הרווח התפעולי של בזן ירד ב-18% למרות שיפור במרווח הזיקוק

החברה ביצעה הפרשה של 10 מיליון דולר לירידת ערך של מפעל השמנים ובוחנת את סגירתו ■ ברבעון השני של 2018 הרוויחה בזן 97 מיליון דולר - גידול של 33% לעומת הרבעון המקביל אשתקד

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעלי בזן במפרץ חיפה
מפעלי בזן במפרץ חיפהצילום: פנחס מועלם

חברת בתי זיקוק ( בזן ), שבשליטת ה חברה לישראל (33%), הרוויחה 97 מיליון דולר ברבעון השני של 2018 - גידול של 33% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017.

הכנסותיה של בזן, המנוהלת על ידי ישר בן מרדכי, צמחו ב-25% ברבעון השני של 2018 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017, והסתכמו ב-1.7 מיליארד דולר. הגידול בהכנסות נובע בעיקר מהעלייה של 36% במחיר הממוצע של סל המוצרים ששיווקה בזן בתחום הדלקים ברבעון השני של 2018 לעומת הרבעון המקביל ב-2017, לרמה של 615 דולר לטונה.

הרווח התפעולי המנוטרל של בזן ירד ב-18% ברבעון השני של 2018 לעומת הרבעון המקביל ב-2017, והסתכם ב-94 מיליון דולר. הרווח התפעולי המנוטרל מנכה הכנסות או הוצאות שנבעו משינוי בערך המלאי של הנפט הגולמי שבזן אינה מגנה עליו בעסקות גידור, וכן הוא מנכה הפרשות לירידת ערך המלאי לשווי השימוש שלו בסוף הרבעון ושינויים בשווי ההוגן של עסקות הגידור שמגנות על המלאי.

הירידה ברווח התפעולי המנוטרל נובעת מגידול של 4 מיליון דולר בהוצאות לפחת כתוצאה מיישום לראשונה של תקן חשבונאי חדש, וכן בשל הפסד של 10 מיליון דולר מירידת ערך פעילות השמנים.

הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) המנוטרל של בזן ירד ב-4% ברבעון השני של 2018 לעומת הרבעון המקביל ב-2017, והסתכם ב-151 מיליון דולר. הירידה ב-Ebitda המנוטרל היא תוצאה של ירידה ברווחי פעילות הפולימרים של החברה הבת כרמל אולפינים, המייצרת פוליאתילן ופוליפרופילן. חומרי הגלם האלה קוזזו חלקית על ידי גידול של 2.3% ב-Ebitda המנוטרל של פעילות הזיקוק של בזן ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2017, לרמה של 86 מיליון דולר. השיפור ברווחי פעילות הזיקוק נבע מעלייה במרווח הזיקוק המנוטרל ל-7.8 דולר לחבית ברבעון השני של 2018 בהשוואה ל-7.3 דולר לחבית ברבעון המקביל ב-2017.

מרווח הזיקוק הוא הפער בין מחיר הנפט הגולמי שבזן רוכשת למחיר התזקיקים שהיא מפיקה. מרווח הזיקוק של בזן היה גבוה ב-1.8 דולר לחבית ממרווח הזיקוק המשוקלל של בלומברג ברבעון החולף.

מרווח הזיקוק של בזן עלה למרות ירידה בניצולת מתקני הזיקוק ל-95% ברבעון השני של 2018 בהשוואה ל-98% ברבעון המקביל ב-2017. הירידה בניצולת חלה כתוצאה מהדממה של חלק ממתקני הזיקוק, ובמיוחד מזו של מתקן זיקוק גדול 3 ומתקן המידן לקראת סוף הרבעון השני, לצורך טיפולים תקופתיים שנמשכו גם ברבעון השלישי של 2018. העלייה במרווח הזיקוק תרמה לעלייה של 11 מיליון דולר ל-Ebitda וקוזזה חלקית על ידי ירידה בהיקפי המכירות שהקטינה את ה-Ebitda ב-7 מיליון דולר.

פעילות הפולימרים, המאוגדת בכרמל אולפינים, ספגה ירידה של 20% ברווח התפעולי ב-Ebitda המנוטרל ברבעון השני של 2018 בהשוואה המקביל ב-2017, לרמה של 48 מיליון דולר - בעיקר כתוצאה מירידה במכירות, שהקטינה את הרווח התפעולי התזרימי ב-3 מיליון דולר וירידה של 8 מיליון דולר בהכנסות האחרות, לרבות שיפוי ביטוחי.

הביאורים לדו"חות הכספיים של בזן מגלים שהחברה הבת שב"ח ביצעה הפרשה של 10 מיליון דולר לירידת ערך הרכוש הקבוע, ובכך נמחקו כל נכסיה בני ההפחתה במאזנה של בזן. דירקטוריון בזן הביע את דעתו שיש לשקול את סגירת המפעל המייצר שמנים ושעוות ממזוט כבד ולהפסיק את כל פעילותו באופן קבוע. הדירקטוריון הסמיך את הנהלת החברה לקיים היוועצות עם נציגות העובדים של שב"ח ולשמוע את עמדתה, ולאחר מכן לגבש את עמדת ההנהלה לצורך קבלת החלטה בדירקטוריון שב"ח. בזן מציינת כי להפסקה אפשרית של פעילות שב"ח לא תהיה השפעה מהותית על תוצאות פעילות, מלבד הפסד מירידת ערך שכבר הוכר בדו"חות הכספיים לרבעון השני.

הרקע לדיון בסגירת שב"ח הוא היקף ההשקעות הנדרשות לקיים את פעילותה, ובהן השקעות לצורך עמידה בהוראות רגולציה סביבתית; הערכות המבוססות על מחקרים של חברות בינלאומיות שמרווחי השמנים והשעוות יישחקו; מחסור מלא או חלקי בזמינות חומר הגלם העיקרי (HVGO ) החל ב-2020; וחוסר הוודאות בנוגע להיקף ולעיתוי החזרה לפעילות של מתקני הייצור של שב"ח שהודממו במהלך הרבעון השלישי בשל אחת מהוראות היתר הפליטה. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker