אודיוקודס קרסה ב-15% בעקבות אכזבה מקצב הצמיחה והתחזית ל-2019

לאחר קפיצה של 68% מתחילת השנה, שוק ההון ציפה ליותר מחברת פתרונות התקשורת הקולית לרשתות תקשורת מבוססות אינטרנט ■ מניית החברה קרסה ב-15% בעקבות עדכון מינורי של תחזית ההכנסות והרווח שלה לשנה הנוכחית

יורם גביזון
שבתאי אדלרסברג, מייסד ומנכ"ל אודיוקודס
שבתאי אדלרסברג, מייסד ומנכ"ל אודיוקודסצילום: תמר מצפי

רכישה חוזרת של מניות היא פעמים רבות נחלתן של חברות שאיבדו כיוון, ולמנהליהן אין אופציה יצירתית יותר של שימוש במזומנים שנצברים בקופתן או דרך טובה יותר לייצר ערך לבעלי המניות. זה לא המקרה של אודיוקודס.

החברה, שמספקת פתרונות תקשורת קולית שמאפשרים לעסקים ולחברות לעבור לרשתות תקשורת מבוססות אינטרנט, ביצעה רכישה עצמית של 29 מיליון מניות בסכום כולל של 130 מיליון דולר, שמשקף מחיר ממוצע של 4.5 דולר למניה, כולל רכישת 87 אלף מניות תמורת 951 אלף דולר ברבעון החולף. מניית החברה נסחרת עתה במחיר של 16.5 דולר בעקבות עלייה של 178% ב-5 השנים האחרונות, כך שבמקרה שלה, רכישה חוזרת של מניות אכן הייתה השקעה טובה.

הצמיחה החדה במחיר מניית החברה, הכוללת עלייה של 68% מתחילת 2019, משקפת את תוצאותיה הכספיות ואת דבריו של המנכ"ל ובעל השליטה שבתאי אדלסברג: "אנחנו במסלול מטורף של הצלחה, מעולם לא היינו בשלב של המראה שתקח אותנו שנים קדימה"

יחד עם זאת, שוק ההון התרשם פחות מצמיחתה של החברה ברבעון הראשון של 2019 ומהעדכון המינורי של תחזית ההכנסות והרווח להמשך השנה, והמניה קרסה ב-15% בפתיחת המסחר. אודיוקודס הרוויחה 3 מיליון דולר, שהם 10 סנט למניה על בסיס כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US GAAP) - גידול של 25% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018.

החברה הרוויחה 5.5 מיליון דולר, שהם 18 סנט על בסיס Non GAAP (בניכוי הוצאות הקשורות להקצאת אופציות לעובדים, הפחתת נכסים לא מוחשיים ותמורה מותנית לבעליה הקודמים של חברת Active Communications, שנרכשה ע"י אודיוקודס), בהשוואה לרווח למניה של 13 סנט על בסיס Non GAAP ברבעון המקביל ב-2018 ורווח של 15 סנט למניה על פי תחזיות האנליסטים.

חברת אודיוקודס
מוצרי חברת אודיוקודסצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

אודיוקודס מעדכנת כלפי מעלה את תחזית ההכנסות והרווח למניה ל-2019, כך שהיא צופה כעת הכנסות של 197-191 מיליון דולר במקום 197-190 מיליון דולר, ורווח למניה של 82-77 סנט על בסיס Non GAAP במקום תחזית לרווח של 81-76 סנט למניה.

הכנסות החברה צמחו ב-9.8% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה למקביל לו ב-2018 והסתכמו ב-46.6 מיליון דולר - סכום גבוה ב-900 אלף דולר מממוצע תחזיות האנליסטים וגידול של 1.7% בהשוואה לרבעון הרביעי של 2018.

פריסה באירופה ושת"פ עם מיקרוסופט

אודיוקודס פועלת ב-3 תחומים: UC-SIP (מוצרים לרשתות תקשורת אחודות על בסיס פרוטוקול האינטרנט), פיתוח ושיווק שערי גישה (GATEWAY) לרשת תקשורת מבוססת אינטרנט, ופתרונות מבוססי בינה מלאכותית למוקדי שירות טלפוניים ולפגישות המבוססות על הקלטות, ניתוח, זיהוי דוברים, החלטות ושיקולים.

הגידול בהכנסות החברה ברבעון הראשון של 2019 נבע בעיקר מפריסת רשתות תקשורת קוליות חדשות ומבוססות אינטרנט על ידי חברות תקשורת גדולות. אדלסברג ציין שתהליך המעבר של חברות לרשתות מבוססות אינטרנט באופן מלא התחזק משמעותית בחודשים האחרונים.

לדבריו, ברבעון הראשון של השנה הגדילו שלוש חברות תקשורת אירופאיות את רכישותיהן מהחברה, לאחר שהשלימו ב-2018-2017 תהליכי בחירה של הספק והתאמת המוצר לצרכיהן. להערכתו מדובר בתהליך רב שנתי שממנו תיהנה אודיוקודס בשלוש עד חמש השנים הקרובות. המעבר של חברות אלו לרשתות IP אחראי גם על גידול של 20% ברבעון הראשון של 2019 בהכנסות משיווק שערי גישה לרשתות תקשורת (GATEWAY), משום שמוצרים אלו נדרשים כדי לחבר עסקים קטנים ובינוניים לרשתות התקשורת מבוססות פרוטוקול אינטרנט.

הגידול בהכנסות החברה הסתייע גם בגידול בתחום ה-UC-SIP (רשתות תקשורת אחודות מבוסס פרוטוקול אינטרנט) לחברות ועסקים, בעיקר באמצעות השותפות שלה עם מיקרוסופט. אודיוקודס מספקת את פונקציות התקשורת הקולית למוצרים של מיקרוסופט, כמו סקייפ פור ביזנס ו-Microsoft Teams כחלק מחבילת אופיס 365. אדלסברג מוסר שגם בתחום זה ניכר גידול חזק בפברואר-מארס 2019, כחלק מהמעבר של ארגונים לרכישת מנויים לחבילות תוכנה מבוססות Azure, פלטפורמת הענן של מיקרוסופט. הוא מעריך שתהליך זה נמצא רק בראשיתו ויתמוך בצמיחתה של אודיוקודס, לאחר שגברה על המתחרה Ribbon בהתמודדות על המעמד של שותף אסטרטגי של ענקית התוכנה.

הבינה המלאכותית פגעה ברווחים

הרווח הגולמי של אודיוקודס על בסיס Non GAAP צמח ב-7.2% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכם ב-29.3 מיליון דולר, שהם 63% מהמחזור בהשוואה ל-64.5% מהמחזור במקביל ב-2018 .

הרווח התפעולי של אודיוקודס על בסיס Non GAAP צמח ב-44% ברבעון הראשון של 2019 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכם ב5.5 מיליון שקל שהם 11.9% מהמחזור לעומת 9.0% מהמחזור במקביל ב-2018.

אלדסברג מציין שהרווח השנתי היה יכול להיות גבוה יותר ב-3 מיליון דולר אלמלא ההשקעה של החברה בתחום הבינה המלאכותית. הוא ציין שהחברה הכריזה על מוצר חדש, Voice AI Chatbot, שיאפשר לארגונים להעביר שיעור גבוה יותר של פעילות במוקדי שירות לצ'טבוט, באמצעות שימוש בצ'טבוט קולי שעשוי להגדיל את שיעור השלמת האינטראקציות עם לקוחות במוקדי שירות מ-40% ל-60%.

אודיוקודס הציגה גם יכולת ייצור מזומנים גבוהה ברבעון החולף, שבו פעילותה השוטפת הניבה עודף של 8.3 מיליון דולר בתזרים המזומנים, כלומר 150% מהרווח הנקי הפכו למזומנים לעומת 212% מהרווח הנקי במקביל ב-2018. אודיוקודס תחלק דיווידנד חצי שנתי של 11 סנט למניה. הדיווידנד בסכום כולל של 3.2 מיליון דולר משקף תשואה של 1.3% בחישוב שנתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker