מחצית מהעבודות בלווייתן כבר הושלמו - הרווח הנקי של דלק עלה בכ-10%

הקבוצה, בשליטת יצחק תשובה, הרוויחה ברבעון הראשון של 2018 כ-243 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של כ-220 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ■ שורת הרווח הושפעה לחיוב משערוך תמורה מותנית של 141 מיליון שקל ממכירת הזכויות בתנין ובכריש

ערן אזרן
יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק
יצחק תשובה, בעל השליטה בדלקצילום: דודו בכר

קבוצת דלק , בשליטתו של יצחק תשובה, פירסמה היום (ה') את הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2018, בהם הציגה עלייה של כ-10% ברווח הנקי, לכ-243 מיליון שקל. זאת, לעומת רווח נקי של כ-220 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

הכנסות הקבוצה ברבעון הראשון זינקו בשיעור של כ-15% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, והסתכמו לכ- 1.78 מיליארד שקל, לעומת כ-1.54 מיליארד שקל ברבעון המקביל. העלייה נובעת בעיקרה מעלייה בהכנסות הקבוצה מפעילות הדלקים, וכן מהגידול בקצב ההפקה בפרויקטים של החברה בים הצפוני.

פעילות מכירת הגז בישראל הניבה רווח של 211 מיליון שקל, בהשוואה לכ-119 מיליון שקל ברבעון המקביל. הגידול נבע בעיקר מרישום רווח בגין שערוך סכומים לקבל (תמורות מותנות) המיוחס לבעלי מניות החברה, בסך של כ-141 מיליון שקל, ממכירת הזכויות במאגרי כריש ותנין לאנרג'יאן.

היקף מכירות הגז ממאגר תמר, שבו מחזיקה קבוצת דלק באמצעות דלק קידוחים, שמר על רמה של כ-2.4 מיליארד מ"ק (BCM), וכלל גם את אספקת הגז למפעלי ים המלח הירדניים, Arab Potash Company.

בדלק ציינו כי בסוף הרבעון הושלמו כ-50% מהעבודות לפיתוח לווייתן, והזרמת הגז מהמאגר צפויה להתבצע כבר במהלך 2019. "במסגרת זו הושלמו, בין היתר, הנחת הצנרת התת-ימית המחברת את הבארות לצנרת הראשית, והושלמה בנייתן של חלקים נכבדים באסדת ההפקה. בתחילת מאי הסתיים קידוח "לווייתן 3", וספינת הקידוח החלה בקידוח "לווייתן 7", בעומק של כ-3 ק"מ מקרקעית הים", נמסר.

פעילות שיווק הדלקים בישראל, באמצעות דלק ישראל (100%), ממשיכה לתרום לרווחי הקבוצה; חלקה ברווח הנקי של דלק הסתכם בכ-32 מליון שקל, לעומת רווח בסך של כ-20 מליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הגידול ברווח הנקי נובע מרווח ממכירת חברה מאוחדת בסך של כ-10 מיליון שקל (לאחר השפעת המס), וכן מגידול ברווח התפעולי של דלק ישראל. 

מאגר לווייתן
מאגר לווייתןצילום: AMIR COHEN/רויטרס

ביחס לפעילות האנרגיה בים הצפוני, שנעשית באמצעות החברה הבת איתקה, ציינו בדלק כי נרשמה עלייה בקצב התפוקה היומית, לצד ירידה בעלויות ההפקה. התפוקה היומית הממוצעת של איתקה עמדה על כ-18.2 חביות ליום (Koed) לעומת תפוקה יומית ממוצעת של כ-9.3 חביות ליום (Koed) ברבעון המקביל אשתקד. עיקר הגידול בתפוקה נובע כתוצאה מהאצת ההפקה ממאגר Stella.

במקביל לעלייה בקצב ההפקה, ירדה עלות הפקת חבית ממוצעת במהלך הרבעון, והיא נקבעה על כ-18 דולר לחבית לעומת עלות של כ-21 דולר ברבעון המקביל אשתקד. לצד הירידה בעלויות ההפקה, במועד רכישת איתקה על ידי הקבוצה היה מחיר חבית נפט ממוצע כ-40 דולר, בעוד המחיר הממוצע כיום הוא כ-70 דולר. איתקה שמה ברבעון רווח לפני מס של כ-2 מיליון דולר, בדומה לרבעון המקביל. הרווח הנקי הסתכם בכ-15 מיליון דולר, לעומת 2 מיליון דולר ברבעון המקביל.

איתקה דיווחה לאחר תאריך המאזן כי היא זכתה בשלושה רישיונות קידוח חדשים, שניים מהם באזור ה-GSA (Great Stella Area) בים הצפוני. "מיקום הקידוחים וקרבתם למתקן ההפקה של סטלה יאפשרו הורדה משמעותית של עלויות הפיתוח וההפקה מהקידוחים החדשים. באחד מרישיונות אלה קיימת תגלית של כ-10 מיליון חביות, ואילו ברישיון השני, אשר עדיין בשלבי האקספלורציה, שותפה איתקה עם חברת British Petroleum (BP). ככל שיוחלט להפיק ממנו בעתיד, תהיה BP מפעילת הקידוח בפועל. בנוסף, לאיתקה רישיון שלישי, הממוקם באזור מרוחק יותר בים הצפוני, ובו תגליות של כ-10 מיליון חביות", הסבירו בדלק.

ביחס לפעילות האנרגיה במפרץ מקסיקו, חברת Gulf Slope, אשר בבעלות קבוצת דלק, השלימה את התהליכים הביורוקרטיים הנדרשים לתחילת הקידוח הראשון, וחתמה על הסכם להחכרתה של אסדת הקידוח Ralph Coffman לביצוע שני קידוחי האקספלורציה קאנו וטאו, הצפויים להיערך במהלך הרבעון השלישי של 2018.

אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק, אמר כי "הקבוצה ממשיכה בקידום האסטרטגיה שלה שעיקרה התמקדות בהרחבת פעילות האנרגיה בישראל ובחו"ל. אנו בדרך להשלמת מימוש מוצלח של תמלוגי העל של דלק אנרגיה, שיוכיח פעם נוספת שהקבוצה מצליחה לעמוד ביעדים שהיא מציבה לעצמה, ושהיא בעלת גמישות פיננסית. בים הצפוני פעילות ההפקה ממשיכה להתייעל, והדבר בא לידי ביטוי בתוצאות. גם בהמשך השנה נמשיך לפתח את פעילות האנרגיה של הקבוצה בישראל ובשוק הבינלאומי, לצד מימוש הנכסים שאינם בתחום הליבה של הקבוצה, בדרכנו להפוך לשחקן מוביל בשוק האנרגיה העולמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker