הרווח התפעולי של אלביט מערכות נשחק - למרות צמיחה של 12% בהכנסות

החברה צמחה במהירות בצפון אמריקה ובאסיה פסיפיק - אך הרווחיות הגולמית שלה ירדה ■ צבר העבודות של החברה, שגדל ל-8.1 מיליארד דולר בסוף הרבעון השלישי, עדיין אינו כולל את פעילותה של תעש

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משקפת של אלביט מערכות
משקפת של אלביט מערכותצילום: אלביט מערכות

"מעולם לא היו כל כך הרבה הזדמנויות לפני אלביט מערכות, והצמיחה בצבר העבודות היא רק ההתחלה" — כך אמר היום בוצי מכליס, מנכ"ל  אלביט מערכות,  לאחר שהחברה דיווחה על צמיחה מהירה בהכנסותיה, גידול מתון בצבר העבודות שלה ושחיקה ברווחיותה התפעולית ברבעון השלישי של 2018.

אלביט מערכות הרוויחה 64 מיליון  דולר  ברבעון השלישי של 2018, שהם 1.5 דולרים למניה — גידול של 4% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2017. ואולם, הגידול ברווח נבע בעיקר מקיטון בהפרשות למס, כנראה על רקע הירידה במס החברות האמריקאי. הכנסותיה של אלביט מערכות צמחו ב–12% ברבעון השלישי של 2018 לעומת הרבעון המקביל ב–2017, והסתכמו ב–895 מיליון דולר.

מכליס מסביר את הצמיחה הרוחבית על פני כמעט כל תחומי הפעילות והאזורים הגיאוגרפיים שבהם פועלת החברה בעלייה חדה בתקציבי הביטחון בארה"ב, באירופה ובאסיה פסיפיק: "יש לנו נוכחות מדהימה של חברות בנות בארה"ב, גרמניה ובריטניה,ועכשיו גם בשווייץ — שרק הולכת ומתחזקת".

הגורמים העיקריים לצמיחה בהכנסות היו גידול של 17 בהכנסות של המערכות המוטסות ל–355 מיליון דולר ברבעון; צמיחה של 21% בהכנסות של חטיבת היבשה ל–153 מיליון דולר; ועלייה של 9% בהכנסות של חטיבת השליטה, הבקרה, התקשורת, המחשבים והמודיעין ל–292 מיליון דולר.

תוצאות אלביט מערכות, במיליוני דולרים

ההכנסות בצפון אמריקה גדלו ב–21% ל–230 מיליון דולר, בין השאר כתוצאה מרכישתה של חברת Universal Avionics, שמפתחת מערכות אוויוניקה לתעופה האזרחית; וזכייה בחוזים עבור מטוסי F–35 ,F–16 ו–F–15, וכן עבור מסוקי אפצ'י וטנקי ברדלי.

"הכנסות לדורות"

ההכנסות באסיה־פסיפיק צמחו ב–24% ל–224 מיליון דולר — כתוצאה משיווק מערכות שליטה ובקרה, השבחת רכב קרבי משוריין ומערכות אוויוניקה באוסטרליה, הודו ודרום קוריאה. גם הפעילות באמריקה הלטינית המשיכה במסע ההתאוששות האיטי שלה, וגדלה ב–7% ל–60 מיליון דולר. "בשלב זה אנחנו משמרים את מעמדנו בברזיל, שהיא מעצמה בעלת צרכים ביטחוניים", ציין מכליס, והביע שביעות רצון מתוצאות הבחירות במדינה זו.

העלייה בהכנסות באזורים אלו קוזזה חלקית בירידה של 8% בהכנסות בישראל ברבעון השלישי של 2018 בהשוואה לרבעון המקביל ב–2017 ל–161 מיליון דולר. הצמיחה בהכנסות לא חילחלה לשורת הרווח התפעולי, בעיקר בשל שחיקה עמוקה ברווחיות הגולמית של החברה, שהוא כנראה הסיפור של הרבעון השלישי של 2018.

בוצי מכליס
בוצי מכליסצילום: אסף שילה / ישראל סאן / אלביט מערכות

הרווח הגולמי גדל ב–2% ברבעון השלישי של 2018 בהשוואה לרבעון מקביל ב–2017, והסתכם ב–256 מיליון דולר, שהם 28.6% מהמחזור, בהשוואה ל–31.3% מהמחזור ברבעון המקביל ב–2017. השחיקה העמוקה ברווחיות הביאה למצב שבו גידול של 95 מיליון דולר בהכנסות העלה את הרווח הגולמי ב–5 מיליון דולר בלבד.

הרווח התפעולי של אלביט מערכות ירד ב–4% ברבעון השלישי של 2018 בהשוואה לרבעון המקביל ב–2017, והסתכם ב–79 מיליון דולר, שהם 8.8% מהמחזור, לעומת 10.3% מהמחזור ברבעון המקביל ב–2017. "אנחנו רצים על עשרות מכרזים במקביל כדי לנצל את ההזדמנויות העסקיות ולזכות במכרזים, שיגדילו את הכנסותיה של אלביט מערכות לשנים ארוכות קדימה. זה עולה כסף רב", ציינו מכליס וסמנכ"ל הכספים, יוסי גספר. לדבריהם, "הזכייה במכרזים אלו כמו כרוכה בתחרות קשה, בעלויות כבדות של מחקר ופיתוח, שאנחנו עושים על חשבוננו — ומשפיעות לרעה על התוצאות בטווח הקצר. ואולם, מרגע שהפכנו לספק של מערכת צבאית משמעותית, כמו מטוסי F–15 ו–F–16, הן יבטיחו לנו הכנסות לדורות, ויביאו לשיפור משמעותית ברווחיות עם הגידול בכמויות שנייצר".

תעש משלימה את סל המוצרים והפתרונות

אחת ההזדמנויות שתשפיע לרעה על הרווחיות בטווח הקצר היא רכישתה של חברת תעש תמורת 1.8 מיליארד שקל, שתושלם בימים הקרובים. מכליס מסביר שתעש משלימה את סל המוצרים והפתרונות של אלביט מערכות באמצעות חימושים מדויקים לפתרונות מהסוג שישווק ללקוח באסיה פסיפיק, וכן מוצרים של הגנה פסיבית ואקטיבית, דוגמת חץ דורבן לפלטפורמות קלות כמו נגמ"שים מסוג Striker של צבא ארה"ב. "זה מוצר שייקח את השוק", משוכנע מכליס, שמציין לטובה את הטכנולוגיה פורצת הדרך של תעש בתחום הרקטות.

"כדאי לזכור שתעש, אשר מוכרת ב–500 מיליון דולר בשנה (כשביעית מהמכירות שלנו), מוכרת כמעט רק לישראל, בעוד 80% ממכירותיה של אלביט מערכות הן ליצוא. אני משוכנע שעוד ב–2019 נצליח לייצא את המוצרים של תעש", ציין גספר. הוא מתייחס לחששות של השוק מפני הפסדים ממושכים שרכישת תעש תסב לחברה: "תעש לא תייצר לנו הפסדים, בוודאי לא משמעותיים גם ב–2019. אנחנו אופטימיים בנוגע לסיכוי להעביר את תעש לרמת הרווחיות של אלביט מערכות בפרק זמן סביר".

הגידול ברווח הנקי של החברה, למרות הירידה ברווח התפעולי, נבע בעיקר מהעובדה שההפרשות של אלביט מערכות למס הסתכמו ב–9 מיליון דולר בלבד ברבעון, כלומר 12.5% מהרווח לפני מס, בהשוואה ל–20% מהרווח לפני מס ברבעון המקביל ב–2017. גספר מציין שהירידה בשיעור המס נובעת מרפורמת המס של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וכן מהשינויים בחוק לעידוד השקעות הון בישראל. הוא מעריך ששיעור המס של החברה יתייצב על 12%–13%. צבר העבודות של אלביט מערכות גדל ב–43 מיליון דולר במהלך הרבעון השלישי של 2018 ל–8.1 מיליארד דולר בסופו. הצבר גדל בסוף הרבעון ב–467 מיליון דולר, בהשוואה לרמתו בסוף הרבעון המקביל ב–2017. צבר זה אינו כולל את צבר העבודות שלת תעש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker