למרות עליית הרכישות באינטרנט - הפדיונות בקניוני עזריאלי עלו

ברבעון השלישי של 2018 הציגה עזריאלי עלייה של 3.5% בפדיונות בקניונים, והרווח הנקי שמר על יציבות ■ למרות זאת, מניית החברה עלתה מתחילת השנה בכ-2% בלבד

מיכאל רוכוורגר
יו"ר קבוצת עזריאלי, דנה עזריאלי
יו"ר קבוצת עזריאלי, דנה עזריאליצילום: זיו קורן

חשש לפגיעה בהכנסות בקניונים בעקבות קושי של שוכרים לשלם את דמי השכירות, לצד האפשרות של ירידה בהכנסות בעקבות גידול ברכישות באינטרנט, הובילו לכך שמניית עזריאלי רשמה מתחילת השנה עלייה של כ-2%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-23.2 מיליארד שקל.

בינתיים, למרות הביצועים המאכזבים של המניה, התוצאות הכספיות לרבעון שלישי ולתשעת החודשים הראשונים של השנה מצביעות על ביצועים חזקים בכל הפרמטרים התפעוליים הקשורים לפעילות הנדל"ן.

הקבוצה, שמנוהלת ע"י אייל חנקין, סיימה את הרבעון השלישי של השנה עם הכנסות תפעוליות נטו (NOI) של כ-386 מיליון שקל - גידול של כ-11% לעומת הרבעון המקביל. ה-NOI מנכסים זהים, כלומר מנכסים שהיו בחזקת עזריאלי גם בשנה שעברה, גדל בכ-9% לעומת הרבעון המקביל, והסתכם ב-381 מיליון שקל. הרווח התפעולי התזרימי (FFO), בניכוי הוצאות חד-פעמיות, גדל ברבעון שלישי בכ-12% והגיע לכ-280 מיליון שקל.

אייל חנקין, מנכ"ל קבוצת עזריאלי
אייל חנקין, מנכ"ל קבוצת עזריאליצילום: אמיר רון

שיעור התפוסה בקניוני עזריאלי הסתכם ב-98%, נכון לסוף ספטמבר, וב-99% במגזר המשרדים. ברבעון השלישי רשמו קניוני עזריאלי גידול בפדיונות (מבחינת נכסים זהים) בשיעור של כ-3.5% לעומת הרבעון המקביל. בחודשים ינואר-ספטמבר גדל הפדיון בקניונים בכ-2.2%.

למרות השיפור בפרמטרים התפעוליים, בשל היעדר שיערוכים מפעילות נדל"ן, והיעדר מימושים של מניות בנק לאומי - הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות של עזריאלי שמר על יציבות ברבעון השלישי, והסתכם ב-264 מיליון שקל. בינואר-ספטמבר הסתכם הרווח הנקי (המיוחס לבעלי המניות) ב-759 מיליון שקל - ירידה של כ-34% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

מתחילת השנה השקיעה עזריאלי יותר מ-1.6 מיליארד שקל בנדל"ן להשקעה - ייזום, והשבחת נכסים. זאת, לעומת השקעה של כ-1.2 מיליארד שקל ב-2017 כולה. החברה ממשיכה להפגין איתנות פיננסית גבוהה, שבאה לידי בשיעור מינוף נטו של כ-29% בלבד, יחס הון עצמי למאזן של 54%, נכסים לא משועבדים בשווי של כ-22 מיליארד שקל, ומאגר של 636 מיליון שקל במזומן ושווה-מזומן.

בבעלות החברה נכסים מניבים בשטח השכרה כולל של כ-1.2 מיליון מ"ר, וכן 10 פרויקטים בהקמה שצפויים לתרום לה בשנים הקרובות מאות מיליוני שקלים בשנה להכנסות התפעוליות נטו ולרווח התפעולי תזרימי.

קניון עזריאלי במודיעין
קניון עזריאלי במודיעיןצילום: גיל כהן מגן

מבחינת פילוח הנכסים, תחום הקניונים עדיין מהווה הנתח הגדול ביותר מבחינת השווי, אך שיעורו ירד ל-41%. נדל"ן למשרדים הוא 33% ונדל"ן מניב בארה"ב - 8%. כמו כן, עזריאלי מחזיקה במניות בנק לאומי (כ-3.6%), שבגינן היא נהנית מעליית ערך ומדיווידנדים המחולקים על ידי הבנק. החזקה זו תימכר בהמשך. עזריאלי מחזיקה גם במניות של חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד (20% ) - שתימכר לקרן ההשקעות ורבורג  פינקוס תמורת כ-500 מיליון שקל. בנוסף, עזריאלי שולטת בחברת סופרגז.

"עזריאלי ממשיכה לספק את הסחורה גם בתשעת החודשים הראשונים של 2018", כותב שי ליפמן, אנליסט נדל"ן בבית ההשקעות ווליו בייס. "החברה יציבה, התפוסות גבוהות מאוד והפרמטרים התפעוליים נאים. בימים בהם השיח נסוב סביב קנייה אלקטרונית מהבית והשפעת השמיים הפתוחים, מציגים קניוני עזריאלי עליה בפדיונות".

בית ההשקעות העלה את מחיר היעד של מניית עזריאלי מ-225 שקל למניה ל-232.6 - 21% יותר ממחיר המניה בבורסה. "מניית עזריאלי ממשיכה להוות עוגן יציב וחשוב בתיק ההשקעות, והיא בהחלט בבואה של כלכלת ישראל החזקה" כותבים בווליו בייס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker