רווחי בזק צנחו ב-45.5% ל-195 מיליון שקל; תחלק דיווידנד של 318 מיליון שקל

בזק חתכה משמעותית את הערכת השווי של פלאפון בספרים שלה, בהמשך להורדת השווי בסוף 2017 ולאור החרפת התחרות בשוק הסלולר, מ-5.4 מיליארד שקל ל-3.9 מיליארד שקל ■ עלייה בהכנסות המגזר הקווי, שמהווה 45% מסך ההכנסות ■ כל מדדי הרווחיות נפגעו

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פרסומת של בזק בינלאומי
פרסומת של בזק בינלאומיצילום: צילום מסך מתוך ער�

מצבו המאתגר של שוק התקשורת ממשיך לתת אותותיו גם על תוצאות קבוצת התקשורת הגדולה בישראל, בזק . דו"חות החברה לרבעון השני של 2018 מצביעים על ירידה קלה בהכנסות וצניחה דו ספרתית ברווחים, ל-195 מיליון שקל ירידה של 45%.

בזק, המחזיקה בחברת הסלולר פלאפון, חתכה משמעותית את הערכת השווי שלה בספרים, בהמשך להורדת השווי בסוף 2017 ב-1.1 מיליארד שקל,  ולאור החרפת התחרות בשוק הסלולר: כעת בזק הורידה את שווי פעילות פלאפון מ-5.4 מיליארד שקל ל-3.9 מיליארד שקל.

בנוסף מציינים בבזק כי הדירקטוריון הגיש בקשה לשר התקשורת לקדם מהלך לשינוי במבנה המשפטי של הקבוצה, ואיחוד החברות הבנות yes, פלאפון ובזק בינלאומי. מהלך זה צפוי להביא לחסכון בעלויות, ואפשרות ליהנות מההפסדים הצבורים של חברת yes.

למרות הירידה ברווחיות, החברה תחלק דיווידנד של 318 מיליון שקל, כ-70% מהרווח הנקי שלה במחצית הראשונה של השנה – וזאת לאחר ששיעור הדיווידנד ירד מ-100% בסוף השנה שעברה. בדירקטוריון הסבירו כי החברה עומדת במבחני הרווח ויכולת הפירעון – המצדיקים את חלוקת הדיווידנד, וכי יתרת העודפים הראויים לחלוקה בשנתיים האחרונות היתה 613 מיליון שקל.

בשוק מרוצים מדו"חות החברה, והמניה קופצת ביותר מ-4%, בהמשך לעלייה נאה בימים האחרונים. המניה החבוטה משלימה קפיצה שבועית של יותר מ-10%, ומייצגת לבזק שווי שוק של 11.6 מיליארד שקל. זאת, כנראה על רקע תהליכי ההתייעלות של החברה, התקדמות תהליכי המיזוג בין חברות הבנות (ואפשרות ליהנות מההפסדים הצבורים של חברת יס) - ובאופן כללי הצהרת הכוונת וכיוון האסטרטגיה של היו"ר שלמה רובד.

הכנסותיה של בזק ירדו ב-5.3% בהשוואה לרבעון המקביל, והסתכמו ב-2.33 מיליארד שקל. בזק נהנתה מעלייה בהכנסות המגזר הקווי, אך זו קוזזה במלואה בירידה בהכנסות בזק בינלאומי (בין היתר כתוצאה מעסקה משמעותית בתחום האינטגרציה שנרשמה ברבעון המקביל), הכנסות חברת yes וכן ירידה בהכנסות פלאפון, בעיקר בתחום ציוד הקצה.

כ-45% מהכנסות הקבוצה הגיעו מחשבונות הטלפון הקוויים (טלפוניה קווית, ותשתית אינטרנט), אשר עלו קלות לעומת התקופה המקבילה לכ-1.064 מיליארד שקל. בקווי הסלולר (פלאפון) נרשמה ירידה 4.7% ל-602 מיליון שקל, ותחום האינטרנט ותקשורת בין לאומית (בזק בינלאומי) ספג ירידה של 17.4% בהכנסות ל-336 מיליון שקל. גם ב-יס נרשמה ירידה של כמעט 10% בהכנסות ל-375 מיליון שקל.

לאחר ירידה חדה בהיקף מנויי יס, בחברת הלווין מציגים עלייה של 2000 מנויים, ל-682 אלף, ומסווגים זאת באסטרטגיית "יס אולטימייט", בה מחיר אחיד של 199 שקל לכל הלקוחות. עם זאת, החברה לא מפרטת האם מדובר בגידול במספר הלקוחות בשל מצטרפים לשירות "סטינג" הזול יותר, או שמא לפעילות הליבה של "יס". בנוסף, החברה שינתה את אופן ספירת המנויים שלה עבור לקוחות עסקיים קטנים (חדרי כושר, לדוגמא) להם מספר ממירים - וייתכן כי שינוי זה הביא לעלייה חשבונאית במספר המנויים.

הכנסות החברה, 375 מיליון שקל, זהות להכנסות ברבעון הקודם, אך היא עברה להפסד תפעולי של 17 מיליון שקל ולהפסד נקי של 10 מיליון שקל. ההכנסה החודשית הממוצע (ARPU) עלתה ל-215 שקל לעומת 214 שקל ברבעון הקודם, וייתכן כי הדבר נובע מהצטרפות מנויים לשירותי HD לקראת המונדיאל. 

כל מדדי הרווחיות של הקבוצה נפגעו בשל ירידה בהכנסות ורישום ההפרשה לפרישת עובדים.

הרווח התפעולי נפל ב-35.3% לכ-371 מיליון שקל, ואילו ה-EBITDA  נחלש בשיעור מתון יותר של 8.9% לכ- 908 מיליון שקל. בשורה התחתונה, הרווח הנקי נחתך ב-45% ל-195 מיליון שקל.

תזרים המזומנים מפעילות שוטפת הסתכם ב- 806 מיליון שקל, ירידה של כ- 7.9%. הירידה בתזרים מפעילות שוטפת נבעה בעיקר מהירידה ברווחיות.

כחלק מתכנית ההתייעלות, החברה אישרה תכנית פרישה מוקדמת ל-75 עובדים בעלות של כ-80 מיליון שקל.

שלמה רודב, יו"ר בזק: "דירקטוריון בזק מתקדם בגיבוש תכנית אסטרטגית חדשה, מקיפה וכוללת לקבוצה שחלקים ממנה מותנים באישורים רגולטורים שונים, וכבר התחלנו ליישם רכיבים ממנה. התכנית נותנת מענה לאתגרים עימם מתמודדת הקבוצה ולצרכים העתידיים המתהווים בסביבת שוק התקשורת. בין השאר תכלול התכנית שינוי המבנה המשפטי של החברות הבנות, צעדים משמעותיים במסגרת החתירה של החברה להתייעלות ושיפור הביצועים העסקיים, לרבות תכנית מקיפה לפרישה מרצון של עובדים, מיצוי הסינרגיה בין החברות הבנות, מכירת חברות שאינן חלק מפעילות הליבה, ואספקת פתרונות תקשורת משולבים הנשענים על טכנולוגיות מתקדמות.

"במקביל, אנו ממוקדים בזיהוי ויצירת מנועי צמיחה חדשים, בעיקר בתחומי ה-Data Analytics, שירותים מבוססי ענן ודיגיטל ויישומי IOT. בכוונתנו לנהל את השינוי באופן דינמי על פני זמן, בשים לב לשינויים הטכנולוגיים וצרכי השוק ובמגבלות הרגולציה. בזק תמשיך להוביל את השוק גם בתנאים של שינויים תכופים ומשמעותיים בסביבה העסקית, ובכוונתנו להיענות לאתגרים התחרותיים בנחישות, תוך התחשבות באילוצים הרגולטורים, ושימת דגש על רמת שירות גבוהה לכל בית בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker