דלק קידוחים: שיא רבעוני בצריכת הגז מתמר - הכמות הגדולה מאז תחילת ההזרמה

שותפות הגז, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, הרוויחה ברבעון השני של 2018 כ-63 מיליון דולר, עלייה לעומת 59 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2017

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר לווייתןצילום: AMIR COHEN/רויטרס

שותפות הגז דלק קידוחים , בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, הרוויחה ברבעון השני של 2018 כ-63 מיליון דולר - עלייה לעומת 59 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2017, שנבעה מהמשך הגידול בביקוש לגז טבעי במשק. 

בחציון הראשון של 2018 רווחיה של דלק קידוחים הסתכמו בכ-152 מיליון דולר, עלייה של כ-10% לעומת 138 מיליון דולר בחציון המקביל אשתקד. הגידול ברווח נבע בעיקר מסיבות חשבונאיות - שערוך תמלוגים שצפויה לקבל דלק קידוחים מהמאגרים כריש ותנין, שקוזז מהירידה בחלקה של השותפות בהכנסות ממאגר תמר, עם מכירת 9.25% מאחזקותיה לתמר פטרוליום, ביולי 2017.

הכנסות השותפות (בניכוי תמלוגים) לרבעון השני של 2018 הסתכמו בכ-92.7 מיליון דולר, לעומת סך של כ-123.8 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. הירידה בהכנסות נטו בתקופת הדו"ח לעומת התקופה המקבילה אשתקד נובעת בעיקר ממימוש חלק מזכויות השותפות במאגר תמר, וכן מעליית שיעור תמלוגי העל שמשלמת השותפות בעקבות החזר ההשקעה בפרויקט.

במהלך הרבעון השני ל-2018 נרשמה עלייה של כ-4% בביקושים לגז לעומת הרבעון המקביל אשתקד, והיקף האספקה עמד על BCM 2.6 (לעומת BCM 2.5 ברבעון המקביל אשתקד) – שיא במכירות הגז הטבעי מתמר ברבעון השני של השנה, מאז החלה ההזרמה למשק במארס 2013.

בדלק קידוחים הסבירו כי "העלייה בביקושים לגז טבעי מתמר נרשמה הן בסקטור ייצור החשמל והן בסקטור התעשייתי, בישראל ובירדן. עלייה זו בביקושים לגז טבעי צפויה להימשך, ונראה כי 2018 תסתיים עם נתוני צריכת גז טבעי של למעלה מ-BCM 11". בשותפות ציינו כי במהלך החציון הראשון של 2018 שילמו שותפי תמר למדינה תמלוגים בסך כולל של כ-392.3 מיליון שקל. 

במקביל, ממשיכה דלק קידוחים, יחד עם שותפיה במאגר לווייתן – נובל אנרג'י ורציו - לקדם את פיתוח המאגר. לפי דלק קידוחים, בימים האחרונים השלימה אוניית הקידוח Ensco DS-7 את קידוח ההפקה לווייתן 4, והיא ממשיכה להשלים את קידוחי ההפקה לווייתן 3, 5 ו-7.

"אוניית הנחת הצנרת Audacia סיימה לאחרונה להניח את כלל צנרת הגז הטבעי והקונדנסט בים. האונייה עזבה את חופי ישראל ותשוב בהמשך להתקנת ציוד תת-ימי נוסף", ציינו בדלק קידוחים, והוסיפו: "אוניית הנחת הצנרת Lorelay מניחה בימים אלו את צינורות ה-MEG (נוזל ה-Anti-freeze) מהאסדה – לבארות ההפקה שבשדה".

בשותפות הגז ציינו כי יותר מ-60% מפרויקט לווייתן כבר הושלם, ובמהלך דצמבר הקרוב ייצא בסיס האסדה - ה-jacket - להפלגה מטקסס לחופי ישראל. במהלך ינואר 2019 יונח בסיס האסדה על קרקעית הים בקצה המדף היבשתי, ומספר חודשים אח כך יגיעו גם יתר חלקי האסדה ויונחו על בסיסה.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים: "הביקושים לגז טבעי במשק הישראלי ממשיכים לעלות, ואספקת הגז מתמר נמצאת בשיאה. בתוך כשנה יצטרף למשק הגז הישראלי גם מאגר הגז הענק לווייתן, אשר יאפשר לנו לעמוד בכל הביקושים לגז טבעי במשק הישראלי וכן לספק גז טבעי ישראלי לשכנותינו. עבודות הפיתוח במאגר לווייתן מתקדמות במרץ, אנו עומדים בלוחות הזמנים ובתקציב לקראת הגעת הגז הראשון לישראל כבר בסוף 2019".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker