שוק הרכב ממשיך להאט - ורווחי קרסו נחתכו ב-77%

מניית קרסו, שאיבדה למעלה מ-40% מהשיא במאי 2017 צפויה להגיב בירידות לדו"חותיה שהצביעו על הרעה בעסקיה, ובשוק הרכב בכלל ■ הרווח הגולמי מליבת עסקיה - מכירת רכבים לציבור הכללי - משקף שיעור רווחיות של 8.7% בלבד

גיא ארז
גיא ארז
רנו זואי
רנו זואיצילום: Bloomberg

גם לאחר ששווי השוק של קרסו מוטורס איבד למעלה מ-40% מהשיא שנרשם במאי 2017 - תקופה אשר שיקפה עבור החברה את הגאות האדירה ברכישת כלי רכב על ידי הישראלים - דו"חות החברה לרבעון השני מצביעים על המשך העמקת הבעיות בשוק, ותגובת המניה הבוקר צפויה להביא להמשך ירידת שוויה.

מצבו של שוק הרכב מוסיף להקשות על יבואנית הרכבים, מה שהופך את אותה תקופה בה נסחרה לפי 2.5 מיליארד שקל לזיכרון מתוק, ורחוק. החברה שבשליטת משפחת קרסו, הנסחרת כיום לפי שווי של 1.6 מיליארד שקל הציגה בערב יום חמישי קיפאון בהכנסותיה, למרות עלייה קלה במספר מכירות כלי הרכב, מה שמצביע על הנחות שניתנו ללקוחות - והרווחיות שלה מהמכירות ירדה בחדות. בשורה התחתונה רשמה צניחה חדה של 77% ברווח הנקי הרבעוני, שהסתכם ב-14.9 מיליון שקל בלבד - וזאת ברבעון בו היורו דווקא רשם היחלשות קלה מול השקל, מה שהיה אמור להיטיב עמה.

קרסו המשיכה להתקשות למכור כלי רכב, מה שחייב אותה להעניק הנחות ללקוחותיה, ולגזור רווחיות נמוכה יותר מבעבר. מבין הדגמים הנמכרים, רק רכבי ניאסן נהנו מעלייה במכירות ל-3,603 רכבים (גידול של 13.7%) וניסאן הפך להיות המותג הנמכר ביותר שלה, עם קרוב למחצית מהמכירות. דגמי רנו ירדו ב-14.3% לפחות מ-2,800 וגם המותג הזול שהיא מוכרת, דאצי'ה, חווה צניחה דומה של 14.3% ל-1,072 בלבד. דווקא את רכבי ניסאן היא מייבאת מיצרן חדש עבורה, כך שתנאי הסחר מולו טובים עבורה פחות מהיצרנים האחרים - והדבר בא לידי ביטוי ברווחיות שירדה.

סך מכירות כלי הרכב מבחינה כמותית התכווץ מ-7,785 ברבעון השני של 2017 ל-7,593 בלבד במהלך הרבעון, נתון אשר כולל בתוכו מכירות לחברת הבת פסיפיק, העוסקת בליסינג (כך שבפועל ההמכירות לפרטיים נמוכות יותר). למרות הירידה הכמותית, קרסו רושמת עלייה בנתח השוק שלה מ-9.6% ל-10.2% - מה שמצביע ככלל על האטה כוללת במכירות שוק הרכב הישראלי. החברה יכולה להתנחם בכך שבראייה חצי שנתית, היא מכרה כ-17.1 אלף רכבים לעומת 16.9 אלף בתקופה המקבילה אשתקד, ונתח השוק שלה גדל מ-10.9% ל-11.2%, אך בשל הירידה ברווחיות שלה, רווחיה נמוכים בהרבה.

תנאי הסחר של החברה מול יצרן ניסאן וההנחות שניתנו ללקוחות באים לידי ביטוי, באופן חד, ברווחיות הגולמית של מכירות כלי הרכב. הכנסות החברה ממכירת רכבים צמחו ב-1% בלבד ל-732.7 מיליון שקל בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2017, והעלות של מכירות אלו זינקה ב-10% 668.8 מיליון שקל. כלומר, הרווח הגולמי מליבת עסקיה - מכירת רכבים לציבור הכללי - ירד לכ-64 מיליון שקל, המהווה כ-8.7% רווחיות גולמית, לעומת רווחיות של 16% ברבעון המקביל.

ההכנסות מהחכרה תפעולית, מימונית והשכרה גדלו ב-4% ל-216.4 מיליון שקל, בעוד עלותן עלתה ב-3% ל-177.4 מיליון, וההכנסות ממכירת מגזר השירות גדלו ב-16% ל-94.8 מיליון שקל בעוד עלותן עלתה ב-11%. בסך הכל, הכנסות החברה הסתכמו ב-1.05 מיליארד שקל, עלייה של 3%, אך הרווחיות הגולמית של כלל המכירות הסתכמה ב-1.75% בלבד (18.3 מיליון שקל), לעומת 7.34% בתקופה המקבילה אשתקד.

החברה אמנם חסכה בהוצאות ההנהלה וכלליות בהשוואה לתקופה המקבילה, ואלו ירדו ב-9% לכ-30 מיליון שקל, אך הוצאות המכירה שלה גדלו ב-11% ל-60.4 מיליון שקל.  יחד עם אלו, החברה הפסידה כ-1.5 מיליון שקל בשל נגזרים פיננסיים והגנות על היורו וזאת לעומת רווח של כ-6.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017. בהקשר זה נזכיר שבתחילת הרבעון השני של השנה היורו התחזק מול השקל - עובדה הפוגעת ברווחיות החברה המייבאת את מרבית הרכבים במטבע האירופי, אך בחלקו השני של הרבעון היורו דווקא נחלש - וסביר כי זה מה שהביא לאותם הפסדים מנגזרים פיננסים, כשבסיכום הרבעון היורו סיכם היחלשות קלה מול השקל (עובדה אשר היתה אמורה להיטיב עם החברה).

קרסו סבלה גם מגידול של כ-16% בהוצאות המימון שלה ל-15.5 מיליון שקל, וגידול של כמיליון שקל בסעיף "הוצאות אחרות" - כך שכלל הוצאותיה רשמו עלייה של 9% ל-1.031 מיליארד שקל.

הציבור אמנם חשוף לחברה רק בכ-30% (מנורה הפכה לאחרונה לבעלת עניין עם 5%), אך נפגע מצניחת המניה בשני אופנים נוספים - כניסתה למדד ת"א 90 לפני כשנה, ובשל הנפקת מניות לגופים המוסדיים (אשר אפשרה את כניסתה למדדים), בעת זו נסחרה בשיא. בראש המוסדיים שרכשו את מניותיה - וסבלו קשות מצניחת המניה מאז (אלא אם צמצמו או חיסלו את אחזקתם) היו ילין לפידות שרכש מניות בכ-90 מיליון שקל, פסגות שרכש מניות בכ-30 מיליון שקל ומור בית השקעות, כ-12.3 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker