כצמן אופטימי לגבי עסקיו: "בכל העולם שחקני אונליין באים לפתוח חנויות פיזיות"

השוק מגיב בחיוב לתוצאות הרבעוניות של חברת הנדל"ן גזית גלוב, שכללו הכנסות של 504 מיליון שקל, עלייה של 2.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ■ המנכ"ל כצמן: "הנושא החוויתי תפס יותר מקום"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים כצמן
חיים כצמןצילום: Agaton Strom

גזית גלוב     פירסמה היום את הדו"חות שלה לרבעון השני של 2018 והשוק מגיב בחיוב כאשר מניית החברה עלתה ב-1.1% ומייצגת לחברה שווי שוק של 6.4 מיליארד שקל, הנמוך ב-7.4% משווייה בתחילת השנה.

בזכות שינויים בשערי מט"ח, ההכנסות מהשכרת מבנים בניכוי הוצאות הפעלת הנכסים (NOI) גדלו ל-504 מיליון שקל, עלייה של 2.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. עם זאת, בנטרול השינוים, הנתון מציג ירידה של 3% בהשוואה לתקופה המקבילה – זאת בשל מכירת נכסים.

החברה פועלת להגדלת חלקו של הנדל"ן הפרטי, ולכן חיסלה ביולי האחרון את אחזקותיה בחברת ריג'נסי. מכספי המימוש היא מתכננת להרחיב את פעילותה הפרטית בארה"ב דרך חברת גזית הורייזן. בשל מכירת המניות, הורידה גזית גלוב את תחזיות ה-FFO שלה ל-2018. טווח המקסימום העדכני נמוך מטווח המינימום הקודם, וירד מ-717-702 מיליון שקל ל-700-689 מיליון שקל. ב-2017 הסתכם ה-FFO ב-698 מיליון שקל.

בחברות הפרטיות בברזיל ובישראל נרשמה עלייה בממוצע דמי השכירות ברבעון השני של השנה, בשיעורים של 5% ו-1.7% בהתאמה. גם התזרימים מהנכסים גדלו ב-33.5% ו-7.9% בהתאמה, ל-41.4 מיליון ריאל  ו-40.7 מיליון שקל. בתוך כך, עלו בפירסט קפיטל הקנדית דמי השכירות ב-2.9% והתזרים גדל ב-4.7% ל-113.8 מיליון דולר קנדי.

מרכז מסחרי של גזית גלוב בסאו פאולו, ברזיל
מרכז מסחרי של גזית גלוב בסאו פאולו, ברזיל

"הרבה שחקני אונליין מבינים שאי אפשר לנהל רק ברשת"

מנגד, באטריום הפועלת במזרח אירופה אמנם עלה ממוצע דמי השכירות ב-4.5%, אך התזרים מהחברה ירד ב-6.4% ל-42.6 מיליון יורו. בסיטיקון, הפועלת באזור סקנדינביה, נרשמה הרעה בשני המשתנים, ודמי השכירות והתזרים נחלשו ב-1.25% ו-8.6% בהתאמה, ל-54.3 מיליון יורו.

ה-FFO הכלכלי נותר ללא שינוי, 175 מיליון שקל, ואילו ללא שינויי מט"ח היה נתון זה מציג ירידה של 5.9%. היקף זה מייצג FFO מדולל למניה של 0.91 שקלים, לעומת 0.89 שקלים ברבעון המקביל. בנטרול מט"ח, מדובר היה בירידה של 4.2%.

בגזית גלוב אומרים שהירידה נרשמה בשל מכירת ריג'נסי - ובנטרול זאת נרשם גידול של כ-10.2% ב- FFO. וה-FFO למניה עלה ב-2.2%. שיעור המינוף של החברה המשיך לרדת וה-LTV סולו מורחב עומד כעת על 52.1% לעומת 53.4%.

"הנושא החוויתי תופס יותר ויותר מקום ונרשמת מגמה כלל עולמית מעניינת", סיפר המנכ"ל חיים כצמן ל-TheMarker. "הרבה מאוד שחקני אונליין מגיעים לחנויות פיזיות - לאחר שמגיעים למסקנה שהם לא יכולים לנהל רק ברשת", הוסיף, "וולמארט הציגה לאחרונה עלייה של 11% במכירות, והדבר מתעמת פעם נוספת עם הקונספט של חנויות אונליין בלבד. בזמן שכל הענקים רבים ביניהם, קמים אלפי יזמים שנכנסים לעולם הריטייל ומצליחים להקים חנויות בוטיק שונות, בהם מבשלות בירה, חנויות בגדי וינטג', בתי קפה וכלי בית. אפילו אמזון פותחת חנויות ספרים. יזמים קטנים שמכירים את השכונה שלהם טוב יותר פותחים עשרות אלפי חנויות, בנכסים שממוקמים היטב, לדוגמה ליד תחנות תחבורה ציבורית".

האנליסט נעם פינקו מבית ההשקעות פסגות אמר כי "תוצאות מרבית החברות הבנות טובות. אטריום הציגה צמיחה של 3% מנכסים זהים במדינות הליבה וה-FFO שלה ירד במעט בשל מימושי נכסים. סיטיקון נמצאת בתקופה של שינוי בתמהיל הנכסים כך שה-NOI וה-FFO ירדו בכ-8%".

לדבריו, העלייה הצפויה ב-FFO של החברה - למרות מימוש מניות ריג'נסי - נובעת מנכסים חדשים שנרכשו ופותחו או הורחבו, ירידה בהוצאות המימון בזכות הקטנת מינוף, הורדת שיעור הריבית הממוצע ושיפור ב-NOI מנכסים זהים. "ב-2019 ה-FFO אמור להערכתנו להמשיך ולצמוח מהקטנת הוצאות המימון כאשר גידול בפעילותה פרטית תפצה על מימוש מניות ריג'נסי", הסביר פינקו.

בפסגות חזרו על המלצתם על מניית החברה מסוף מאי, שלפיה "תמחורה הנוכחי נמוך מאוד ביחס למצב החיובי יחסית של חברות הבת וביחס לפעילות ההשקעה וטיוב הנכסים של החברה. אנו בספק אם יש עוד חברות נדל"ן מניב בעולם עם תיק איכותי כזה במכפיל נמוך כל כך, כאשר מעל ל-40% מה-FFO חוזר למשקיעים כדיווידנד, תשואה של 4.5%, זאת בנוסף לתכנית רכישה עצמית בהיקף של 250 מיליון שקל (57 מיליון שקל כבר נרכשו). מחיר היעד של פסגות נותר על 44 שקל, גבוה ב-32% ממחיר הבסיס שלה הבוקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום