בתוך שנה: רמי לוי שוב מדווחת על ליקויים בעריכת הדו"חות הכספיים - דו"חות Q4 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בתוך שנה: רמי לוי שוב מדווחת על ליקויים בעריכת הדו"חות הכספיים

רואי החשבון של רמי לוי דיווחו על חולשה מהותית בתהליכי הבקרה הפנימית על הדיווח הכספי, בדיוק שנה לאחר שסגל רשות ניירות ערך זיהה ליקויים בדיווח על הנחות מספקים והוצאות שכר על שיפוצים בסניפיה - ואילץ אותה להחליף בהדרגה את משרד רואי החשבון שלה

5תגובות
רמי לוי בביתו בירושלים
אמיל סלמן

חברת רמי לוי עדיין מסובכת ברמה נמוכה מהנדרש של בקרה על הדיווח הכספי, שנה בלבד לאחר שנאלצה לדווח על ליקויים בדיווח החשבונאי. אלה זוהו על ידי ביקורת של רשות ניירות ערך - ולאחר מכן נאלצה החברה להחליף בהדרגה את משרד רואי החשבון שבו נעזרה.

רואי החשבון של החברה, משרד בריטמן אלמגור זהר ושות' דלויט טוש ומשרד בן דוד שלוי קופ ושות', ציינו אתמול (א') בדו"ח רואי החשבון שצורף לדו"חות הכספיים של רמי לוי ל-2018 כי החברה לא קיימה באופן אפקטיבי את רכיבי הבקרה הפנימית על הדיווח הכספי.

רואי החשבון זיהו חולשה מהותית בקיום בקרה אפקטיבית על השלמות הדיוק והגילוי של נתונים שמהווים בסיס לרישומים חשבונאיים הקשורים לתהליך עריכת הדו"חות הכספיים וסגירתם, כולל מועד המצאת הדו"חות הכספיים לדירקטוריון טרם אישורם.

עם זאת, רואי החשבון ציינו כי החולשה המהותית שנמצאה בתהליכי הבקרה הפנימית אינה משפיעה על הדו"ח שלהם בנוגע לדו"חות הכספיים, כלומר הליקויים שנמצאו לא השפיעו על רווחי החברה ותוצאותיה הכספיות כפי שהוצגו בדו"ח השנתי ל-2018, ושחוות דעתם על הדו"חות הכספיים אינה מסויגת.

רכיבי הבקרה הפנימית שלא בוצעו בצורה אפקטיבית כוללים בקרות ברמת הארגון, תהליך עריכה ודיווח כספי, בקרת מערכות מידע ותהליכי מלאי ורכש מלאי, מכירות, שכר ורכוש קבוע.

סניף של רמי לוי שיווק השקמה
אליהו הרשקוביץ

ליקויים מטרידים

על אף שרואי החשבון ציינו כי הליקויים בבקרה הפנימית על הדיווח הכספי לא גרמו להצגה מוטעית של תוצאותיה הכספיות של רמי לוי ב-2018, הם מטרידים משום שחולשה מהותית היא ליקוי או צירוף של ליקויים בבקרה על הדיווח הכספי שמייצרים חשש סביר שהחברה לא תמנע או תגלה במועד בעתיד הצגה מוטעית מהותית בדו"חות הכספיים.

התקלה הנוכחית נגעה ככל הנראה לעובדה שהחברה לא ביצעה את הליכי הבקרה על הדיווח בסוף 2018 אלא רק בפברואר ובמארס 2019, ומסרה באיחור את תוצאותיה הכספיות לידי רואי החשבון. תקלה זו מתרחשת שנה בדיוק לאחר שרמי לוי דיווחה, כחלק מהדו"חות הכספיים ל-2017, על ליקויים שהתגלו בביקורת שערך סגל רשות ניירות ערך בנושא הדיווח של החברה על הנחות שקיבלה מספקיה ועל אופן הדיווח על שיפורים שביצעה בסניפי החברה.

כחלק מהביקורת מצאה הרשות ליקויים בכל הקשור לביסוס אומדנים ששימשו לקביעת ערכים בדו"חות הכספיים. הביקורת גילתה שרמי לוי לא קיימה תיעוד מספק של האומדנים ששימשו לקביעת הסכומים שהוכרו כהפרשות להנחות מימוש וקוזזו מיתרת חובה לספקיה. עוד נמצא כי על רמי לוי לתקן את עלויות השכר שהוונו לסעיף שיפורים במושכר במאזנה כך שסעיף הרכוש הקבוע הופחת ב-5.2 מיליון שקל, ומצד שני הוצאות השכר גדלו ב-5.2 מיליון שקל.

בעקבות הליקויים שהתגלו בביקורת סגל רשות ני"ע, נאלץ דירקטוריון רמי לוי לעבות את מערך הכספים ולבחון את ההתקשרות שלה עם משרד בן דוד שלוי קופ ושות', שהוא משרד רואי חשבון קטן יחסית שמלווה אותה מאז הפכה לחברה ציבורית. רמי לוי צירפה ב-2018 את משרד רואי החשבון בריטמן אלמגור זהר ושות' דלויט טוש לצד המשרד הוותיק, ונראה שכבר ב-2019 לא ימשיך משרד בן דוד שלוי קופ ושות' לבקר את תוצאותיה הכספיות של החברה.

מרמי לוי נמסר בתגובה: "דו"ח רואי החשבון של החברה, שבדק את כל המספרים והנתונים הכספיים, לרבות נתוני ההשוואה לשנים קודמות, ניתן ללא שום הסתייגות, והדברים נכתבו בבירור על ידי רואי החשבון. רואי החשבון ציינו כי נמצא ליקוי בתהליך הבקרה הפנימית, נכון לסוף שנת 2018, הנוגע לסגירת הדוחות הכספיים, ושלדעת המבקרים היה יכול לגרום לליקוי בעתיד. יצויין, כי הדבר נבע מאיחוד של חברות שמוזגו לדוחות  לראשונה. בעקבות האמור, עיבתה החברה את מערך הכספים, ותיקנה את מרבית הליקויים כבר במהלך הרבעון הראשון, ופועלת כדי לתקן את כל הליקויים בתקופה הקרובה. אין בהערה האמורה כדי לפגום בנכונות או בשלמות הנתונים הכספיים, כפי שציינו גם רואי החשבון".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#