שיכון ובינוי מעריכה: סבירות גבוהה מ-50% שלא תמכור את פעילות SBI באפריקה

החברה, שבחנה את מכירת אחזקותיה ב-SBI, מעריכה שתמשיך להחזיק בפעילות הקבלנית של החברה באפריקה ■ הרווח התפעולי של שיכון ובינוי צמח ב-940% לעומת הרבעון המקביל ב-2017

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי סיידוף
יורם גביזון

רווח הון של 331 מיליון שקל ממכירת 45% מחברת כרמלטון, שמפעילה את מנהרות הכרמל, ו-40% מחברת נתיבי הצפון למשקיעים מוסדיים סידר לשיכון ובינוי רווח של 169 מיליון שקל ברבעון השני של 2018, בהשוואה להפסד של 13 מיליון שקל .

הכנסותיה של שיכון ובינוי ירדו ב-11% ברבעון השני של 2018, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017, והסתכמו ב-1.4 מיליארד שקל. הירידה בהכנסותיה של שיכון ובינוי נבעה בעיקר מירידה של 122 מיליון שקל (38%) בהכנסותיה של החברה בתחום הנדל"ן למגורים בישראל - כתוצאה מירידה של 216 מיליון שקל ממכירת דירות; ירידה של 14 מיליון שקל ממכירת קרקעות בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017; וקיטון של 30 מיליון שקל ממכירת דירות בחו"ל על ידי החברה הבת RED .

הירידה בהכנסות מותנה כתוצאה מגידול של 64% בהכנסות של פעילות קבלנות התשתית והבנייה בארה"ב ל-136 מיליון שקל כתוצאה מהתקדמות בסלילת כביש האגרה בטקסס, וגידול של 18 מיליון שקל (188%) בהכנסות בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל כתוצאה מהקמת פרויקט צאלים.

הרווח התפעולי של שיכון ובינוי, שהיתה בשליטת שרי אריסון, ברבעון השני של 2018 צמח ב-940% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2017 - והסתכם ב-382 מיליון שקל. הגידול החד ברווח התפעולי נבע בעיקר מרווח של 308 מיליון שקל בתחום הזכיינות בעקבות מימוש האחזקות בכרמלטון ובנתיבי הצפון. הגידול החד ברווח התפעולי נתמך גם בגידול ברווח התפעולי בתחום הבנייה למגורים בישראל והאנרגיה המתחדשת, שקוזז חלקית על ידי ירידה חדה של 90% ברווח התפעולי של הבנייה למגורים בחו"ל ל-1.1 מיליון שקל ברבעון השני של 2018.

SBI, חברה נכדה של שיכון ובינוי שנמצאת תחת חקירה של משטרת ישראל והבנק העולמי בחשד למעשי שחיתות לכאורה בקניה ובמדינות אפריקאיות אחרות, חזרה בה ככל הנראה מכוונתה למכור את פעילות קבלנות התשתיות והבנייה בחו"ל. החברה, שהחליטה במהלך הרבעון השני של השנה לבחון את מכירת אחזקותיה ב-SBI, מעדכנת שהיא צופה בשלב זה בסבירות גבוהה מ-50% שתמשיך ותחזיק בפעילות הקבלנית של החברה באפריקה.

אתר עבודות של שיכון ובינוי בניגריהצילום: George Osodi / Bloomberg

קשיים בניגריה ובקולומביה

שיכון ובינוי נפגעה מהפרשה של 5 מיליון דולר כתוצאה מהחלטתה של חברת בת לתרגם את הד"וחות הכספיים של הפעילות בניגריה מהניירה הניגרית לדולר לפי שער החליפין של השוק החופשי ולא, כפי שעשתה עד כה, לפי שער החליפין הנמוך יותר של שער המט"ח בעסקות בין-בנקאיות.

שיכון ובינוי מזהירה ששינוי עתידי בשער החליפין עלול להשפיע באופן מהותי על דו"חותיה הכספיים ותוצאות פעילותה בניגריה. נזק נוסף של 5 מיליון דולר נגרם כתוצאה מהפרשה של 5 מיליון דולר להפסד צפוי בפרויקט Cundinamarca להקמת כביש אגרה בקולומביה, כתוצאה ממציאת 130 מקורות מים החשודים כמעיינות טבעיים בתוואי הכביש. בשל העיכוב בסלילת הכביש כתוצאה מאירוע זה חשוף קבלן ההקמה של הכביש, חברה בת של שיכון ובינוי, לקנסות ממזמין הפרויקט - כלומר ממשלת קולומביה. זכיין הכביש קיבל באפריל 2018 מכתב מהבנקים שמממנים את הכביש, שלפיו הזכיין אינו עומד באמות המידה הפיננסיות. הבנקים הבהירו שהם שומרים על זכויותיהם, כולל העמדת האשראי שנתנו לפרויקט לפירעון מיידי. הזכיין והבנקים מקיימים דיונים לגבי הסדרת המשך המימון לאחר שהבנקים הפסיקו לאשר משיכת אשראי נוספת עד שממשלת קולומביה תאשר שגם היא רואה בעיכובים בהקמת הכביש כתוצאה ממציאת מעיינות טבעיים כוח עליון.

במהלך הרבעון השני ביצעה שיכון ובינוי בחינה של ירידת ערך בקשר עם ההשקעה בחברה הבת (50% ) שמקימה את פרויקט Cundinamarca . בעקבות הבחינה, בוצעה הפרשה נוספת של 6.3 מיליון דולר (22.6 מיליון שקל) לירידת ערך ההשקעה בפרויקט.   

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker