דו"ח מאכזב של אלביט מערכות: המניה נופלת בכ-5%

למרות עלייה בהכנסותיה, בנטרול השפעות חד פעמיות סבלה אלביט מירידה ברווחיות וברווחיה במהלך הרבעון השני של 2018 ■ הרווח הנקי שרשמה הסתכם בכ-92 מיליון דולר ■ IBI מורידים את מחיר היעד למניה: "רכישת תע"ש עשויה להכביד על החברה בתחילת הדרך וייקח זמן רב עד שיפיקו תועלות" ■ נשיא ומנכ"ל החברה: "אנו שבעי רצון מהתוצאות"

גיא ארז
גיא ארז
משקפת של אלביט מערכות
משקפת של אלביט מערכות. "מפרסמת עוד דו"ח חלש"צילום: אלביט מערכות
גיא ארז
גיא ארז

אלביט מערכות אמנם הציגה גידול בהכנסותיה ברבעון השני של השנה תוך שהיא נהנית מגידול הולך וגובר בביקושים למוצריה, אך הציגה בדו"חותיה ירידה ברווחיות וברווח הנקי – וסופגת ביקורת מהאנליסטים המסקרים אותה. גם התגובה בשוק ההון אגרסיבית, ומניית החברה מאבדת כ-5% משווייה תוך ריכוז המחזור הגבוה בשוק – יותר מ-55 מיליון שקל, גבוה כמעט פי שניים מהמחזור הממוצע בה.

הכנסות החברה ברבעון עלו ב-9% בהשוואה לרבעון המקביל, והסתכמו ב-892.2 מיליון דולר. עם זאת, שורת ההכנסות שלה הושפעה בחלקה מאימוץ התקן החשבונאי ומאיחוד בראשונה של תוצאות יוניברסל, ובנטרולם הצמיחה מתונה יותר. מבחינה עסקית, אלביט התחזקה בפעילותה בארה"ב, ובפעילותה במגזר מערכות התעופה. 

בשל שינוי בתמהיל הפרויקטים של החברה, ההרעה בתוצאותיה נרשמת כבר בשורת הרווח הגולמי, שאמנם עלה ב-3.1%, אך מייצג שיעור רווחיות של 28% מההכנסות, לעומת רווחיות גולמית של 29.6% ברבעון המקביל אשתקד.

הרווח התפעולי של החברה גדל ל-111.8 מיליון דולר לעומת 75.3 מיליון דולר בתקופה המקבילה, ושיעורו הסתכם ב-12.5%. עם זאת, שייעור הרווח היה מוטה כלפי מעלה כתוצאה משערוך שווי חברות בנות (סייבר ביט וביוניקס), שבהן בוצעו השקעות מצד שלישי. בנטרול השערוך מדובר ברווח תפעולי נמוך של 67 מיליון שקל בלבד, או 7.5% בלבד מההכנסות. 

בשורה התחתונה, אלביט מערכות רשמה רווח נקי של 91.9 מיליון דולר - עלייה של 46.8% לעומת הרווח בתקופה המקבילה. העלייה נבעה מאירועים חד פעמיים, בהם "הכנסות אחרות'' של יותר מ-45 מיליון דולר, בזכות שינוי בשיעור ההחזקה בשתי חברות בת בתחומי הסייבר והמכשור הרפואי, ובשל כניסת משקיעים. כך, בנטרול רווחי שערוך שורת הרווח הנקי היתה 46 מיליון דולר לעומת 63 ברבעון המקביל, וזאת על אף מס אפקטיבי נמוך מאוד ברבעון שעמד על 7.6% בלבד. 

צבר ההזמנות של החברה הסתכם בסוף הרבעון השני ב-8.07 מיליארד דולר, בדומה לסוף הרבעון הראשון של 2018. 74% מהצבר הנוכחי של אלביט מערכות מיוחס להזמנות מחוץ לישראל, ו-55% ממנו מיועד למימוש במהלך השנים 2019-2018. בחברה מרוצים מהגידול השנתי של צבר ההזמנות, אשר נרשם יחד עם גידול בהכנסותיה.

תוצאות החברה נפגעו מרמת הדולר הנמוך יחסית (ביחש לשקל) במהלך הרבעון, והתחזקותו של המטבע האמריקאי בחודשים האחרונים צפויה להיטיב עמה בהמשך. מבחינת המיזוג עם חברת תעש, אותה רכשה אלביט תמורת כ-1.8 מיליארד שקל, התהליך נמצא בשלבי סיום וצפוי להיות מושלם בחודשים הקרובים. בשל העובדה כי תעש פועלת בעיקר בישראל, באלביט מקווים כי יוכלו ליהנות מיצירת סינרגיות לפעילות - ולשווקה גם מחוץ לגבולות הארץ. 

לירן לובלין מבית ההשקעות IBI ביקר את תוצאות החברה, והוריד את המלצתו למניה לתשואת חסר: "אלביט מערכות מפרסמת עוד דו"ח חלש. שיעורי הרווחיות הנמוכים ברבעון הם הנקודה המרכזית אליה צריך לשים לב בניתוח החברה, וכפי שאנו רואים כבר מספר רבעונים החברה לא מצליחה לגלגל את הצמיחה בצבר לשורת הרווח.

"יש לשים  לב כי כבר ברמת ההכנסות, בנטרול אימוץ התקן החשבונאי ואיחוד הכנסות יוניברסל, אלביט מציגה צמיחה אורגנית של פחות מ-4% מול רבעון מקביל. בראייה להמשך אנו סבורים כי הרכישה של תע"ש עשויה להכביד על התוצאות של אלביט בתחילת הדרך וייקח זמן רב עד שיפיקו מהרכישה תועלות".

לאחר עדכון מודל הערכת השווי, לובלין הוריד את המלצתו ל"תשואת חסר", והוריד את מחיר היעד למניה ל-105 דולר בלבד, הנמוך בכ-10% ממחיר המניה בנאסד"ק, בשקלול הירידה הצפויה בה, לפי החוזים העתידיים.

אלה פריד מלאומי שוקי הון הצביעה כי ברמה השנתית היא עדיין צופה צמיחה של 6%-7% בחברה, שתכלול את השפעות התקן שעדיין לא ניתן לבודדם ברמת ההכנסות. "הרווחיות התפעולית הייתה נמוכה יחסית, ועמדה על 8.2%, בדומה לרבעון הקודם שהושפע משערי מט"ח. הרווחיות משקפת את התמהיל הגיאוגרפי שבו התחזקה ארה"ב, שם אלביט היא קבלנית משנה; והתמהיל המגזרי, שם התחזקו מערכות תעופה. הרווחיות משקפת גם את השפעות השפל בדולר בתחילת השנה והגידורים שבוצעו בעקבות כך ברבעון הראשון. הגידורים אולי יקזזו חלקית את ההשפעה החיובית של היחלשות השקל, אך מבטיחים יציבות לאורך השנה". פריד הגדירה את הדו"ח כ"סביר", וציינה כי היא רואה במיזוג עם תעש טריגר משמעותי לחיוב.

בצלאל (בוצי) מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות: "אנחנו שבעי רצון מהגידול של 9% בהכנסות הרבעון השני, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ומהשמירה על צמיחה של 10%, בחישוב שנתי, בצבר ההזמנות. ברבעון זה באופן ספציפי אנו רואים את הפירות של ההשקעה שביצענו בסייברביט, כאשר כחלק מהאסטרטגיה שלנו לתמוך את פעילותנו בתחומים אזרחיים באמצעות שותפויות עם משקיעים אסטרטגים, משקיע חיצוני השקיע בסייברביט סך של 30 מיליון דולר ואנחנו מאמינים שסייברביט תמשיך לפתח את עסקיה ביחד עם השותף החדש.

"בנוסף, אנו ממשיכים באסטרטגיה שלנו לחזק את הצמיחה האורגנית באמצעות רכישות. תוצאות הרבעון הזה כוללות לראשונה את אלו של Universal Avionics Systems, חברה שרכשנו ופעילה בתחום התעופה האזרחית. רכישה זו היא חלק מהאסטרטגיה שלנו לחזק את הנוכחות שלנו בתחום עסקי זה. אנחנו מאמינים שהסינרגיה החזקה שייצור הפורטפוליו המשולב שלנו תיצור עבורנו הזדמנויות צמיחה נוספות".

עם ירידת מחיר המניה, יורד שוויה של אלביט בקרוב למיליארד שקל, והיא נסחרת כעת לפי כ-18.5 מיליארד שקל. למרות המתיחות הבטחונית הגוברת בעולם, ירדה מניית החברה מתחילת השנה בקרוב ל-6%, והיא רחוקה בכמעט 20% מהשיא אליו הגיעה באוקטובר אשתקד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker