סין, רוסיה וחזרה למדיניות הרכישות סידרו לאלביט מערכות שנה של קפיצת מדרגה

הפרשות של 70 מיליון דולר בגין רכישת תעש כמעט איפסו את הרווח ברבעון הרביעי ואולם מנכ"ל אלביט מערכות, בוצי מכליס, מעריך שמחזור המכירות של החברה יחצה את רף ה-4 מיליארד דולר, וכי תעש תעבור לרווח כבר ב-2019 - אחרי שנים של הפסדים כרוניים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חיילי צבא הודו בקשמיר. הודו היא מהלקוחות הגדולים של אלביט מערכות
חיילי צבא הודו בקשמיר. הודו היא מהלקוחות הגדולים של אלביט מערכותצילום: Mukhtar Khan/אי־פי

"תעש תהיה רווחית כבר ב–2019, ובתוך שנים ספורות תגיע לרווחיות הממוצעת של אלביט מערכות" — כך אמר אתמול בצלאל (בוצי) מכליס, מנכ"ל אלביט מערכות , בכנס אנליסטים שנערך לאחר פרסום התוצאות הכספיות של החברה ל–2018.

מכליס העריך כי הגידול במכירותיה של תעש בצבר וברווח של החברה יימשך גם ב–2019. האופטימיות של מכליס בנוגע לשיפור המהיר בתוצאותיה של תעש, שנרכשה בנובמבר 2018 תמורת 495 מיליון דולר, נועדה להדגיש את האופי החד־פעמי של השפעת הרכישה על התוצאות הכספיות של אלביט מערכות ברבעון הרביעי של 2018.

הפרשות של 70 מיליון דולר על מחיקת מלאים; פיטורי עובדים וכפילויות הקשורות בביטול תוכניות מחקר ופיתוח בעקבות רכישת תעש; והפרשה של 10 מיליון דולר על ירידת ערך בחברה בת שמפתחת סופר קבל לתעשיית הרכב החשמלי — גרמו לירידה של 98% ברווח הנקי של אלביט מערכות — על בסיס כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב — ברבעון הרביעי של 2018 בהשוואה למקביל ב–2017 ל–1.1 מיליון דולר. הרווח הנקי על בסיס Non GAAP, כלומר בניכוי הפרשות אלה, ירד ב–5% ברבעון החולף בהשוואה למקביל ב–2017 והסתכם ב–82 מיליון דולר, שהם 1.91 דולרים למניה.

הפרשות אלה העיבו על שנה שבה אלביט מערכות, החברה הביטחונית הפרטית הגדולה בישראל, קפצה מדרגה, לדברי מכליס. הכנסותיה של אלביט מערכות צמחו ב–9% ל–3.7 מיליארד דולר וצבר ההזמנות קפץ ל–9.4 מיליארד דולר — גידול של 1.3 מיליארד דולר בהשוואה לסוף הרבעון השלישי של 2018 , ועלייה של 24% בהשוואה לצבר בסוף 2017, כולל צבר של מיליארד דולר שהביאה עמה תעש.

מכליס העריך שהכנסותיה של אלביט מערכות יחצו ב–2019 את רף ה–4 מיליארד דולר. מדובר בהערכה שמרנית בהתחשב בעובדה שהכנסותיה של תעש, שאוחדו החל בדצמבר 2018, הסתכמו ב–500 מיליון דולר ב–2018 כולה.

אודי ורד, מנהל חטיבת היבשה של אלביט מערכות, שכוללת את תעש, ציין שגורם המפתח בהצלחת רכישתה של תעש יהיה למנף את יכולת השיווק הבינלאומית של אלביט מערכות ואת בסיס הלקוחות שלה כדי להאיץ את צמיחתה של תעש, שסיימה את 2018 במחזור של חצי מיליארד דולר — רק 14% ממנו מיצוא. "אני אופטימי, תעש זוכה בחוזים בחו"ל בקצב מהיר משהערכתי", אמר מכליס.

מכירות של מיליארד דולר בתחום היבשה

מערכת המיגון האקטיבי לרכב קרבי משוריין חץ דורבן (Iron Fist) זכתה בחוזה לצייד את נגמ"שי ברדלי של חטיבה בצבא האמריקאי בהיקף של 200 מיליון דולר. בימים אלה בוחן הצבא האוסטרלי את המערכת והיא צפויה להגן גם על נגמ"ש CV90 של צבא הולנד.

מכליס מדגיש שהצבר הנוכחי של אלביט־תעש אינו כולל עדיין חוזה של 333 מיליון דולר שהחברה צפויה לקבל מצה"ל עבור תחמושת ורקטות ארוכות טווח. לדברי ורד, רכישת תעש ייצרה סינרגיה מושלמת עם החטיבה הארטילרית של אלביט מערכות, השבחת הרק"מ ומערכות המודיעין והשליטה והבקרה, וייצרה את אחת משלוש החברות הביטחוניות הגדולות בעולם בתחום היבשה, שתגיע למכירות של מיליארד דולר כבר ב–2019.

מנועי הצמיחה של החברה יהיו רקטות Accular ו–Extra לטווח של עד 40 ועד 150 ק"מ בהתאמה וטילי Predator Hawk לטווח של עד 300 ק"מ. לדברי ורד, תוכנית הצמיחה של תעש תתמקד ביצוא והגדלת חלק היצוא במחזור המכירות ל–80% בתוך כמה שנים, ובמקביל תיושם תוכנית הבראה עמוקה בדומה לתהליך דומה שעברו החברות אלישרא וסולתם כשנרכשו על ידי אלביט מערכות — כך שבתוך שנים ספורות תגיע לרווחיות הממוצעת באלביט מערכות. על פי הערכות, תוכנית זו כרוכה בפרידה מ–300 מבין 3,000 עובדיה של תעש.

רכישה נוספת שהניעה את צמיחתה של אלביט מערכות ב–2018 היתה רכישתה של חברת יוניברסל (Universal) האמריקאית, שמפתחת מערכות אוויוניקה לתעופה האזרחית, תמורת 120 מיליון דולר באפריל 2018. לדברי מכליס מכירותיה של יוניברסל צמחו ל–100 מיליון דולר ב–2018, ואיפשרו לאלביט מערכות לייצר פעילות בעלת מסה קריטית בתחום התעופה האזרחית ודריסת רגל בשוק האמריקאי בתחום זה.

מכליס הבהיר שאלביט מערכות מחפשת רכישות נוספות שיחזקו את נוכחותה בשוקי היעד העיקריים של החברה ויספקו לה טכנולוגיות משלימות. לדבריו, החברה עשתה מאמץ להגדיל את תזרים המזומנים הפנוי מפעילות שוטפת ב–90% ל–190 מיליון דולר ב–2018, במטרה לממן את ההשקעות בצמיחה פנימית וחיצונית. לטענתו, רכישת תעש ויוניברסל תרמו לקפיצת המדרגה של אלביט מערכות ב–2018, והכניסה אותה למועדון מצומצם של שחקנים.

"השוק הביטחוני הוא שוק של חברות גדולות, עם חסמי כניסה גבוהים, מאמצי שיווק ארוכים ויקרים שעובר תהליך מואץ של מיזוגים ורכישות, כמו המיזוג בין יונייטד טכנולוג'יס ורוקוול והמיזוג בין האריס ל L3", אמר מכליס.

הסכסוכים בעולם הגדילו את הצמיחה

מלבד הרכישות נהנית אלביט מערכות מסביבה עסקית שתומכת בצמיחתה הפנימית. מכליס ציין שבעולם יש 100 סכסוכים פעילים. הגדולים שבהם נוגעים למתיחות באירופה סביב מדיניות החוץ של רוסיה במדינות כמו אוקראינה, ואסטרטגיית ההתרחבות הסינית, שנועדה להקים בסיסים ימיים במדינות כמו פקיסטן ולשרת את תביעותיה לנכסי נפט וגז בים סין הדרומי. קונפליקטים אלה והמדיניות של רוסיה וסין גורמים לגידול בתקציבי הביטחון ומייצרים ביקושים באירופה ובדרום־מזרח אסיה, במדינות כמו הודו, תאילנד, דרום קוריאה הפיליפינים ואוסטרליה.

המתיחות הבינלאומית וסל המוצרים שלה סייעו לאלביט מערכות לזכות באחרונה בפרויקט צבא היבשה הדיגיטלי עבור הצבא הבריטי; הספקת מערכות לראיית לילה לצבא גרמניה; חוזה של 68 מיליון דולר לאספקת מטוסים ללא טייס למדינה אירופית; והרחבה נוספת של פרויקט שליטה ובקרה עבור הצבא האוסטרלי בסכום של 150 מיליון דולר, כחלק מפרויקט הציד למדינה זו — שחצה כבר את רף מיליארד הדולר.

משקפת של אלביט מערכותצילום: אלביט מערכות

סביבה זו תרמה לצמיחתה של אלביט מערכות גם ברבעון הרביעי של 2018 שבה גדלו הכנסותיה ב–6.8% ל–1.08 מיליארד דולר, כולל איחוד הכנסותיה של תעש מדצמבר 2018.

הרווח הגולמי של אלביט מערכות במונחי Non GAAP, כלומר גם בנטרול ההפרשות בגין תעש, צמח ב–4.4% ברבעון הרביעי של 2018 לעומת המקביל ב-2017 והסתכם ב-307 מיליון דולר — 28.5% מהמחזור בהשוואה ל–29.1% מהמחזור ברבעון המקביל ב–2017.

יוסי גספר, סמנכ"ל הכספים של אלביט מערכות, הסביר את השחיקה ברווחיות בעובדה שתעש מדללת בשלב זה את רווחיותה של החברה, ובעובדה שאלביט מערכות החליטה לפני שנתיים לנצל את הגאות בתקציבי הביטחון כדי לחזק את נוכחותה בשוקי מפתח ולייצר קשרים ארוכי טווח עם לקוחותיה, ולשם כך הורידה את מחירי הפרויקטים וסיפקה מימון ארוך טווח.

מכליס וגספר צופים שיפור ברווחיות הגולמית כתוצאה מיישום תוכניות התייעלות כולל השלמת מערכת ERP, שמאחדת את מערכות המחשוב השונות בקבוצה, ותשפר מ–2019 ועד 2022 את הרווח הגולמי של החברה תקטין את רמות המלאים ואת תזרים המזומנים של החברה.

עלות שכרו של מכליס הסתכמה ב–2.4 מיליון דולר ב–2018 וכללה שכר של 890 אלף דולר, מענק במזומן של 1.1 מיליון דולר, בונוס במניות פנטום של 150 אלף דולר ואופציות בשווי של 252 אלף דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker