אלקטרה צריכה עברה להפסד של 21.7 מיליון שקל; המניה צונחת ב-7%

החברה סבלה מירידה במכירות המזגנים בשל מזג אוויר נוח בחורף, והרווח במגזר מוצרי הצריכה החשמליים צנח ■ מגזר המכשירים הסלולריים הסב לה הפסד של 27 מיליון שקל ■ מניית החברה מציגה תשואה שלילית של 46% מתחילת השנה

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה
זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכהצילום: יוני רייף

עם פרסום דו"חותיה החלשים של אלקטרה צריכה , מניית החברה יורדת ביותר מ-7% ומשלימה צניחה של 46% מתחילת השנה – התשואה הגרועה ביותר מבין 125 המניות הגדולות, אחרי בי קומיוניקיישנס .

חברת מוצרי הצריכה, הפועלת גם בתחום הסלולר באמצעות גולן טלקום, סבלה ברבעון השני של 2018 מהאטה בשוק המזגנים בשל מזג אוויר נוח במהלך החורף, ועברה להפסד של 21.7 מיליון שקל, לעומת רווח של 38 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. שווייה של אלקטרה צריכה, שבשליטת אלקו החזקות (53.5%), יורד לכ-722.5 מיליון שקל.

הכנסותיה של החברה, המנוהלת על ידי זאב קלימי, ירדו ב-14.5% ל-668.5 מיליון שקל, בעיקר בשל ירידה של 22.9% בהכנסות מגזר מוצרי צריכה חשמליים, ושל 63.4% במגזר המכשירים הסלולריים. כך, הרווח הגולמי נחלש ב-19.4% ל-166.4 מיליון שקל בלבד.

הוצאות המכירה והשיווק של החברה עלו ב-3.8% ל-132.6 מיליון שקל, ומנגד הוצאות ההנהלה וכלליות ירדו ב-26.7%. כך, הרווח התפעולי לפני הוצאות בגין ירידת ערך נכסים בלתי מוחשיים צנח ב-63% ל-23.4 מיליון שקל בלבד. עם זאת, בשל הוצאות בגין ירידת ערך נכסים בלתי מוחשיים בגובה של 25 מיליון שקל, בגין פעילות ההפצה של מוצרי Huawei, אלקטרה צריכה עברה להפסד תפעולי של 1.6 מיליון שקל - לעומת רווח תפעולי של 63.2 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

בבחינת רווחי המגזרים של החברה, בולט הפסד של 27 מיליון שקל במגזר המכשירים הסלולריים, לעומת הפסד של 2.4 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2017. במגזר מוצרי הצריכה החשמליים היא הרוויחה 4.8 מיליון שקל בלבד, לעומת רווח של 40 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה (כאמור, בשל ירידה במכירות המזגנים בשיעור של כ-15%, וגם במגזר קמעונאות חשמל נרשמה ירידה חדה ברווח, מ-11.4 מיליון שקל ל-5.8 מיליון שקל). במגזר התקשורת הסלולרית נרשמה יציבות יחסית, והרווח הסתכם ב-20.7 מיליון שקל, ירידה של 3.1%.

עוד בגזרת פעילותה של רשת הסלולר גולן טלקום, מספר מנויי הרשת עלה ב-1.2% ל-903 אלף, בעוד שיעור הנטישה ירד מ-10% בתקופה המקבילה ל-7.7% ברבעון החולף. ברקע להמשך התחרות האגרסיבית בשוק, ה-ARPU הממוצע ממנוי ירד מ-48.4 שקל ברבעון הקודם ל-48 שקל ברבעון השני של השנה. ברבעון המקביל אשתקד, עמד ה-ARPU על 50 שקל.

המנכ"ל קלימי מסר: "הרבעון השני של 2018 התאפיין בהמשך הצמיחה בפעילות הקמעונית, שבה נרשמה עלייה של כ-4.1% בהכנסות, על אף עיתוי חג הפסח שחל השנה ברבעון הראשון, בעוד אשתקד חל ברבעון השני והשפיע על תוצאותיו. הצמיחה המתמשכת בפעילותן של הרשתות מחסני חשמל ושקם אלקטריק, שבסיכום המחצית הראשונה של השנה רשמו צמיחה של יותר מ-11% במכירותיהן, על רקע האתגרים הפוקדים כיום את שוק הקמעונאות, ממחישה את מיצובן החזק של רשתות אלה ואת מובילותן בשוק המקומי.

"בדומה לתוצאות הרבעון הראשון, גם הרבעון השני הושפע ממגמת הקיטון בביקוש שנרשמה בשוק המגזנים בישראל, בשל תנאי מזג אוויר נוחים יחסית, וכן בעקבות ההאטה בשוק הנדל"ן למגורים, המושפע מירידה במכירות של דירות יד שנייה ומההאטה כללית בעקבות יישום תוכנית מחיר למשתכן. בנוסף, הושפעה פעילות זו ממגמת המעבר של הצרכנים למזגנים קטנים וזולים. המותג אלקטרה הוא מותג מוביל בישראל בתחום המזגנים ואנו ממשיכים ליישם את תוכניתנו העסקית, הכוללת השקעה בפרסום, השקת מוצרים חדשניים וכניסה לשווקים חדשים, ואנו מאמינים שהיא תניב פירות שישתקפו בתוצאות החברה בעתיד.

"במהלך הרבעון רשמה החברה עלייה של כ-12 מיליון שקל בגין הוצאות פרסום שנותבו לטובת תחום המזגנים והפעילות הקמעונאית, וסעיף זה השפיע לשלילה על הרווחיות של מגזר מוצרי הצריכה ומגזר קמעונאות החשמל. ברבעון הנוכחי הושפעה השורה התחתונה מהפחתה חשבונאית המיוחסת לפעילות המכשירים הסלולריים של Huawei, שלגביה מתנהל הליך משפטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker