הג'סטה של חברי הליכוד דוחפת את מניית גלוברנדס - למרות דו"חות חלשים

רווחי יבואנית הסיגריות והממתקים נפלו ב-12.8% ברבעון השלישי, לאחר ירידה של 9% ברבעון הקודם ■ 90% מהכנסותיה מגיעות ממגזר הסיגריות, שהתחזק ב-11% ■ החברה מצטרפת לרצף החברות המציגות היחלשות עסקית מאז הפיכתן לציבוריות

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עישון סיגריה
עישון סיגריהצילום: טלי שני

המשקיעים במניית גלוברנדס , יבואנית הממתקים והסיגריות שהחלה להיסחר בבורסה לפני פחות מחצי שנה, יכולים להודות לחמשת חברי הכנסת מטעם הליכוד שמנעו אתמול (שלישי) העברת חוק נגד הצגת סיגריות לראווה בנקודות המכירה. החוק, שהיה עשוי לפגוע במכירות הסיגריות בפיצוציות, מהותי במיוחד עבור גלוברנדס שכ-90% ממכירותיה נובעות ממכירת מוצרי טבק, והסתכמו בשלושת החודשים האחרונים ב-109 מיליון שקל. ייתכן שזו הסיבה שבגינה למרות ירידה של 12.8% ברווח הנקי של החברה ברבעון השלישי - שהסתכם ב-17.6 מיליון שקל – מנייתה עולה כעת בכמעט 3%, לאחר עלייה של 1% אתמול.

לפי הדו"חות, השחיקה ברווחיות נבעה מהתחזקותו של היורו מול השקל במהלך הרבעון -  מה שהעלה את מחירי הקנייה של הסיגריות הנמכרות. זאת, למרות ירידה של הדולר מול השקל באותה תקופה (רכישות החברה מתבצעות חצי חצי), ולמרות עלייה בהכנסות (בניכוי מסי קניה). אמנם  מדובר בהשפעה חיצונית על עסקיה, אך גלוברנדס מסכמת גם את הדו"ח השני שלה כחברה ציבורית בירידה ברווחיות, בהמשך להצגת שחיקה של 9% ברווחים ברבעון הקודם – ומצטרפת לרצף החברות הטריות בבורסה שמציגות תוצאות כספיות חלשות לאחר הפיכתן לציבוריות. המגמה בולטת בפרט בהנפקות שהתקיימו בדרך של הצעת מכר, , כלומר מכירת המניות לציבור כפי שעשתה גלוברנדס, ולא גיוס כספים "לתוך החברה".

סך הכנסות החברה ממכירת סיגריות וממתקים צמחו ב-1% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, והסתכמו ב-573.2 מיליון שקל. בניכוי מסי הקנייה הגבוהים שהיא משלמת, הכנסותיה הסתכמו ב-121.2 מיליון שקל, גידול של 7.5% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

למרות הנסיונות העולמיים לצמצם את היקפי העישון, הישראלים דווקא צורכים יותר מוצרי טבק. במגזר מוצרי העישון, הכנסות החברה קפצו ב-11% לעומת הרבעון המקביל, ל-109 מיליון שקל – כך שהוא החלק הארי של הכנסותיה. ממגזר הממתקים והחטיפים הכניסה החברה כ-12.5 מיליון שקל - ירידה של 16.6%. הקיטון בהכנסות המגזר נובע ממהלך יזום, שבמסגרתו ריכזה החברה את הפצת מוצרי אחד מספקיה תחת חטיבת הממתקים והחטיפים בלבד, בעוד בתקופה המקבילה הם הופצו גם במסגרת חטיבת מוצרי העישון, למספר רב יותר של נקודות מכירה. כך, ברבעון הממתקים נרשם הפסד של כ-900 אלף שקל, שנבע מירידת ערך והפרשי מלאי, ומיעוט ימי עבודה בחודש ספטמבר.

כאמור, היחלשות השקל מול היורו בתקופת הדו"ח הביאה לגידול חד של 15%, הרבה מעבר לשיעור הירידה של השקל מול היורו. כך ירד הרווח הגולמי של החברה ב-3.8% ל-43 מיליון שקל.

הגידול בהוצאות החברה על מכירה ושיווק (1.7%) והנהלה וכלליות (1.9%) שחקו את הרווח התפעולי שלה ב-7.4%, שהסתכם ב-24.5 מיליון שקל. הגידול בהוצאות המכירה, לפי הדו"ח, נבע מעלייה בהוצאות הרכב של הקבוצה עקב הסכמי תחזוקה חדשים, ואילו הגידול בהוצאות ההנהלה והכלליות נבע בעיקר מגידול בעלויות כוח אדם ניהולי, יועצים ורישום הפרשה להסתגלות.

לגלוברנדס מדיניות חלוקת דיווידנד לפיה החברה תחלק לפחות 75% מהרווח הנקי לבעלי המניות לאחר דו"חות הרבעונים 1 ו-3.  דירקטוריון החברה אישר חלוקת דיווידנד של 30 מיליון שקל לבעלי המניות, לאחר חלוקה של 37 מיליון שקל ביולי השנה. סך הדיווידנדים משקפים תשואה גבוהה של כ-10.8% השנה - והיוו את אחת הסיבות לחזרתו של בנק אגוד על המלצת הקניה למניית גלוברנדס. כבר עם הנפקת החברה בבורסה  העניק אגוד מחיר יעד של 719 שקל למניה - ומאז היא ירדה בכ-8%. הבנק חזר על ההמלצה גם היום, ומחיר היעד גבוה בכ-37% ממחיר הבסיס שלה הבוקר.

שווייה של יבואנית הסיגריות והממתקים עולה כעת לכ-632 מיליון שקל, לאחר שזו הונפקה בסוף חודש מאי לפי שווי של 685 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker