משיח גם לא מצלצל: סלקום עברה להפסד של 37 מיליון שקל

המעבר להפסד נרשם בין היתר בשל הוצאות חד פעמיות, בהן פרישת עובדים - ולעומת רווח של 45 מיליון שקל ברבעון המקביל ■ ההכנסה הממוצעת למנוי היתה 51.8 שקל, בדומה לרבעון הקודם, וזאת למרות התחרות הגוברת בשוק

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: אודי כגן ועמית איצקר ב"משיח"
גיא ארז
גיא ארז

יום לאחר דו"חות סבירים של פרטנר , חברת סלקום מציגה התמודדות פחות מוצלחת מזו של המתחרה במהלך הרבעון השני של 2018. החברה רשמה הפסד של 37 מיליון שקל, לעומת רווח של 45 מיליון שקל ברבעון המקביל ו-26 מיליון שקל ברבעון הקודם. ההפסד נרשם בין היתר בשל הוצאות חד פעמיות, בהן פרישה של כ-200 עובדים. למרות הפגיעה בתוצאותיה, פרישה זו צפויה לחסוך לחברה כסף בהמשך.

הכנסותיה של סלקום ירדו ב-3.6% בהשוואה לרבעון המקביל והסתכמו ב-927 מיליון שקל, וירדו ב-3.3% לעומת הרבעון הקודם. הירידה נרשמה בהשפעת המשך התחרות בסלולר, אך מנגד הצליחה סלקום לפצות על כך בגידול במגזר הנייח. החברה עברה להפסד תפעולי של 12 מיליון שקל, ומציגה ירידה חדה ב-EBITDA ל-133 מיליון שקל בלבד (ירידה של 43.9% לעומת הרבעון המקביל ושל 33.8% בהשוואה לרבעון הקודם). לפי החברה, הירידה בסעיף זה נובעת בעיקר מהוצאה בגין תוכנית פרישה מרצון של עובדים ברבעון השני של 2018, ומרישום רווח ממכירת אינטרנט רימון ברבעון המקביל אשתקד.

בסקטור הסלולר, המהווה את מרבית הכנסות החברה, נרשמה הרעה בכל הפרמטרים, אם סלקום כי לא נפגעה קשות מכניסת רשת אקספון (WE4G)  במהלך הרבעון. ההכנסה הממוצעת ממנוי סלולר (ARPU) עמדה על 51.8 שקל - בדומה לרבעון הקודם, וזאת כשהסעיף מושפע מאותן הוצאות חד פעמיות. כ-13 אלף מנויי סלולר נטשו את החברה במהלך הרבעון, ומספר המנויים ירד ל-2.8 מיליון. בחברה מדגישים כי הקיטון נבע בעיקר ממחיקה של מנויי M2M ממצבת מנויי הסלולר, בהתאם למדיניות ספירת המנויים הפעילים של החברה.

כך, סלקום הציגה ירידה של 12.2% בהכנסות מהסלולר לעומת התקופה המקבילה, לכ-591 מיליון שקל בלבד. גם ההכנסות משירותים וממכירת ציוד נחלשו ב-9.8% ו-18.2% לעומת התקופה המקבילה.

ההכנסות משירותים בסקטור הנייח הסתכמו ב-300 מיליון שקל, עלייה של 2.7% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. העלייה נבעה בעיקרה מגידול בהכנסות משירותי האינטרנט והטלוויזיה, וקוזזה חלקית בירידה בהכנסות משירותי שיחות בין לאומיות.

שירות סלקום TV המשיך לצמוח גם ברבעון החולף, ומספר המנויים עמד, בסוף הרבעון, על כ-195 אלף בתי אב. מדובר על צמיחה של 11 אלף מנויים במהלך הרבעון, נמוכה מעלייה של כ-13 אלף ברבעון הקודם, אך בחברה לא מודאגים מהאטה קלה זו.

תזרים המזומנים נטו שנבע מפעילות שוטפת ירד ב-35.6% לעומת הרבעון המקביל, והסתכם ב-179 מיליון שקל. תזרים המזומנים הפנוי ירד ב-27.3% ל-56 מיליון שקל.

מניית סלקום הגיבה לדו"חות בירידות של עד 3%, אך התאוששה ונסחרת כעת ביציבות עם נטיה לירידות. החברה נסחרת לפי שווי של כ-2.4 מיליארד שקל, לאחר שהמניה איבדה כ-41% מתחילת השנה.

ניר שטרן, מנכ"ל קבוצת סלקום: "רבעון זה הסתיים בהפסד, בשל מספר אירועים נקודתיים, אשר העמיסו על הוצאות החברה ובראשם פרישה של כ-200 עובדים אשר הביאה להוצאה של כ-26 מיליון שקל. את ההשפעה החיובית של הקטנת הוצאות החברה, ניתן יהיה לראות כבר מהרבעון הבא. למרות התחרות העזה, הצליחה החברה לשמר את רמת ההכנסות בהשוואה לרבעון הראשון של 2018 עם סך הכנסות של 927 מיליון שקל ברבעון זה לעומת 933 מיליון שקל ברבעון הראשון (ירידה של כ-0.6%), בין היתר, באמצעות שיווק מוצלח של חבילות הקוואטרו.

"חתימת מזכר ההבנות לרכישת IBC הנו אירוע בעל חשיבות אסטרטגית לסלקום ופורץ דרך בתחום שירותי האינטרנט בישראל. שיתוף הפעולה בין החברות יאפשר לספק אינטרנט מהיר ומתקדם על גבי תשתית סיבים אופטיים גם בפריפריה ולהיקף אוכלוסייה נרחב של כ-1 מיליון משקי בית, וזאת בטווח של מספר שנים. אנו מצפים שההשקעה ב-IBC תציב אותנו בעמדה תחרותית משמעותית גם בשוק התשתיות הנייחות המתקדמות (סיבים אופטיים), ותאפשר לנו ככל שתושלם העסקה, חיסכון משמעותי בסכומים המשולמים לבזק עבור תשתית אינטרנט, יכולת להציע ללקוחותינו שירותים חדשים ומתקדמים והעמקה של פעילותינו בשוק הקווי".

גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונות בלאומי שוקי הון, מאמין כי למרות הדו"חות החלשים המשקיעים יתמקדו בהסכם של סלקום לרכישת 70% מ-IBC, מהלך שצפוי להאיץ משמעותית את התוכניות שלה בעולם הנייח. ''סלקום פירסמה תוצאות מתחת לצפי שלנו, בעיקר בשל עלות המכר שהיתה מעל לתחזית. ראוי לציין כי ה-EBITDA המותאם של סלקום היה נמוך מזה של פרטנר ברבעון, 159 מיליון שקל מול 179 מיליון שקל, וזה בזמן שפעילות הטלוויזיה של פרטנר הפסדית, וזו של סלקום כבר רווחית.

"ההכנסות משירותי סלולר ירדו ב-9.8% על רקע התחרות בשוק, שברבעון השני התעצמה נוכח כניסת אקספון. ה-ARPU נותר ללא שינוי בהשוואה לרבעון הקודם, כאשר בדרך כלל הרבעון השני נהנה משיפור ב-ARPU כתוצאה מעונתיות. נראה כי הביצועים של סלקום בשוק הסלולר בתקופה האחרונה נחותים בהשוואה לפרטנר ופלאפון, אולם לא ברור לגמרי ממה הפער נובע. מה שכן ניתן לומר לטובת סלקום זה שהיא צפויה ליהנות מגידול של הכנסות בשנים הקרובות מהסכמי שיתוף רשת עם גולן טלקום ואקספון.

"בשורה התחתונה, התוצאות של הרבעון השני בשתי חברות הסלולר היו פחות קשות מהחששות שעלו עקב כניסת אקספון לשוק. כמו כן, אנו מאמינים שה-newsflow בשוק הסלולר מראה סימנים של שיפור. ועם זאת, כל עוד שאנו לא רואים את הפוטנציאל לשיפור בשוק הסלולר בטווח הנראה לעין, ובזמן שלהחזרים מעולם הנייח ייקחו עוד זמן רב להגיע, קשה להמליץ על המניות מעל משקל שוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker