מניית פוקס קופצת בעקבות הדו"חות; הרווח הנקי זינק ב-70% ברבעון - אחרי פרשת ויזל

פוקס ממשיכה להוכיח כי היא מצליחה להתמודד עם המשבר בענף האופנה טוב יותר מהמתחרות ■ במהלך הרבעון השלישי זינקו הכנסותיה ב-38% על רקע איחוד תוצאות שילב והרחבת רשתות פוט לוקר ואורבן אאוטפיטרס

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הראל ויזל
הראל ויזלצילום: שוקה כהן

מניית פוקס מזנקת היום (ב') ב-8.5%, על רקע תוצאות חזקות לרבעון השלישי של 2018. רווחיה של קבוצת האופנה, שבשליטת המשפחות ויזל ופוקס, הסתכמו בכ-35 מיליון שקל, זינוק של 70% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הרבעון התאפיין בעלייה חדה במחזור המכירות על רקע המשך התרחבות במותגי הקבוצה, איחוד תוצאות שילב לראשונה, ושיפור ברווחיות הגולמית - שקיזזו ירידה מסוימת בפדיון בחנויות.

בדומה לרבעונים הקודמים, הדו"ח מלמד כי פוקס מתמודדת טוב יחסית עם המשבר בענף האופנה, הנובע ממעבר גובר של צרכנים לרשת האינטרנט. הדו"ח היה הראשון שפורסם לאחר פרשת הטענות על הטרדות מיניות מצדו של המנכ"ל ומבעלי השליטה, הראל ויזל. הפרשה, שספיחיה ממשיכים ללוות את פוקס, הסתיימה לעת עתה בדו"ח של הבודקת החיצונית, השופטת בדימוס אורנית אגסי, שלא נפגשה עם מי מהמתלוננות – אך ניקתה את ויזל מהחשדות.

"פוקס מוכיחה שוב ושוב, שלמרות תנאי שוק מאתגרים, היא בנתה את הכלים להתמודד עם האתגרים בשוק האופנה. לדעתנו, השוק לא מעניק לחברה את התמחור הראוי לה, כאשר הביצועים החזקים של פוקס בשנה האחרונה מקטינים את המכפיל שלה לרמות שפל. נציג זאת באופן הבא: הרווח למניה, בדילול מלא, קפץ מתחילת השנה בשיעור של 176%, אך המניה עלתה באותה התקופה ב-15%", אמר גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון.

"על אף הסביבה התחרותית המאתגרת ובצל החקירות של המנכ"ל, פוקס פרסמה דוח חזק, עם צמיחה דו-ספרתית במכירות, לצד רווחיות תפעולית של 8.2%. בשנה הקרובה יש לצפות להמשך מגמות חיוביות בפעילות, בין היתר הודות לצמיחה במותגים ובפעילויות החדשות, כמו גם ההסכם החדש עם לאומי קארד", הוסיפה האנליסטית שירה אחיעז מאי.בי.אי, שהעלתה את מחיר היעד למניית פוקס ל-93 שקל, בהמלצת "תשואת יתר", ביחס למחיר בסיס של 77 שקל הבוקר.

ההכנסות קפצו 38%

התוצאות הטובות של פוקס באו לידי ביטוי בשורה העליונה, שבה הציגה גידול מרשים של 38% במכירות ברבעון השלישי ל-547 מיליון שקל, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017. הגידול במכירות נבע בעיקר מגידול בשטחי המסחר, נטו, במרבית המותגים הלא מסורתיים, שכוללים בעיקר את פוט לוקר ואורבן אאוטפיטרס, עיתוי מכירות חגי תשרי שהשפיע לחיוב על הרבעון, וכן על רקע תשלום של 3 מיליון שקל מההתקשרות עם לאומי קארד למועדון הלקוחות החדש.

הדו"חות מלמדים כי ההכנסות במגזר המותגים הלא מסורתיים של פוקס, הכולל את בילבונג, נייקי ישראל, נייקי קנדה, פוט לוקר, סאקס, יאנגה, טרמינל איקס ושילב, עלו ל-240 מיליון שקל, בהשוואה ל-101 מיליון שקל ברבעון המקביל – זינוק יוצא דופן של 140%, שנבע מאיחוד תוצאות שילב והתרחבות המותגים. בהתאמה, הרווח התפעולי המגזרי זינק פי שתיים לכ-20 מיליון שקל.

הגידול בנפח המכירות קוזז בירידה מסוימת במכירות בחנויות זהות – כלומר בחנויות שפעלו במתכונת מלאה ברבעון השלישי של 2018 ושל 2017. הפדיון בחנויות זהות במגזר אופנה ואופנת הבית (פוקס הום) ירד ל-344 מיליון שקל, קיטון של 1.2% ביחס לרבעון המקביל ב-2017; בדומה, הפדיון למ"ר ירד ל- 1,098 שקל, לעומת, 1,129 שקל.

"ברבעון השלישי הרחבנו את הפעילות הבינלאומית שלנו בקנדה במותגים נייק וללין. בשוק המקומי, במקביל לשיפור הרווחיות, הגדלנו את כמות שטחי המסחר בעיקר במותגים פוט לוקר ואורבן אאוט-פיטרס ואנו ממשיכים לפעול לפיתוח אתר הסחר של הקבוצה TERMINAL-X שהופך להיות שחקן משמעותי בתחום האונליין.

"רכישת 50% מרשת שילב מציבה בפנינו אתגר גדול. אנו שוקדים על הטמעה ויישום של הידע והניסיון שלנו בשילב ומימוש הסינרגיה הגלומה בעסקה. פיתוח מועדון כרטיס האשראי של הקבוצה DREAM-CARD VIP, שהוקם בשיתוף לאומי קארד, הוא אתגר נוסף שאנו מתכוונים לעמוד בו ולהביא ערך ללקוחותינו, הפעילות הושקה ברבעון ואנו כבר מתחילים לראות פירות מעסקה זו", הסביר ויזל.

שיפור ברווחיות הגולמי

חולשת הדולר במהלך הרבעון סייעה לפוקס להקטין את עלויות הרכש, ותרמה לשיפור ברווחיות הגולמית. הרווחיות הגולמית היא פרמטר מרכזי שבו נעזרים להערכת ביצועיהן של רשתות האופנה, שכן הוא מלמד על היכולת שלהן לתרגם את המכירות לרווחים תחת ההוצאות הנדרשות. שיעור הרווחיות של פוקס ברבעון השלישי הסתכם בכ-59.2%, בהשוואה ל-57.7% ברבעון המקביל.

המגזר המרכזי שתרם לשיפור הרווחיות היה רשת הסבונים ללין, עם רווחיות גולמית של 65.2% - בהשוואה לרווחיות גולמית של 61.7% במגזר הביגוד המסורתי או רווחיות גולמית של 57% במותגים הלא מסורתיים. עם זאת, שיעור הרווחיות של ללין ירד בהשוואה לרבעון המקביל, בו הסתכמה הרווחיות הגולמית ב-68.8%. הקיטון נבע בעיקר מהרחבת פעילות של ללין בחו"ל – שכנראה מוכרת מעבר לים במבצעי מכירה נמוכים מאשר בישראל.

בהמשך לשיפור ברווחיות הגולמית, פוקס נהנתה גם משיפור ברווחיות התפעולית, שעלתה ברבעון השלישי ל-8.2%, בהשוואה ל-5.1% ברבעון המקביל של 2017. השיפור ברווחיות התפעולית נבע מהגידול בנפח הפעילות של מגזר המותגים הלא מסורתיים, שנהנה מרווחיות תפעולית גבוהה יחסית - 8.2%, בהשוואה לרווחיות תפעולית של 5.7% בפעילות הביגוד המסורתית.

במהלך הרבעון השלישי, פעילותה השוטפת של פוקס הניבה תזרים מזומנים חיובי של כ-39 מיליון שקל. הונה העצמי, לאחר איחוד תוצאות שילב, עלה ל-710 מיליון שקל, ביחס לשווי שוק של 1.05 מיליארד שקל, טרם עליית המניה היום בבורסה.

האנליסט מאיר סלייטר מווליו בייס התייחס אף הוא לתוצאות פוקס: "שילב אומנם עזרה לעלייה בתוצאות, אבל מרבית הקפיצה הייתה פשוט משיפור בפעילות הליבה של החברה. הרווחיות הגולמית עלתה ובעקבותיה גם הרווחיות התפעולית. החברה לומדת ומיישמת את התנהגותו של הצרכן הישראלי ובכך משפרת את התוצאות שלה.

"לדוגמה, הארכת זמן קולקציית הקיץ וקיצור קולקציית החורף בהתאם לאקלים המשתנה. פריסתה הנרחבת של החברה יחד עם הגמישות לנסות דברים חדשים ואם נדרש גם לוותר עליהם, מספקות יכולת לשיפור מתמיד של החברה", הדגיש. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker