הפרסומת מטעה - אין שום דבר עליז בעסקים של בזק

דו"חות מאכזבים לבזק שרווחיה נפלו ב-27% ל-234 מיליון שקל ■ המגזר הקווי ממשיך להיות אחראי על כל רווחיה – אך חווה חולשה בשל רפורמת השוק הסיטונאי ושימוש פוחת בטלפונים קוויים ■ מנועי הצמיחה עדיין חלשים – ומימוש נדל"ן וצמצום הוצאות יעמדו במוקד שיפור מצבה

גיא ארז
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטה בזק בתל אביב
מטה בזק בתל אביבצילום: AMIR COHEN/רויטרס

הפרסומות החדשות של בזק - שמציגות עולם צבעוני, עליז ומלא בוויפי - רחוקות מלרמז על התקופה הקשה והמתמשכת ממנה היא סובלת. חברת התקשורת הגדולה בישראל הציגה גם ברבעון השלישי של 2018 ירידה בהכנסות וברווחים בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. מניית החברה נפלה היום ב-4.2%  לשווי של 12.35 מיליארד שקל, תוך שהיא מושפעת לשלילה גם מהחולשה הכללית בבורסה. מניות אינטרנט זהב ו- בי קומיוניקיישנס   נפלו ב-4.3% ו-10.5% בהתאמה.

בהנהלה ובדירקטוריון רואים מול עיניהם כיצד האיומים על החברה - התחרות האגרסיבית בשוק, הרגולציה הדקדקנית והשינוי בהרגלי הצרכנים - חותכים בהכנסותיה. כדי לפצות על כך, הם יצטרכו ליצור מקורות הכנסה נוספים, ובמקביל להאיץ את תהליכי ההתייעלות, שיכללו גם מימוש נכסי נדל"ן של הקבוצה.

הכנסות בזק הסתכמו ב-2.3 מיליארד שקל - ירידה של 4.7% לעומת הרבעון המקביל, ושל 1.4% מהרבעון הקודם (בשל השינויים הגדולים בשוק התקשורת, חשוב להשוות גם לרבעון הקודם). הרווח הנקי הסתכם ב-234 מיליון שקל - צניחה של 27.3% לעומת המקביל ועלייה מול הקודם. מבחינה אבסולוטית מדובר ברווח נאה, אך הוא מגיע כמעט כולו ממגזר הקווי של החברה (בזק קווי). זהו המגזר היחיד בו היא עודנה מונופוליסטית, אך גם הוא נחלש, וסימנים לכך מופיעים בדו"חות. ככלל, שלוש חברות הבנות של בזק ייצרו ברבעון תזרים חופשי מצרפי של 45 מיליון שקל בלבד.

יו"ר בזק, שלמה רודב
יו"ר בזק, שלמה רודבצילום: אלדד רפאלי

בזק קווי: עדיין מרוויחים, אבל המגמה העולמית ברורה

הבוננזה של הקבוצה, בזק קווי, רשמה ירידה של 1.7% בהכנסותיה, ל-1.043 מיליארד שקל, וסבלה מירידה של 6.9% ברווח הנקי, ל-257 מיליון שקל. מול הרבעון הקודם מדובר דווקא בעלייה של 27.2% ברווח. החברה סיפקה כ-69% מה-EBITDA של הקבוצה כולה.

בהתאם למגמה עולמית ברורה ומתמשכת, שצפויה להימשך ואולי אף להתגבר, הישראלים מדברים פחות ופחות בטלפון הקווי, וההכנסות של 243 מיליון שקל - שמהוות ירידה של 11.3% - מגיעות בעיקר מלקוחות מבוגרים ומבתי עסק. לחברה כ-1.84 מיליון מנויים לעומת 1.86 ברבעון הקודם ו-1.94 ברבעון המקביל – קצב ירידה של 5% בשנה. הירידה מתבטאת גם בדקות השיחה: 959 מיליון דקות לעומת 1.01 מיליארד דקות ברבעון הקודם.

במגזר האינטרנט של החברה הקווית נהנתה בזק מעלייה של 3.9% בהכנסות ל-401 מיליון שקל, אך היא סובלת ממעבר של לקוחות מהשוק הקמעוני לסיטוני, שם היא מרוויחה פחות על כל לקוח. לחברה 1.66 מיליון מנויים, בדומה לרבעון הקודם, כשהגידול נרשם במספר לקוחות הסיטונאים - מ-600 אלף ברבעון הקודם ל-617 אלף באחרון. גם גידול זה רשם האטה, וייתכן שהדבר נובע מהצטרפותה של המתחרה הוט לרפורמה.

עובדי בזק פורסים תשתית אופטית
עובדי בזק פורסים תשתית אופטיתצילום: רונן טופלברג

בבזק אמנם מודעים לצורך בצמצום הוצאות השכר – אך ברבעון השלישי הן הסתכמו בכ-233 מיליון שקל, עלייה של 4%. זאת בעיקר בשל עליית שכר על פי ההסכמים הקיבוציים. החברה מתכננת לקצץ בהוצאות השכר שלה בטווח הארוך, והיא מקיימת משא ומתן בנושא מול ועדי העובדים החזקים שלה. עם זאת, גם כאשר הצדדים יגיעו להסכמה, בזק עדיין תסבול מגידול ההוצאות בטווח הקצר בשל תשלומי פיצויים.

נקודת האור של החברה עמומה למדי. בזק היתה רוצה לראות במוצרי הענן והדיגיטל שלה מנועי צמיחה משמעותיים, אך אלה סיפקו לה הכנסות של 69 מיליון שקל בלבד. אמנם מדובר בעלייה של 21.1%, בעיקר בזכות גידול בשירותי סייבר ושירותי מרכזייה פרטית וירטואלית - אך הדבר עדיין רחוק מלהשביע רצון, בשל החלק הדל של פעילות זו מסך ההכנסות.

פלאפון: תחרות אגריסיבית

בדומה למקבילותיה העצמאיות, סלקום ופרטנר, ששוויין צנח בשיעור דו ספרתי מתחילת השנה - פלאפון המשיכה להתמודד עם תחרות אגריסיבית. סך הכנסותיה ירד ב-4.9%  ל-604 מיליון שקל, בדומה לרבעון הקודם, ותרומתה בשורת הרווח נחתכה ב-75% ל-6 מיליון שקל בלבד, לעומת 7 מיליון שקל בקודם. החברה ביצעה ברבעון האחרון מחיקה של מאות אלפי מנויי פרי-פייד, וסך לקוחותיה עמד על 2.18 מיליון לעומת 2.6 מיליון במקביל אשתקד.

מכירות הציוד של החברה ירדו בכ-11% מול הרבעון המקביל לכ-155 מיליון שקל, ואנליסטים מציינים כי אבסולוטית מדובר בנתון חלש במיוחד. "אנחנו לא זוכרים מספר רבעוני כה חלש", אמרו בלאומי שוקי הון, "דבר שמעלה חשש, בהתחשב בכך שמכירות ציוד הן כנראה המקום היחידי בו חברות הסלולר מרוויחות כיום כסף".

דוכן מכירות של פלאפון
דוכן מכירות של פלאפוןצילום: תומר אפלבאום

בזק בינלאומי: מתקשים בלי "טריפל"

בזק בינלאומי ממשיכה לדשדש, נוכח המעבר של צרכנים לחבילות שירות כוללות, בדמות הצעות "טריפל" או "קוואטרו" של המתחרות. הכנסותיה הסתכמו בכ-333 מיליון שקל, ירידה של 9.3% בהשוואה לרבעון המקביל ובדומה לרבעון הקודם. הירידה נבעה מהיחלשות במכירות ציוד תקשורת ומרכזיות לעסקים, ירידה בפעילות שיחות בינלאומיות והעברת שיחות בין מפעילים בעולם. רווחיות החברה התכווצה ב-20.5% והרווח התפעולי הסתכם ב-31 מיליון שקל, לעומת 39 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד. הרווח הנקי שלה צנח ב-25.9% ל-20 מיליון שקל.

לצד זאת, בחברה מציינים הצלחה גדולה לשירותי הגנת הסייבר שלה ללקוחות הפרטיים – למעלה ממיליון שירותי הגנת סייבר שסופקו ללקוחות החברה, נכון לסוף הרבעון.

יס: גידול במנויים, אבל האם זה מספיק?

בחברת הלווין yes מתגאים ברבעון שני של גידול במספר המנויים, בו הצטרפו כ-2,000 מנויים חדשים. סה"כ הצטרפו 4,000 מנויים חדשים במהלך שני הרבעונים האחרונים. עם זאת, קשה להתבשם מנתון זה, בשל הירידה בסך הכנסותיה. החברה לא מספקת מידע בדבר כמות מנויי ה"סטינג" שלה שהצטרפו לשירות, אך הירידה בהכנסה הממוצעת (ARPU) מרמזת שהגידול נובע משירות זול זה. מנויי הסטינג לא עולים לחברה כסף רב, שכן הם אינם מצריכים ממירים יקרים.

יש לציין לחיוב כי לראשונה השנה, החברה עברה לרווח תפעולי חיובי, בגובה של מיליון שקל - לאחר הפסד של 17 מיליון שקל בקודם. זאת לעומת רווח תפעולי של 35 מיליון שקל אשתקד.

הכנסות יס ירדו ב-9.6% ל-367 מיליון שקל. החברה רשמה הפסד נקי של 2 מיליון שקל, לעומת הפסד נקי של 123 מיליון שקל אשתקד, ושל 10 מיליון ברבעון הקודם. מספר המנויים עלה ל-584 אלף, עם הכנסה ממוצעת של 210 שקל למנוי - לעומת 215 שקל ברבעון הקודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker