תוצאות חזקות למזרחי טפחות: רווח נקי של 454 מיליון שקל ברבעון השלישי

זו קפיצה של 74% לעומת הרבעון המקביל ב-2017, שבו נרשמו הוצאות חריגות בעקבות הסכם שכר עם העובדים ■ הרווח מגלם תשואה להון של 13.4%

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות
אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחותצילום: תומר אפלבאום

היעדר הפרשות נוספות בגין חקירת מס בארה"ב, גידול בפעילות, תרומה חיובית של מדד המחירים לצרכן והוצאות יחסית נמוכות להפסדי אשראי - סייעו לבנק מזרחי טפחות להציג תוצאות חזקות לרבעון השלישי של 2018.

מזרחי, המנוהל על ידי אלדד פרשר, סיים את הרבעון השלישי עם רווח נקי של 454 מיליון שקל - קפיצה של כ-74% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, שבו נרשמו הוצאות חריגות בעקבות הסכם שכר עם העובדים. הרווח מגלם תשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) של 13.4%.

את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיים הבנק עם רווח נקי של כ-1 מיליארד שקל - גידול קל של 2.25% לעומת התקופה המקבילה. התוצאות הללו הושפעו לרעה מהפרשה של כ-116.5 מיליון דולר שביצע מזרחי בדו"חותיו לרבעון השני של 2018, בגין חקירת המס בארה"ב. הבנק, שחשוד בסיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמת מס, דחה את ההצעה שקיבל ממשרד המשפטים האמריקאי לשלם 342 מיליון דולר, ובכך לסיים את החקירה. כעת מתנהלים מגעים בין הצדדים באשר לגובה הקנס הסופי שיושת על מזרחי ותנאי ההסדר. 

בעקבות ההפרשה, מזרחי טפחות הקפיא חלוקת דיווידנדים לבעלי המניות לפחות עד 2019. בעקבות כמה מהלכים שבוצעו, הלימות ההון של מזרחי טפחות עלתה ל-10.11%, והבנק ממשיך לטעון כי יעמוד בתוכנית האסטרטגית שהציב לעצמו ל-2021-2017, בלי שהדבר יפגע בצמיחה שלו.

"נתוני הרבעון השלישי משקפים את המשך הצמיחה בפעילות הבנק, בתוואי התוכנית האסטרטגית, תוך הצגת שיעורי גידול במרבית סעיפי המאזן, בהכנסות וברווחיות. אין ספק שרווח נקי של 454 מיליון שקל מפעילות בנקאית שוטפת וללא אירועים חריגים, ותשואה להון של 13.4%, על רקע עלייה של 7.8% בהון הבנק וסביבת ריבית אפסית, הם הישג ראוי לציון", ציין פרשר בעקבות הדו"חות.

הוא הוסיף כי "גם ברבעון הזה, כמו ברבעונים קודמים, מציג הבנק התרחבות בתיק האשראי לציבור, תוך הגברת המיקוד באשראי העסקי, בהתאם לתוכנית האסטרטגית שלנו. זהו קצב גידול שנתי של יותר מ-6.0% הן באשראי והן בפיקדונות הציבור. הגידול בפעילות לצד המשך עליית המרווח הפיננסי באים לביטוי בתחום הכנסות המימון שזינקו ברבעון השלישי ב-25.1% לעומת הרבעון השלישי אשתקד, כאשר גם הכנסות המימון מפעילות שוטפת עלו ב-14.4%".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker