המ־לט קפצה ב–360% מאז שנרכשה על ידי פימי, ובטוחה: זאת רק ההתחלה

יצרנית המחברים והברזים לתעשיית הגז והשבבים הציגה צמיחה של 36% בהכנסות וגידול של 67% ברווח התפעולי ■ בחברה מעריכים: נצמח בקצב דו־ספרתי גם ב–2018

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדי פס הייצור לא קיבלו פידבק מההנהלה. אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לנאמר
עובדי פס הייצור לא קיבלו פידבק מההנהלה. אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: רון שטיינבלט

תהליך ההתפוררות של קבוצת אי.די.בי זימן לפני כמעט שש שנים הזדמנות לקרן פימי. אי.די.בי, שהיתה באותה עת בשליטתו של נוחי דנקנר, נדרשה להקטין את התחייבויותיה הפיננסיות ומכרה את השליטה (60%) בחברת המ־לט, העוסקת בפיתוח וייצור מחברים, ברזים ושסתומים לתעשיית המוליכים למחצה ולתעשייה הכימית והפטרוכימית.

פימי, המנוהלת על ידי ישי דוידי, רכשה את השליטה בהמ־לט ביוני 2012 במחיר מתואם לדיווידנד של 5.11 דולר — וכיום החברה נסחרת במחיר של 23.5 דולר, המשקף תשואה של 360% על ההשקעה לעומת תשואה של 54% למדד ת"א 90 באותה תקופה.

העלייה החדה במניית החברה היא תוצאה של יישום אסטרטגית ההשקעה של פימי בחברות שבתיק ההשקעות שלה: צוות ניהולי טוב, אסטרטגיה של צמיחה, מצוינות תפעולית ושליטה ובקרה. פימי החליפה את הנהלת המ־לט והובילה את החברה לחמש רכישות שהרחיבו את סל המוצרים והטכנולוגיות של החברה, העמיקו את פעילות הליבה שלה לאזורים נוספים כמו הים הצפוני וארה"ב, וייצרו לה בסיס תעשייתי בשוק הסיני הצומח.

מעמד מבוסס בחברות ענק עולמיות

התוצאה של יישום האסטרטגיה ניכרת בתוצאות הכספיות של המ־לט ברבעון השני של 2018, ובאה לידי ביטוי בתחזיתו של המנכ"ל אמיר וידמן כי המ־לט תציג צמיחה דו־ ספרתית גם ב–2018. המ־לט הרוויחה 4.5 מיליון דולר, גידול של 74% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2017. זו עלייה של 357% לעומת רווח הנקי ברבעון השני של 2012, שהיה הרבעון האחרון של המ־לט תחת שליטתה של אי.די.בי.

הכנסותיה של המ־לט צמחו ב–36% ברבעון הראשון של 2018 לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב–44 מיליון דולר. הגידול בהכנסות נבע משני תחומי הפעילות של החברה: ההכנסות מתחום המוצרים האולטרה נקיים לתעשיית השבבים והפארמה צמחו ב–60% ל–18 מיליון דולר; ההכנסות מתחום התעשייה התהליכית — הנפט והגז, הכימיה, הפטרוכימיה, הטורבינות והאנרגיה הגרעינית — גדלו ב–23% ל–26 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2018.

וידמן אמר שהגורמים העיקריים לצמיחה היו הביקוש הגדול למוצריה של החברה בתעשיית השבבים, וכן גידול חד בביקוש בתעשיית הנפט והגז ברבעון החולף בעקבות חידוש פעילות הקידוחים בשל העלייה במחיר הנפט הגולמי לשיא של שלוש שנים וחצי. הוא ציין כי המ־לט נהנתה מכך שהחברה הנורבגית Norvalve, שהתמחתה בייצור מחברים וברזים לתעשיית הנפט לאסדות קידוח במים עמוקים ונרכשה באוקטובר 2016, הוסמכה בשנתיים האחרונות כספק מורשה של חברות נפט נוספות וכך הרחיבה את פעילותה לאסיה ולארה"ב.

המ־לט, הוסיף וידמן, ביססה את מעמדה בתעשיות השונות בקרב חברות ענק עולמיות. כדוגמה הביא את חברת Sinopec הסינית, שהיא יצרנית הכימיקלים השלישית בגודלה בעולם. לדבריו, המ־לט היא הספק המוביל ברשימת הספקים המאושרים של ענקית הכימיה הסינית, ובשלישייה הפותחת של הספקים בחברות רבות אחרות — עובדה שמגדילה את פוטנציאל ההכנסות בתחום התחזוקה והתיקונים ומאפשרת לה להגיש הצעות במכרזים חדשים.

הרווח הגולמי של המ־לט גדל ב–28% ברבעון הראשון של 2018 בהשוואה למקביל ב–2017 ל–15.8 מיליון דולר, שהם 35.5% מהמחזור. השחיקה ברווחיות הגולמית נבעה בעיקר מהתחזקות של 7.8% בשער החליפין הממוצע של השקל כלפי הדולר, המגדילה את הוצאות השכר של החברה במונחים דולריים. לדברי וידמן, הדבר גרע נקודת אחוז מהרווחיות הגולמית ברבעון החולף ומתמהיל המוצרים.

מורן טייר, סמנכ"ל הכספים של המ־לט, העריך שהרווחיות הגולמית של החברה תשתפר הודות להתקדמות בהטמעת השקעותיה בהרחבת כושר הייצור.

המ־לט, שכושר הייצור שלה כיום הוא 190 מיליון דולר לשנה, השקיעה 13.5 מיליון דולר מתחילת 2017, שיגדילו את כושר הייצור ב–20% עד סוף יוני 2018 כדי לענות על הביקוש החזק ולתמוך בצמיחת החברה. במקביל גייסה החברה 430 עובדים חדשים, שהגדילו את כוח האדם בה ב–64% ל–1,100 בסוף הרבעון החולף.

שיתוף פעולה עם סימנס ואמזון

הרווח התפעולי של המ־לט גדל ב–67% ברבעון הראשון של 2018 לעומת המקביל ב–2017 והסתכם ב–5 מיליון דולר, שהם 11.1% מהמחזור. טייר מציין שהשיפור ברווחיות התפעולית נובע משיפור בפעילותה של החברה הבת Jiangsu הסינית, שנרכשה בתחילת 2017, ומניצול נכון יותר של מערך השיווק והמכירות שנבנה מחדש ב–2017.

וידמן אמר שהחברה ממשיכה בהיערכותה להקמת מפעל חדש בסין, המיועד לספק מחברים ברזים ושסתומים לתעשיית השבבים הצומחת במדינה. הוא הוסיף שהמ־לט פועלת לייצר בידול מול מתחרותיה. לשם כך הכריזה באחרונה על שיתוף פעולה עם החברות סימנס ואמזון לפיתוח פתרון IOT, שמטרתו מעבר למערכות דיגיטליות וחיבור לענן של מערכות הזרימה, המחברים והברזים לפיקוד ובקרה שהחברה מתקינה אצל לקוחותיה. כמו כן תשמש אנליזת IOT של אמזון לזיהוי בזמן אמת של דליפות או סטייה מהתפעול השגרתי, כדי למזער את ההשלכות של כשלים בתהליכי הייצור והפסקת הפעילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker