דור אלון הרוויחה 75 מיליון שקל בעקבות רווח משערוך קרקע

החברה צופה שהורדת מרווח שיווק הבנזין תקטין את רווחיה ב-20 מיליון שקל לפני מס, אולם מעריכה שתוכנית התייעלות תקטין את מרבית ההשפעה ■ הרווח של רשת AM:PM ירד ב-4%, למרות צמיחה של 2.5% בהכנסות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בן משה
בעל השליטה בדור אלון, מוטי בן משהצילום: אייל טואג

הרווח הנקי של חברת דור אלון זינק ב-301% ברבעון הראשון של 2018 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017 - והסתכם ב-75 מיליון שקל. הגורם העיקרי לעלייה החדה הוא רווח של 77 מיליון שקל, לפני מס, משיערוך קרקע בדרום אזור התעשייה בהרצליה.

הקרקע מוחזקת על ידי החברה הבת, אלוני ים, והשיערוך התבצע בעקבות אישור תוכנית בניין עיר להקמת פרויקט תעסוקה ומסחר על שטח של 70 אלף מ"ר, וקבלת היתר בנייה במארס 2018 להקמת ארבעה מבני תעסוקה בהיקף 63 אלף מ"ר. שווי הקרקע הוערך ב-379 מיליון שקל.

דירקטוריון דור אלון החליט לבחון אפשרות למכור את חלקה (74%) בחברה הבת, אלוני ים, בהליך תחרותי. לאור האפשרות שחברה בבעלותו או בשליטתו של מוטי בן משה (בעל השליטה בדור אלון) תגיש הצעה לרכישת האחזקות של דור אלון באלוני ים, בדור אלון הוקמה ועדת דירקטורים מיוחדת ובלתי תלויה, שמורכבת משלושה דירקטורים חיצוניים, שתבחן חלופות שונות למכירת האחזקה.

הכנסות דור אלון ברבעון הראשון של 2018 צמחו ב-4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, והסתכמו ב-953 מיליון שקל. הגידול במכירות נובע מעליית מחירי הדלקים ומגידול במחזור המכירות של חנויות הנוחות של החברה.

עלייה בהכנסות חנויות הנוחותצילום: מוטי פישביין

ההכנסות של מגזר מתחמי התדלוק והמסחר של דור אלון, שכולל 211 תחנות תדלוק ציבוריות ו-139 חנויות נוחות, עלו ב-4% והסתכמו ב-609 מיליון שקל, וזאת כתוצאה מעלייה במחירי הדלקים וגידול של 15% במכירות של חנויות הנוחות. מכירות חנויות הנוחות הגיעו ל-74 מיליון שקל ברבעון החולף - עלייה של 9.9 מיליון שקל. 4 מיליון מסכום זה נובעת ממעבר הדרגתי למכירה עצמאית של סיגריות, במקום באמצעות זכיינים.

הרווח התפעולי של מגזר מתחמי התדלוק והמסחר גדל ב-4% והגיע ל-27 מיליון שקל. עיקר הגידול נבע ממכירות חנויות הנוחות, שקוזזו בירידה ברווחי מלאי הדלק ובעליית של 5.5% בשכר המינימום.. רווחי מלאי הדלק הסתכמו ב-1.5 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2018, לעומת 2.7 מיליון שקל ברבעון המקביל.

בעקבות הפחתת מרווח השיווק לליטר בנזין 95 בשירות עצמי ב-44.7 אגורות לליטר ובעקבות העלאת התוספת בגין תדלוק בשירות מלא באגורה לליטר, דור אלון צופה שהורדת מרווח השיווק תקטין את הרווח לפני מס ב-20 מיליון שקל בשנה. עם זאת, החברה מתכננת לנקוט בפעולות לצמצום השפעת ההפחתה של מרווח השיווק, בהן צעדי התייעלות וחיסכון, הקטנות ההנחות ללקוחות והורדת דמי השכירות במתחמי התדלוק. במקביל בוחנת דור אלון צעדים משפטיים נגד הפחתת מרווח השיווק. החברה צופה שיישום תוכנית זו יצמצם במידה ניכרת את השפעת הפחתת מרווח השיווק.

הכנסות מגזר השיווק הישיר - שעוסק בשיווק מוצרי דלק, גז טבעי וקיטור ללקוחות מוסדיים, תעשייתיים ופרטיים - ירדו ב-7.6% ברבעון החולף, והסתכמו ב-152 מיליון שקל. הקיטון נבע מירידה במכירות הסולר והגז הפחמני המעובה (גפ"מ) ללקוחות תעשייתיים, ומירידה במכירות הקיטור למפעל סוגת בקרית גת, שקוזזו בגידול בכמויות הגז הטבעי שנמכרו.

סניף AM:PM בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

הרווח התפעולי של מגזר השיווק הישיר ירד ב-7% והסתכם ב-11 מיליון שקל, וזאת בשל השחיקה במרווחי המכירה של הסולר. הכנסות מגזר הדלק הסילוני, שמשווק דלק סילוני לחברות התעופה האזרחיות, גדלו ב-19% ברבעון החולף והסתכמו ב-110 מיליון שקל, וזאת הודות לעלייה במחיר הדלקים ולגידול החד במספר הטיסות בנתב"ג בעקבות יישום רפורמת שמיים פתוחים. הרווח התפעולי של מגזר הדלק הסילוני גדל ב-27% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, והסתכם במיליון שקל.

ההכנסות של מגזר חנויות הנוחות העצמאיות (שכולל את 43 החנויות ברשת חנויות הנוחות  AM:PM ו-32 סניפי אלונית, אלונית בקיבוץ וסופר אלונית שאינם ממוקמים במתחמי תדלוק) גדלו ב-2.7% ברבעון הראשון של 2018 והסתכמו ב-113 מיליון שקל. דור אלון, שמנוהלת על ידי עודד בלום, מציינת שההכנסות של רשת AM:PM גדלו ב-2.5% ברבעון הראשון של 2018 והגיעו ל-89 מיליון שקל. הרווח התפעולי של מגזר חנויות הנוחות העצמאיות ירד ב-0.8% והסתכם ב-3.1 מיליון שקל. הרווח של רשת AM:PM ירד ב-3.7% ברבעון החולף והסתכם ב-2.6 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker