למרות ירידה בהכנסות: הרווח התפעולי של גילת קפץ ב-80% - והמניה בשיא של 5 שנים

גילת, שמפתחת מוצרים לרשתות תקשורת לוויינית, ממשיכה ליהנות מגידול בביקוש לאינטרנט בטיסות ובאזורים שבהם אין כדאיות להנחת תשתית יבשתית ■ החברה עידכנה מטה את תחזית ההכנסות בשל עיכוב בביצוע פרויקטים עבור ממשלת פרו, אך העלתה את תחזית הרווח התפעולי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה חברת גילת בפתח תקוהצילום: ללא קרדיט
יורם גביזון

התוצאות הכספיות של חברת גילת יכולות לההצדיק את העלייה המרשימה של 42% במחיר המניה ב-12 החודשים האחרונים - לשיא של 5 שנים.

גילת, שמפתחת, מייצרת ומשווקת מוצרים ושירותים לרשתות תקשורת לוויינית ומנוהלת על ידי יונה עובדיה, הרוויחה 8.7 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2018, שהם 16 סנט למניה על בסיס כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US GAAP), זינוק של 322% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017.

הרווח הנקי של גילת על בסיס Non GAAP, כלומר בניכוי הטבת מס של 4.1 מיליון דולר שקשורה בפעילותה של החברה הבת בארה"ב, הסתכם ב-5.1 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2018, שהם 9 סנט למניה - עלייה של 40% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

ההכנסות דווקא ירדו

הכנסותיה של החברה דווקא ירדו ב-10% ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון המקביל, והסתכמו ב-63 מיליון דולר. הירידה נובעת במלואה מירידה של 72% בהכנסות מהתקנת מערכות תקשורת יבשתיות מבוססות תקשורת לוויינית עבור Fitel, הקרן של ממשלת פרו להשקעות בתקשורת, שהסתכמו ב-6 מיליון דולר.

לחברה יש כיום שני מנועי צמיחה: הראשון הוא אספקת ציוד והקמה של תשתית רשת סלולרית מבוססת לוויין עבור חברות וגופים ממשלתיים כמו ספרינט, גלוב, טי מובייל ו-NBN האוסטרלית; השני הוא אספקת פתרונות לקישוריות לאינטרנט במטוסים, למשל עבור החברה הסינית GOGO ו-Honeywell. שני התחומים הללו הציגו התקדמות משמעותית ברבעון החולף.

הכנסות החברה בתחום הציוד לרשתות תקשורת מבוססות לוויין צמחו ב-18% ברבעון השלישי של 2018 והסתכמו ב-35 מיליון דולר; והכנסותיה בתחום מערכות האינטרנט למטוסים גדלו ב-16% ברבעון החולף, והגיעו ל-22 מיליון דולר.

צמיחה מרשימה ברווחיות

גילת לוויינים

הרווח הגולמי של גילת צמח ב-19% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017, למרות הירידה בהכנסות החברה, והסתכם ב-24.2 מיליון דולר שהם 38.5% מהמחזור, בהשוואה ל-29% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2017.

הגידול ברווח וברווחיות הגולמית ברבעון החולף נבעו מירידה בחלקן של ההכנסות מהפרויקט עבור ממשלת פרו, שהרווחיות שלו נמוכה יחסית. לדברי יונה עובדיה, מנכ"ל גילת, עבודות ההקמה של הרשתות אינן מניבות כל רווח, והעניין העסקי של החברה בהן הוא בשלב ההפעלה - שצפוי להניב לחברה הכנסות חוזרות של 17 מיליון דולר בשנה עבור הפעלת 3 רשתות תקשורת שהחברה משלימה את הקמתן בימים אלה.

עדי ספדיה, סמנכ"ל הכספים של גילת לווינים, הסביר שהשיפור ברווחיות נובע ממדיניות החברה להסיט את פעילותה למדינות מפותחות, שבהן קיימת נכונות לשלם פרמיה עבור מוצר איכותי. עובדיה וספדיה ציינו כי ברבעון החולף החברה נהנתה מהבשלת פרויקטים ביפן עבור חברות כמו סופטבנק ו-KDDI, וכן באמריקה הלטינית ועבור חברת NBN באוסטרליה.

הרווח התפעולי של גילת גדל ב-80% ברבעון השלישי של 2018 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017, והסתכם ב-6 מיליון דולר שהם 9.5% מהמחזור לעומת 4.8% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2017.

עיכוב בפרויקטים בפרו

גילת זכתה ביוני 2018 בשני פרויקטים נוספים לפרישת תשתית תקשורת אזורית לקרן Fitel בשני מחוזות בפרו: ICA ו-Amazonas, בשווי כולל של 154 מיליון דולר. אולם במסגרת הדיווח היא מעדכנת כי שתי חברות פרואניות שהיו חלק מקבוצת חברות שהפסידה במכרז, הגישו ערעור על זכייתה. בעקבות פנייתן לערכאות הן קיבלו סעד זמני נגד הזכייה. עם זאת, גילת מעריכה כי הסבירות לביטול זכייתה במכרז קלושה.

בעקבות החשש לעיכוב בביצוע הפרויקטים במחוזות ICA ו-Amazonas בשל הערעור על זכייתה במכרז, וההתקדמות האיטית בביקורת שמבצעת Fitel על 3 פרויקטים אחרים שהחברה מבצעת עבור Fitel בפרו - המעכבת את ההכרה בהכנסות מהם, גילת הורידה את תחזית ההכנסות שלה ל-2018 ב-25 מיליון דולר בממוצע: מ-305-285 מיליון דולר ל-275-265 מיליון דולר. עם זאת, ספדיה ציין כי סביר לצפות שהביקורת של Fitel תושלם עד למחצית 2019, כך שהחברה תוכל להתחיל להכיר בהכנסות חוזרות מהפעלת הפרויקטים.

ההכנסות החוזרות הוסיפו 68 מיליון דולר לשורת ההכנסות של גילת ב-2017, שהם 24% מכלל הכנסות החברה לשנה, והן צפויות לגדול ב-2018. גילת גם הודיעה על עדכון כלפי מעלה של תחזית הרווח התפעולי על בסיס כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US GAAP) ל-23-21 מיליון דולר, לעומת תחזית קודמת לרווח תפעולי של 21-17 מיליון דולר, והיא גם העלתה ב-4 מיליון דולר את תחזית הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) ל-2018, מ-32-30 מיליון דולר ל-37-35 מיליון דולר. לדברי עובדיה, העלאת תחזית הרווח נובעת מהעובדה שפעילות החברה בשני המגזרים העיקריים: תשתית רשתות סלולריות ומערכות אינטרנט למטוסים, התבררה כרווחית יותר משהחברה העריכה בתחילת 2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker