה בתחום. כך, הכניסה לתחום זה, שעד לאחרונה נשלט על ידי החברה המתחרה רודולף, מרחיבה את השוק הפוטנציאלי שעליו מתמודדת החברה ותביא לכך שגם הרבעון השני של 2019 יהיה רבעון שיא של החברה.

הרווח הגולמי של קמטק צמח ב-32% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכם ב-17.2 מיליון דולר - 50.5% מהמחזור, בהשוואה ל-47.7% מהמחזור ברבעון המקביל אשתקד. זאת הודות לשיפור בתמהיל המוצרים שנמכרו ברבעון החולף. הרווח התפעולי של קמטק גדל ב-87% ברבעון האחרון לעומת המקביל, והסתכם ב-6.7 מיליון דולר - 19.6% מהמחזור, לעומת 13% מהמחזור במקביל ב-2018. הרווח התפעולי על בסיס Non GAAP, כלומר בנטרול הוצאות הקשורות להקצאת אופציות למנהלים ולעובדים והפרשה חד-פעמית של 506 אלף דולר למחיקת מלאים, גדל ב-73% ברבעון הראשון של 2019 לעומת המקביל, והסתכם ב-7.3 מיליון דולר - 21.5% מהמחזור, לעומת 15.4% מהמחזור ברבעון המקביל אשתקד.

הפעילות השוטפת של קמטק ייצרה עודף של 6.3 מיליון דולר בתזרים המזומנים. קמטק העריכה שתציג ברבעון השני של 2019 צמיחה קלה לעומת הרבעון הראשון, כך שהיא צופה לצמיחה של 12% לפחות בהשוואה לרבעון השני של 2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker