הסייבר בוער - אז למה צ'ק פוינט קופאת?

תחום אבטחת הסייבר צובר תאוצה בעולם וזוכה לתשומת לב ציבורית רבה - אך הדבר כמעט לא ניכר בתוצאות הכספיות של צ'ק פוינט ■ חברת הסייבר הוותיקה מאבדת נתח שוק, ומציגה תשואת חסר מול המתחרות פאלו אלטו ופורטינט

יורם גביזון
גיל שויד
גיל שוידצילום: ניב קנטור

"אני בהחלט חושב שיש פוטנציאל גדול להאצה משמעותית בקצב הצמיחה. כשהפעילויות שאנחנו עושים בארה"ב יתחילו להביא את התוצאות יהיה שינוי חיובי ויפה בקצב הצמיחה שלנו" — כך אמר גיל שויד, המנכ"ל והמייסד של ענקית אבטחת המידע צ'ק פוינט, לאחר פרסום התוצאות הכספיות של החברה לרבעון הראשון של 2019.

צ'ק פוינט עקפה קלות את ממוצע תחזיות ההכנסות והרווח של האנליסטים, וכן את התחזית שהיא עצמה סיפקה לתוצאותיה הכספיות ברבעון הראשון של 2019. ואולם השוק סירב להתרשם, והמניה נפלה ב–7.4% בנאסד"ק ביום חמישי, לאחר שכבר ירדה ב–11% במהלך המסחר.

קצב הצמיחה הוא אכן אחת הבעיות העיקריות של צ'ק פוינט, בעיקר על רקע העובדה שתחום הסייבר בוער. להמחשה, פחות מיממה לפני פרסום תוצאות צ'ק פוינט, דיווחה חברת ורינט של התקפת כופר; ויממה מאוחר יותר, פורסם הדו"ח של החוקר המיוחד, רוברט מולר, על מעורבות רוסיה בבחירות בארה"ב. בנוסף, שויד עצמו הזכיר את הפריצה האיראנית למכשיר הסלולרי של הרמטכ"ל לשעבר וראש מפלגת כחול לבן, בני גנץ; וכן את הפריצה למכשיר הסלולרי של בעל השליטה באמזון, ג'ף בזוס. שויד אף דיבר על הקלות שבה השתלטו חוקרי צ'ק פוינט על מכשיר האולטרה־סאונד באחד מבתי החולים בישראל, וגילו את היכולת לשנות רשומות אתרי האינטרנט של שתי המפלגות הגדולות.

אלא שמעט מכל זה ניכר בשורת המכירות. ההכנסות צמחו ב–4.3% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב–2018 ל–472 מיליון דולר. בהתחשב בעובדה שההכנסות ברבעון כוללות כמה מיליוני דולרים של הכנסות שייצרה חברת Dome9, שנרכשה באוקטובר 2018 ומגנה על תשתיות מחשוב בענן — הצמיחה שמציגה צ'ק פוינט למעשה נמוכה אף יותר.

מטה צ'ק פוינט בתל אביב
מטה צ'ק פוינט בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

צ'ק פוינט צופה רווח של 1.32–1.40 דולרים למניה על בסיס Non GAAP ברבעון השני — נמוך ב–2 סנטים למניה מממוצע תחזיות האנליסטים. החברה גם צופה שהכנסותיה ברבעון השני של 2019 יהיו 474–500 מיליון דולר, כך שהיא צופה צמיחה של 4% גם ברבעון השני של השנה. מדובר בשיעור צמיחה שנמוך מזה שהציגה חברת המזון הישראלית שטראוס ב–2018.

סיבה אחת לצמיחה הנמוכה קשורה למעבר של צ'ק פוינט למודל של מכירת מנויים לשירותי אבטחת מידע, במקום מכירה חד־פעמית של רישיונות תוכנה. מודל המנויים גורם לדחייה בהכרה בהכנסות, מכיוון שההכנסות נזקפות לדו"ח רווח והפסד על פני התקופה הממוצעת של החוזה, שהיא שנה וחצי עד שלוש שנים. אלא שלא ניתן להסביר את היעדר הצמיחה רק בכך, שכן המעבר למודל המנויים התרחש כבר לפני שלוש שנים. שויד עצמו אינו מסביר את הצמיחה האנמית של צ'ק פוינט במעבר לשיטת המנויים.
ירידה בהכנסות  ביבשת אמריקה

בחינת ההתפלגות הגיאוגרפית של הכנסות מחדדת את הבעיה: ההכנסות באמריקה הצפונית והדרומית — השוק הגדול ביותר שלה — ירדו ב–0.1% בהשוואה לרבעון המקביל; בעוד ההכנסות באירופה והמזרח התיכון צמחו ב–9.3% ובאסיה פסיפיק הן גדלו ב–4.3%.

כפי שהעירו כמה אנליסטים בשיחת ועידה לאחר פרסום התוצאות, פעילות צ'ק פוינט בארה"ב חזרה לסורה ברבעון הראשון של 2019, לאחר שהראתה סימנים של שיפור במחצית השנייה של 2018.

הדשדוש באמריקות החל כבר ברבעון השלישי של 2017 — שלושה חודשים לאחר השקת מערכת Infinity (אינפיניטי), שמאחדת את כל טכנולוגיות האבטחה שהחברה פיתחה ורכשה לפתרון אחד למובייל, לענן ולאפליקציות. למאפיין הזה של אינפיניטי יש משמעויות מבחינת העלייה בהכנסות מהלקוחות הוותיקים, שנדרשים להיפרד מחלקים של מערכות אבטחה — חלקם של ספקים אחרים — לטובת מערכת אחת יקרה.

החלטה על מהלך כזה נעשית ברמה של המנכ"ל והדירקטוריון, ומצריכה אינטראקציה עם הדרגים הבכירים של החברה הלקוחה, ולא עם סמנכ"לי מערכות המידע, שעמם היו לאנשי המכירות של צ'ק פוינט יחסים ממושכים שאיפשרו הליכי מכירה קצרים יחסית.

עם המעבר לאינפיניטי נדרשו אנשי המכירות להגיע לקומת ההנהלה, כמו שאומר שויד, לפתח כישורי מכירה נוספים, ולגייס לקוחות חדשים — שבתחילה יניבו מכירות מועטות אך יהיו הבסיס לצמיחה העתידית. הניסיון המצטבר של השנתיים האחרונות ודבריו של שויד מלמדים שצ'ק פוינט לא נערכה לכך די הצורך, ולא עשתה עבודה מספיק טובה. אנשי המכירות הוותיקים של צ'ק פוינט התקשו לצאת מאזור הנוחות שלהם, והתוצאה היא איבוד נתחי שוק לטובת המתחרות העיקריות בארה"ב, כמו פאלו אלטו ופורטינט.

צ'ק פוינט מנסה לשפר את ביצועיה בארה"ב באמצעות גיוס פרנק ראוץ', לשעבר מנהל המכירות בצפון אמריקה של VMware, כמנהל המכירות הגלובלי של החברה החל בינואר 2019; השקת תוכנית למבנה חדש של חלוקת הכנסות עם שותפיה, בכוונה להאיץ את מחזור העסקות ולהעמיק את החדירה לשווקים חדשים; גיוס מסיבי של אנשי מכירות; והגדלה משמעותית במספר הכנסים השיווקיים. ואולם לפי שעה התוצאות בארה"ב מפגרות במידה ניכרת אחרי אירופה.

טל פיין, סמנכ"לית הכספים, ציינה בשיחת הוועידה שהכנסותיה של החברה ממנויים צמחו ב–13% ל–144 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019. היא ציינה עוד שההכנסות משיווק מערכת האינפיניטי התחילו להציג תרומה משמעותית יותר להכנסות המדווחות, כשחלק משמעותי מהעסקות החדשות של מערכת אינפיניטי היו עם לקוחות חדשים במגוון תחומים עסקיים, כמו ייצור, פיננסים, תוכנה וביטחון.

פיין הדגישה שהתוצאה של שיווק מערכות אינפיניטי היא גידול של עשרות עד מאות אחוזים בהכנסות הממוצעות מלקוחותיה הוותיקים של החברה. ואולם רמת ההכנסות הנדחות של החברה — ההכנסות שהתקבלו מלקוחות אך טרם נזקפו כהכנסה, משום שהן מתפרשות על פני תקופת המנוי — אמנם צמחו ב–13% בהשוואה לסוף הרבעון המקביל ב–2018, אך נותרו ברמה של 1.3 מיליארד דולר, כפי שהיו בסוף 2018. עובדה זו חיזקה את הערכת האנליסטים שצ'ק פוינט חוותה רבעון פושר.

יתרה מזאת, ההשקעות הנרחבות של צ'ק פוינט בשיווק — שהביאו לעלייה של 10% במספר עובדי החברה, וגידול של 13% במספר אנשי המכירות ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל — גרמו לעלייה של 12.7% בהוצאות השיווק והמכירות של החברה ברבעון בהשוואה למקביל. הן גם הביאו לירידה של 1.7% ברווח התפעולי בהשוואה לרבעון המקביל, לרמה של 235 מיליון דולר, (49.8% מהמחזור, בהשוואה ל–52.8% מהמחזור ברבעון המקביל). זאת, כנראה, גם בשל ההשפעה השלילית של רכישת Dome9 ו–Forcenock בינואר 2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker