רווח של 2 מיליון שקל — אז איך זה שבפרטנר מרוצים?

למרות התחרות הגוברת בשוק הסלולר, ההכנסה הממוצעת מלקוח סלולר (ARPU) עלתה ל-59 שקל, אם כי שיעורי הנטישה טיפסו ל-10% ■ החברה הודיעה על רכישה עצמית נוספת למניות בסך 50 מיליון שקל ■ למרות הצניחה ברווח, הדו"ח נתפס כחיובי והמניה מגיבה בעליות

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר
גיא ארז
גיא ארז

שביעות הרצון שהציגה הנהלת פרטנר מדו"חותיה הכספיים שפורסמו אתמול, בצד תגובתו החיובית של השוק כלפי המניה, ממחישים אולי יותר מכל את מצבן המאתגר של חברות הסלולר.

פרטנר, שהתמודדה ברבעון השני של השנה עם כניסתה של מתחרה נוספת לשוק הסלולר, WE4G, אמנם הצליח להציג כמה נקודות חיוביות בדו"חות, בהן עלייה במחיר החשבונית הממוצעת (בניכוי הוצאות חד־פעמיות), אך קשה להגדיר רווח נקי של 2 מיליון שקל ברבעון כהצלחה. החברה יכולה להתגאות בהשארת הראש מעל המים — אך במצב כזה עלייה קלה במפלס הגלים עלולה להפוך את הקערה על פיה.

בתור חברת תקשורת המושתתת על השקעות, ולא רק על מתן שירותים, יודו בפרטנר שבשליטת חיים סבן (30%), כי קשה יהיה ליהנות באופן מיידי מהשקעה בחברה. גם לאחר ששווייה צנח ב–34% מתחילת השנה, ועלה אתמול ב–4% ל–2.4 מיליארד שקל. לצורך תמיכה במניה אישר הדירקטוריון רכישת מניות שנייה ב–50 מיליון שקל, מתוך תוכנית לרכישה בהיקף של 200 מיליון שקל בסך הכל.

הכנסות החברה ירדו קלות, והסתכמו ב–797 מיליון שקל — 3% פחות מאשר ברבעון הקודם ו–1% פחות מברבעון המקביל אשתקד. ההכנסות הורכבו מ–620 מיליון שקל משירותים — ירידה של 4% לעומת הרבעון המקביל ב–2017; ו–177 מיליון שקל מהכנסות מציוד — עלייה של 11% לעומת הרבעון המקביל, ובדומה לרבעון הקודם.

השפעת הכניסה של WE4G בתקופת הדו"ח אינה ניכרת באופן מובהק, וההכנסה הממוצעת ממנויי סלולר (ARPU) עלתה בשקל. עם זאת, מבחינה חשבונאית, נרשמה הפרשה חד־פעמית שמורידה 2 שקלים מה–ARPU, כך שמדובר למעשה בירידה ל–57 שקל, לעומת 58 שקל ברבעון הקודם ו–62 שקל ברבעון המקביל אשתקד. למרות העלייה בהכנסה הממוצעת, מספר מנויי הסלולר של החברה הסתכם ב–2.65 מיליון — ירידה של 22 אלף מנויים לעומת הרבעון הקודם, אך נהנתה מעלייה רציפה במנויי ה"פוסט פייד".

ה–EBITDA ירד ב–36% בהשוואה לרבעון המקביל ל-172 מיליון שקל. שיעורו היה 22% מההכנסות, לעומת 33% מההכנסות בתקופה המקבילה ב–2017.

בגזרת הטלוויזיה, בפרטנר בחרו לפרסם יחד עם הדו"חות את העובדה שהחברה חצתה את רף ה–100 אלף מנויים בתוך שנה מההשקעה בפרטנר TV, אם כי המספר הרלוונטי לתקופה הדו"ח הוא 83 אלף. אף שמגזר הטלוויזיה הוא מנוע צמיחה עבור החברה, היא לא מפרטת את רמת הרווחיות מהמגזר זה. חוסר השקיפות, גם אם הוא לגיטימי, צורם מעט.

פרטנר חשפה בדו"חותיה הרבעוניים את פירות השקעותיה התזרימיות ברכוש קבוע ונכסים בלתי מוחשיים (CAPEX), שהסתכמו ב–104 מיליון שקל ברבעון — פרישה של יותר מ–170 אלף משקי בית בישראל. עם זאת, היא לא הציגה את טעמם של פירות אלה, כמו מספר המנויים וההכנסות מהם.

היקף ההשקעות מצביע על עלייה של 37% לעומת הרבעון המקביל, והוא צפוי להמשיך ולהכביד על התזרים של החברה. מנגד, בפרטנר מקווים כי התועלת שתנבע  מפרישת רשת סיבים אופטיים עצמאית תשפיע לחיוב על ההכנסות ועל היכולת לצמצם הוצאות, שתופחות והולכות בגין השימוש בתשתיות בזק לצורכי הטלוויזיה.

תזרים המזומנים החופשי המתואם של פרטנר היה 55 מיליון שקל בלבד ברבעון — צניחה של 74% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. הירידה נובעת מההשקעות הגבוהות בתשתית. התזרים מפעילות שוטפת ירד ב–44% ל–159 מיליון שקל.

עם גיבוי של בעל השליטה, סבן, בפרטנר ממשיכים לחפש דרכים להרחיב את העסקים, גם לאחר פספוס הרכישה של חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד. החברה אמנם לא תוכל להתמודד על רכישת ישראכרט בבוא העת (אלא אם בפועלים ישנו את התנאי לפיו המתמודדות על לאומי קארד לא יכולות להתמודד), אך סביר כי המטרה להגיע לשוק הפיננסים כבר נקבעה.

אנליסטים המסקרים את החברה לא הופתעו מהתוצאות החלשות, ומצביעים על כמה נקודות שיטיבו עם פרטנר בעתיד, ואולי ידחפו את מנייתה למחירי היעד שלהם, הגבוהים בשיעור דו־ספרתי ממחיר השוק שלה זה זמן רב.

לירן לובלין מאי.בי.אי: "הדו"ח תאם את התחזית, והציג כמה מגמות חיוביות, כמו המשך הצמיחה במספר מנויי פוסט פייד, יציבות בהכנסה למשתמש וצמיחה במגזר הקווי. באופן מפתיע, החברה כמעט לא הושפעה מהכניסה של אקספון לשוק. אנו שומרים על המלצת 'תשואת יתר' למניה במחיר יעד של 18 שקל — הגבוה ב–24% ממחיר הפתיחה של המניה לפני המסחר אתמול".

ערן יעקובי מבית ההשקעות רוסאריו החמיא להתנהלות החברה: "תחת התנאים הכמעט בלתי אפשריים שהשוק נמצא בהם, ניתן לומר כי התוצאות של פרטנר הן בסדר גמור, ואף יותר מכך. השליטה של החברה בהוצאותיה ראויה לציון, והתזרים הנמוך שהיא מייצרת נובע מהחלטה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker