דור אלון הציגה ב-2018 את הרווח הגדול ביותר מאז הקמתה

למרות שחיקה של 88% ברווח הנקי ברבעון האחרון - החברה השיגה רווח שנתי עצום - כ-32% יותר מ-2017 ■ פגיעה בתוצאות הרבעוניות של מגזר מתחמי התדלוק הובילה את החברה להציג רווח תפעולי של 30.4 מיליון שקל - כ-22% פחות מהרבעון המקביל אשתקד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
תחנת דלק של דור אלון
תחנת דלק של דור אלוןצילום: דן קינן
שלי אפלברג
שלי אפלברג

ביום שבו דור אלון , הנשלטת על ידי איש העסקים מוטי בן משה, פירסמה דו"חות והציגה רווח נקי עצום (מיוחס לבעלי המניות) של 137 מיליון שקל - כ-32% יותר מב-2017 והגבוה ביותר מאז הקמתה - החברה גם הודיעה על מינויו של מנכ"ל חדש. עמית זאב, שעבד במשך חמש שנים כמנכ"ל דור אלון ניהול מתחמים, מונה לתפקיד המנכ"ל. יאיר תמיר שכיהן במשך שבע השנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים בחברה מונה לתפקיד משנה למנכ"ל.

מבט על תוצאות הרבעון האחרון של השנה שעברה מראה כי הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות  התכווץ ל-4.4 מיליון שקל, שהם כ-88% פחות מהתקופה המקבילה אשתקד. רווחיותה התפעולית של החברה נפגעה ב-22% והסתכמה ב-30.4 מיליון שקל ברבעון זה לעומת 38.8 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2017.

עיקר הפגיעה הגיעה ממגזר מתחמי התדלוק והמסחר, שהציג רווח תפעולי של 19.8 מיליון שקל - כ-26% פחות מבתקופה המקבילה אשתקד. החברה הסבירה כי נגרמו לה הפסדי מלאי ברבעון הנוכחי לעומת רווחי מלאי בתקופה המקבילה. כמו כן, נאלצה החברה להתמודד עם ירידה נוספת במרווחי השיווק של בנזין 95.5.

דור אלון גם לא הצליחה להגדיל את הרווחיות התפעולית של חנויות AM:PM שבבעלותה, שהניבו רווח תפעולי של 2.2 מיליון שקל ברבעון האחרון של 2018 לעומת 3.8 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017 - בשל גידול בעלויות שכר.

כתוצאה מעליית מחירי הדלקים וגידול במחזורי המכירות של חנויות הנוחות, הכנסות החברה ברבעון הרביעי של 2018 הסתכמו ב-1.873 מיליארד שקל - כ-9% יותר מבתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הפסדי מלאי של החברה והפחתת מרווחי השיווק הובילו לפגיעה של מיליון שקל ברווח הגולמי - שהסתכם ב-201.8 מיליון שקל ברבעון הרביעי.

לדור אלון 3,100 עובדים המועסקים ב-211 תחנות דלק, 136 חנויות נוחות ו-45 סניפי AM:PM. לחברה הון עצמי של 923 מיליון שקל, בקופתה 304 מיליון שקל והתחייבויותיה מצטברות לסכום של 2.365 מיליארד שקל.

לדברי יאיר תמיר, משנה למנכ"ל וסמנכ"ל הכספים של דור אלון, "תוצאות הרבעון אינן משקפות בגלל העונתיות, ובאופן מסורתי ברבעון הראשון והרביעי ביצועי החברה חלשים יותר".

מדוע?

"בחורף אנשים נוסעים פחות, וכפועל יוצא גם רוכשים פחות רוכשים בחנויות הנוחות".

כיצד תתמודדו עם הפסדי המלאי בעתיד?

"ירידות מחיר הדלקים השפיע על ערך המלאי, אבל זה הפסד חשבונאי לא תזרימי".

איך פיצוץ הסדר החוב של אפריקה השפיע על התוכנית האסטרגית של דור אלון?

"לא השפיע, הינו אמורים לקבל אחזקה שולית במפעיל של כביש 6, אך התרומה של הפעילות הזאת לא משמעותית לדור אלון".

אם זה לא משמעותי למה רציתם לרכוש?

"רצינו לגוון את מקורות ההכנסות שלנו. יש לנו כיום תוכניות גדולות בתחום הנדל"ן ותחנות הכוח. אחד הנכסים גדולים ביותר שלנו שנמצאים בפיתוח החל כעת בעבודות הדיפון והחפירה. מדובר בפרויקט גדול, שאנו מנסים להשביח באמצעות קבלת זכויות בנייה נוספות. נכס נדל"ני נוסף נמצא בכפר סבא, צמוד למתחם התדלוק שלנו. יש לנו שם זכויות ל-17 אלף מ"ר בנייה של משרדים וחניה - וגם שם אנו עובדים לסיים את החפירה והדיפון ולהתחיל לשווק".

האם חברת בנייה כמו דניה סיבוס יכולה לעניין את דור אלון?

"לא. גם במתווה הסדר החוב לא תיכננו לצאת מהמיקוד שלנו, אנו מנסים למצות את הפוטנציאל הקיים בנכסים שיש ברשותנו. אנחנו קודם כל חברת אנרגיה, דלק וגז טבעי".

יש לכם לאן לצמוח בתחום הדלקים והאנרגיה?

"אנו שמים לב למגמות, ולרכבים החשמליים ולרכבי הגז שנכנסו לשוק. אנחנו גם עומדים לפתוח חמש תחנות תדלוק בשנתיים הקרובות. מעבר לכך, אנו נערכים לעתיד באמצעות הקמת תחנת טעינה מהירה בכביש הערבה ותכנון לפתיחת עמדות טעינה חדשות".

התחום של טעינת רכבים חשמליים רווחי?

"זה שוק מתפתח. אתה חייב להיות בו בשביל לא להישאר מאחור. עדיין, עיקר הרכבים יונעו בדלק רגיל".

האם אתם מתכננים לרכוש תחנות כוח נוספות?

"יש פרויקטי פוטו וולטאי שבמסגרתו אנחנו מתכננים לייצר חשמל מאנרגית שמש – על גג התחנות".

מה הרווחיות של פרויקט כזה?

"לא פירסמנו, אז אני לא יכול להגיד. אבל החזר ההשקעה טוב. זה חלק ממיצוי הפונטציאל של מתחתם התדלוק של דלק, ושל חנויות הנוחות, השטחים להשכרה ועוד".

מה עוד כלול באסטרטגיה?

"אנו שמים דגש על תחום הגפ"מ (גז פחמימני מעובה) ללקוחות ביתיים. יש לנו כיום יותר מ-120 אלף לקוחות, ואנחנו מנסים להגדיל את האחיזה בשוק באמצעות התקשרות עם קבלנים ביחידות דיור חדשות. זה אחד ממנועי הצמיחה שלנו, והכיוונים החדשים שאליהם דור אלון נכנסת".

"לצד זאת, בתחום הגז הטבעי אנחנו פועלים לחיבור לקוחות התעשייה לצנרת הולכת הגז.

"את מגזר הקמעונות אנחנו עומדים להרחיב באמצעות פתיחת חנויות נוספות של AM-PM. כבר עכשיו פתחנו אתר אינטרנט חדש, שמציע ללקוחות מוצרים עד הבית תוך שעתיים שלוש. כיום גם לקוחות גדולים לא מתחייבים להביא את המוצרים תוך 12 שעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker