הרווח התפעולי של כיל קפץ ב-77% בשנה - בעקבות עליית מחירי האשלג והברום

החברה הרוויחה 101 מיליון דולר - 6% יותר מממוצע תחזיות האנליסטים ■ הגורם המרכזי לגידול ברווח התפעולי: חטיבת המוצרים התעשייתיים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ייצור אשלג של כיל
ייצור אשלג במפעל כילצילום: Bloomberg

כימיקלים לישראל (כיל) הרוויחה 101 מיליון דולר (8 סנטים למניה) ברבעון השני של 2018, גידול של 77% לעומת הרבעון המקביל ב-2017 - סכום גבוה ב-6% מממוצע תחזיות האנליסטים.

הכנסותיה של כיל צמחו ב-3.7% ברבעון השני של 2018 לעומת הרבעון המקביל ב-2017 והסתכמו ב-1.4 מיליארד דולר. הגידול בהכנסות נבע מעליית מחירי האשלג והפוספט, שתרמה 78 מיליון דולר למכירות, ומהתחזקות היורו מול הדולר, שתרמה 39 מיליון דולר לגידול במכירות. שני הגורמים האלה קוזזו חלקית במכירת עסקי בטיחות האש בצפון אמריקה ותוספי השמנים שגרעו 68 מיליון דולר מהכנסות החברה ברבעון החולף, בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה.

הרווח התפעולי של כיל גדל ב-19% ברבעון השני של 2018 לעומת הרבעון המקביל ב-2017, והסתכם ב-172 מיליון דולר. הגידול ברווח התפעולי נובע בעיקר מעלייה של 31 דולר לטונה במחיר המכירה הממוצע של האשלג לעומת מחיר המכירה הממוצע ברבעון השני של 2017. המחיר הגיע ל-247 דולר לטונה. העלייה במחירי דשני הפוספט תרמה 78 מיליון דולר לגידול ברווח התפעולי.

ההשפעה החיובית של עליית מחירי האשלג והפוספט קוזזה חלקית בעליית מחירי חומרי הגלם שהקטינה את הרווח התפעולי ב-16 מיליון דולר. הרווח התפעולי ברבעון החולף הושפע לרעה ממכירת עסקי בטיחות האש ותוספי השמנים, שגרעה 25 מיליון דולר מהרווח התפעולי. כמו כן, הפסד של 16 מיליון דולר ממכירת עסקיה של החברה הבת Rovita, המייצרת מוצרים בתחום חלבוני החלב, גרעה מהרווח התפעולי.

הגורם המרכזי לגידול ברווח התפעולי של כיל היה צמיחה ברווח התפעולי של חטיבת המוצרים התעשייתיים, המאגדת את הברום האלמנטרי והתרכובות מבוססות הברום למעכבי בעירה ותמיסות צלולות. הרווח התפעולי של חטיבת המוצרים התעשייתיים גדל ב-23% ברבעון השני של 2018 לעומת הרבעון המקביל ב-2017, והסתכם ב-94 מיליון דולר.

הסיבה לגידול זה היא עלייה במחירי תרכובות הברום, כתוצאה מהלחץ הרגולטורי שמפעילה ממשלת סין על היצרנים המקומיים. הלחץ הזה גורם לירידה בהיצע של מעכבי הבעירה מבוססי הזרחן ולעלייה בכמויות התמיסות הצלולות המשמשות לאיזון לחצים בקידוחי נפט וגז, שנמכרו הודות לעלייה בפעילות הקידוחים במפרץ מקסיקו ובישראל במקביל לעלייה במחיר הנפט הגולמי. כיל מוצרים תעשייתיים נהנתה מירידה בהיצע של מעכב הבעירה FR-245, שגרמה לעלייה בכמויות שנמכרו ומעליית המחירים.

גורם חשוב נוסף לשיפור ברווח התפעולי של כיל היה גידול של 26% ברווח התפעולי של חטיבת האשלג, ל-82 מיליון דולר, כתוצאה מעליית מחירים. עלייה זו קוזזה בירידה בכמויות ששווקו בעיקר לאמריקה הלטינית ולאסיה, והפחיתה 13 מיליון דולר מהרווח התפעולי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker