האם דור אלון יכולה לתמוך ברכישת אפריקה? הרווח התכווץ ב-16% לעומת הרבעון המקביל

הרווח הנקי של דור אלון ירד ברבעון השלישי של 2018 ל-28 מיליון שקל, בין היתר בהשפעת רווחי שיערוך שנרשמו בתקופה המקבילה אשתקד ■ מוטי בן משה, בעל השליטה באלון רבוע כחול, מתכנן להסתמך על רווחים שיניבו החברות הבנות - ובהן דור אלון - לרכישת השליטה באפריקה נכסים

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סניף am:pm בתל אביב, בחודש שעבר
סניף am:pm בתל אביב, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

באמצע דצמבר אמור מוטי בן משה, הבעלים של קבוצת אלון רבוע כחול, לסגור את עסקת הענק, שבמסגרתה תרכוש רבוע כחול את השליטה באפריקה נכסים . התוכנית של בן משה היא להסתמך על רווחים שיניבו לו החברות הבנות של אלון רבוע כחול - רבוע נדל"ן ודור אלון , שפירסמה היום (ב') את דו"חותיה הכספיים.

מהדו"חות עולה כי הרווח הנקי של  דור אלון ירד ברבעון השלישי של 2018 ב-16% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017, והסתכם ב-28.1 מיליון שקל. בתקופה המקבילה רשמה החברה רווחי שיערוך.

במהלך השנים הקרובות תידרש דור אלון, כמו יתר חברות הדלק, להתמודד עם העובדה שהרגולטור הוריד את מרווחי השיווק למכירת הדלק, ועם העלייה בשכר העובדים אשר שוחקת את רווחיותה. הכנסותיה של דור אלון ברבעון השלישי של 2018 גדלו ב-12% ל-1.97 מיליארד שקל, כתוצאה מעלייית מחרי הדלקים ומגידול במחזורי המכירות של חנויות הנוחות של החברה, ועל אף ירידה בכמויות הדלקים שאותם מכרה דור אלון - בשל עיתוי חגי תשרי השנה ביחס לתקופה המקבילה ברבעון השלישי של 2017.

ההכנסות של מגזר מתחמי התדלוק והמסחר של דור אלון, שכולל 210 תחנות תדלוק ציבוריות ו-139 חנויות נוחות, עלו ב-7%, והסתכמו ב-135 מיליון שקל. עלייה זו נובעת מטיפוס במחירי הדלקים ומגידול של 23% במכירות של חנויות הנוחות. מכירות חנויות הנוחות הגיעו ל-107 מיליון שקל ברבעון החולף - עלייה של 24 מיליון שקל. בניטרול המעבר ההדרגתי למכירה עצמאית של סיגריות, במקום באמצעות זכיינים – העלייה במחזור המכירות הסתכמה ב-6.6%.

הרווח התפעולי של מגזר מתחמי התדלוק והמסחר גדל ב-2.1% והגיע ל-39 מיליון שקל. עיקר הגידול נבע ממכירות חנויות הנוחות, וקוזז על ידי ירידה ברווחי מלאי הדלק ובעליית בשכר המינימום. רווחי מלאי הדלק הסתכמו ב-7.7 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2018, לעומת 2.2 מיליון שקל ברבעון המקביל.

מוטי בן משה. מתכנן להשתלט על אפריקה בעזרת החברות הבנותצילום: אייל טואג

ההכנסות של מגזר חנויות הנוחות העצמאיות (שכולל את 45 החנויות ברשת חנויות הנוחות AM:PM ו-32 סניפי אלונית, אלונית בקיבוץ וסופר אלונית שאינם ממוקמים במתחמי תדלוק) גדלו ב-14% ברבעון השלישי של 2018, והסתכמו ב-147 מיליון שקל. דור אלון, שמנוהלת על ידי עודד בלום, מציינת שההכנסות של רשת AM:PM גדלו ב-4.8% ברבעון השלישי של 2018 והגיעו ל-107.4 מיליון שקל. הרווח התפעולי של מגזר חנויות הנוחות העצמאיות עלה ב-5.1% והסתכם ב-6.3 מיליון שקל. הרווח של רשת AM:PM עלה ב-13% ברבעון החולף והסתכם ב-5.9 מיליון שקל.

הכנסות מגזר השיווק הישיר - שעוסק בשיווק מוצרי דלק, גז טבעי וקיטור ללקוחות מוסדיים, תעשייתיים ופרטיים - עלו ב-20.7% ברבעון החולף, והסתכמו ב-142 מיליון שקל. הכנסות מגזר זה כוללות את הכנסותיה של חברת דורגז, אשר עלו ב-18.8% והסתכמו ב-57.3 מיליון שקל. הגידול של 24.4 מיליון שקל בהכנסות של כלל המגזר נבע בעיקר מעלייה במחירי הדלקים ומגידול במכירות הגז הטבעי, שקוזזו בירידה במכירות הסולר והגז הפחמימני המעובה (גפ"מ) ללקוחות תעשייתיים.

הרווח התפעולי של מגזר השיווק הישיר עלה ב-5.1% והסתכם ב-5.9 מיליון שקל. רווח תפעולי של 2.6 מיליון שקל תרמה פעילותה של חברת דורגז, אשר רווחיותה התפעולית השתפרה ב-30% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

הכנסות מגזר הדלק הסילוני, שמשווק דלק סילוני לחברות התעופה האזרחיות, גדלו ב-39.2% ברבעון החולף והסתכמו ב-187 מיליון שקל, הודות לעלייה במחיר הדלקים, ולגידול החד במספר הטיסות בנתב"ג בעקבות יישום רפורמת שמיים פתוחים. הרווח התפעולי של מגזר הדלק הסילוני קטן ב-23% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, והסתכם ב-1.6 מיליון שקל כתוצאה מירידה ברווח המלאי בין התקופות.

סך התחייבויותיה של דור אלון הסתכמו ב-1.655 מיליארד שקל, מתוכם כ-329 מיליון שקל הינם אשראי והלוואות לטווח קצר, ו-92 מיליון שקל הם תשלומים שאותם אמורה לשלם החברה למחזיקי איגרות החוב בתקופה הקרובה. ההון העצמי של דור אלון  מסתכם ב-865 מיליון שקל ומהווה כ-34% מהמאזן, ומשקף מינוף של כ-66%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker