הרווח של דלתא נחתך עקב סגירת המפעל בכרמיאל - אבל בחברה צופים רבעון רביעי חזק

חברת האופנה סיימה את הרבעון השלישי של השנה ברווח של 9.6 מיליון דולר - ירידה של 33% ■ בישראל חלה צמיחה חדה של 18% במכירות וגידול דו-ספרתי במכירות בחנויות זהות ■ בעל השליטה, אייזק דבח: "מעריך שברבעון הרביעי נציג מכירות ורווחי שיא"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייזיק דבח, בעל השליטה בדלתאצילום: רמי שלוש
ערן אזרן

הרבעון השלישי של 2018 היה חלש יחסית ליצרנית האופנה הישראלית דלתא גליל . החברה, שבשליטת אייזק דבח, ספגה ירידה של 33% ברווח הנקי ל-9.6 מיליון דולר, לעומת הרבעון המקביל ב-2017. הירידה נבעה מהוצאות הקשורות לסגירת מפעל הגרביים בכרמיאל והפרשות חשבונאיות בגין רכישת חברת התחתונים הצרפתית Eminence. בעקבות הקיטון ברווח והמגמה השלילית היום בבורסה, מניית דלתא יורדת בכ-1.8%.

הרבעון השלישי של דלתא התאפיין במגמות מעורבות. בישראל – בשוק שבעבר היה שולי עבור דלתא – נהנתה החברה מצמיחה יוצאת דופן של 19%, כשמחזור המכירות מתקרב ל-50% מהמכירות בארה"ב. במקביל, החברה הציגה גידול של 8% במכירות בשוק האמריקאי, שסבל בשנה האחרונה מחולשה בשל משבר הקמעוניות והקניונים, כתוצאה ממעבר קונים לרשת האינטרנט.

"הדבר החשוב הוא שדלתא US, שכבר כמה רבעונים הציגה ירידה בתוצאות, חזרה לצמוח", אמר דבח לאחר פרסום התוצאות. "אנחנו רואים עכשיו התחלה של עלייה במכירות, ואנחנו מצפים שהמגמה תמשיך בשנה הבאה. יש שינוי בטרנד - המוצרים נמכרים יותר טוב ויש הזמנות חדשות. גם לוול מארט וגם ל-Costco היה רבעון חזק. הסחורה ששלחנו עובדת ואני צופה שנקבל הזמנות טובות לשנה הבאה".

לדבריו, "בישראל, אנחנו מציגים גידול דו-ספרתי במכירות בחנויות זהות (כאלה שפעלו במתכונת מלאה בינואר-ספטמבר 2018 ובתקופה המקבילה ב-2017), בעוד השוק נמצא באפס צמיחה. יש כמה החלטות טובות שהתקבלו: קולקציה הרבה יותר טובה, קמפיין הפיג'מות והמכירות באינטרנט עובדות. גם רשת FIX צמחה חזק ואנחנו ממשיכים לגדול שם", הוסיף סמנכ"ל הכספים יעקב חן.

בשונה מישראל והמכירות ברשתות בארה"ב, דלתא רשמה חולשה במגזר המותגים הגלובליים (ייצור לענקיות כמו קלווין קליין, טומי הילפיגייר, לה קוסט וארמני) עם ירידה של 5% במכירות וירידה של 8% במגזר דלתא מוצרי פרימיום – הכולל את מותגי אופנת היוקרה 7 For all Mankind, Splendid ו-Ella Moss - שנרכשו לפני כשנתיים בכ-120 מיליון יורו.

החולשה במגזר הפרימיום של דלתא מדאיגה. בחברה הסבירו את הירידה במכירות בהעתקה של מכירות בין רבעונים. עם זאת, עיקר הירידה נובעת מההחלטה של דלתא לסגור כ-20 חנויות מפסידות – שיסייעו לה בשיפור הרווחיות העתידית. בנוסף, בדלתא החליטו לסגור את רשת ELLA MOSS, המייצרת שמלות לנשים, בתקווה שבעתיד ימכרו את הזיכיון למותג ויקבלו תמלוגים.

"אנחנו לא מומחים בשמלות", אמר חן בהתייחסו לסגירת ELLA MOSS. "כשדלתא נכנסה להשקעה המגמה במותגים שנרכשו היתה שלילית, אך עכשיו אנו צופים שנעלה במכירות בחנויות זהות, ואף נגיע למחזור מכירות דומה לזה בשנה הקודמת (276 מיליון דולר), למרות סגירת החנויות". החולשה בפעילות המגזר באה לידי ביטוי בירידה ברווח המגזרי ל-2.9 מיליון דולר, לעומת 4.3 מיליון דולר ברבעון המקביל.

מפעל דלתאצילום: רמי שלוש

בסך הכל מכירותיה של דלתא גדלו ברבעון ב-9% ל-370.8 מיליון דולר, לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הגידול נבע בעיקר בשל איחוד תוצאותיה של Eminence לראשונה, תחת מגזר פעילות חדש - דלתא מותגים אירופאים – שכלל עד כה רק את פעילותה של יצרנית התחתונים הגרמנית שיסר. בנטרול Eminence, דלתא רשמה צמיחה אורגנית של כ-1% במכירות.

Eminence שיפרה הרווחיות הגולמית

מניית דלתא איבדה ב-2018 כ-13% ושווייה ירד ל-2.6 מיליארד שקל. גם לאחר הירידות החברה נסחרת גבוה מהונה העצמי - כ-1.7 מיליארד שקל בסוף ספטמבר.  מניית דלתא סבלה בשלוש השנים האחרונות מתנודתיות רבה, בעיקר על רקע החולשה בפעילות בארה"ב, אך המשיכה לבצע רכישות חדשות במטרה לשמר את הגידול בפעילות ולבנות מנועי צמיחה עתידיים.

רכישת Eminence, שנהנית משיעור רווחיות גבוה הממוצעת בדלתא, סייעה לחברה להציג שיפור ברווחיות הגולמית. הרווחיות הגולמית ברבעון השלישי עלתה לכ-38.5%, בהשוואה ל-37%% ברבעון המקביל. בעקבות רכישת Eminence צמח החוב הפיננסי של דלתא לכ-349 מיליון דולר, בהשוואה ל-125 מיליון דולר בסוף 2017. יחס המינוף של דלתא - כפי שמתבטא ביחס בין החוב נטו לעומת הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) - עלה ל-2.

רכישת Eminence אילצה את דלתא לבצע ברבעון הפרשה של 3.8 מיליון דולר (תקן צירוף עסקים), שצפויה גם ברבעון הבא. במקביל, דלתא רשמה הוצאה חד פעמית של 5.4 מיליון דולר בגין סגירת המפעל בכרמיאל, כחלק מהעברת הייצור לטורקיה ולבולגריה. ההפרשה נועדה לפיצויים לעובדים והפחתת שווי רכוש קבוע. בעקבות הגידול בהוצאות, הרווח התפעולי ירד ברבעון ב-29% והסתכם ב-17 מיליון דולר לעומת 24.2 מיליון דולר ברבעון מקביל אשתקד.

עם זאת, הרווח התפעולי תזרימי (EBITDA) שמנטרל הוצאות חשבונאיות וסעיפים חד פעמיים, עלה ברבעון השלישי ל-35.3 מיליון דולר, 9.5% מהמכירות, לעומת  31.3 מיליון דולר, 9.2% מהמכירות, ברבעון מקביל אשתקד. פעילותה השוטפת של דלתא הניבה עודף תזרימי של 9.6 מיליון דולר, בהשוואה ל-14 מיליון דולר ברבעון המקביל.

על אף הרבעון החלש יחסית, דלתא עידכנה למעלה את התחזיות שלה. החברה העריכה כי סך המכירות בשנת 2018 יסתכמו בכ-1,475-1,495 מיליון דולר, גידול של 8%-9% לעומת 2017; והרווח יגדל ל-60-57 מיליון דולר, גידול של 18%-12%. הגידול בתחזיות מוסבר באיחוד תוצאות Eminence, אך גם בשל הערכות ההנהלה לרבעון רביעי חזק.

"אנחנו מאוד אופטימיים ביחס לרבעון הרביעי, אני מעריך שנציג מכירות ורווחי שיא", אמר דבח. "בראייה קדימה אנו צופים צמיחה ארוכת טווח בדלתא מותגי פרימיום והגעה לשיעור רווחיות תפעולי מעל 10%. בנוסף, במהלך הרבעון השלישי חתמנו על הסכם בלעדי לזיכיון גלובלי לפיתוח ייצור ושיווק תחתונים, הלבשה לילית וביגוד תרמי לגברים של המותג Ted Baker. החתימה מהווה צעד חשוב באסטרטגיה שלנו להרחיב את הפורטפוליו הגלובלי של מותגי הפרימיום.

"אנו רואים הזדמנות בהרחבת הנוכחות שלנו באונליין באמצעות פעילות מול שחקני מפתח, ובניצול ערוצי ההפצה של Eminence להרחבת שווקי המכירה של מוצרי דלתא. אנו צופים כי ההשקעות שביצענו בשנים האחרונות במפעלים השונים ישפיעו לחיוב על תוצאותינו לקראת 2019. שבשנה הבאה כבר לא נפסיד ונתחיל להרוויח", הדגיש דבח.

דירקטוריון דלתא החליט על חלוקת דיווידנד של 13.9 סנט למניה, כ-3.5 מיליון דולר. הדיווידנד יחולק בדצמבר. מתחילת השנה כבר חילקה דלתא כ-7 מיליון דולר למשקיעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker