הכנסות עדיקה ברבעון הרביעי קפצו ב-50%; הרווחיות הגולמית נשחקה

עדיקה: השחיקה נבעה מהכנסת מוצרים מתחום אופנת הבית ואופנת ספורט לאתר, שנמכרים בשיעורי הנחה גבוהים יותר ■ עם זאת, שולי הרווח התפעולי התזרימי זינקו מ-14.5% ל-22%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוד הבית של אתר עדיקה
עמוד הבית של אתר עדיקהצילום: צילום מסך מתוך adikastyle.com

חברת האופנה המקוונת עדיקה , שבשליטת קבוצת גולף, פירסמה את הדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של 2017 - בהם הציגה גידול בהכנסות, אך תוך שחיקה ברווחיות הגולמית. זהו יום המסחר השלישי בלבד במניית החברה, שהשלימה הנפקה ראשונית בבורסה בתל אביב לפי שווי של כ-165 מיליון שקל "לאחר הכסף".

עדיקה, שהוקמה ב-2011, מנהלת אתר (E-commerce), שבו היא משווקת פרטי אופנה - הלבשה, מוצרי הנעלה ומוצרי אופנת בית - תחת המותג Adika, וכן מותגים משלימים בינלאומיים. בנוסף, הרשת מחזיקה בשתי חנויות פיזיות: האחת בקניון דיזינגוף סנטר, וחנות שנייה בקריון, קריית ביאליק. במקביל, עדיקה מעניקה שירותי מסחר מקוון - הכולל, בין היתר, שירותי טכנולוגיה, ניהול אתרים ושיווק אונליין - לקבוצת גולף.

הדו"חות מלמדים כי מנכ"ל עדיקה, דוד שוורצברג, נהנה בשנה החולפת מחבילת שכר מפנקת במיוחד - 4.6 מיליון שקל, גבוה מהרווח הנקי של החברה שעמד על כמה מאות אלפי שקלים בלבד.

הכנסות הרשת ברבעון הרביעי של 2017 גדלו ב-51% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2016, ל-21.3 מיליון שקל. הגידול בהכנסות נבע מצמיחה בפעילות אתר עדיקה, וכן כתוצאה מפתיחת חנות הדגל בדיזינגוף סנטר במהלך מארס 2017 , שהשפיעה גם על צמיחת פעילות פלטפורמת המסחר המקוונת, וכן מפתיחת החנות בקריון בדצמבר 2017.

עדיקה הציגה במהלך הרבעון גם גידול של 33% בפעילות אתרי האופנה של גולף ל-6.2 מיליון שקל, בהשוואה ל-4.6 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2016. הגידול בהכנסות מיוחס להשקת אתר אופנת הבית Golf &Co במארס 2017; וכן מפתיחת אתר TopShop, שהחל בפעילות מלאה באפריל 2016.

למרות הגידול בהכנסות, הרווחיות הגולמית של אתר עדיקה (ללא אתרי גולף) – שהיא פרמטר מרכזי להערכת ביצועי חברות ריטייל - נשחקה ברבעון הרביעי של 2017 ל-52%, בהשוואה ל-60% ברבעון המקביל ב-2016. לפי עדיקה, השחיקה ברווחיות נבעה מהכנסת מוצרים משלימים מתחום אופנת הבית ומוצרי אופנת ספורט (Active) – "שנמכרים בשיעורי הנחה גבוהים יותר".

מדובר ברווחיות גולמית נמוכה יותר מזו של רשתות אופנה מסורתיות כמו פוקס או קסטרו; ואולם, על רווחיות הגולמית של עדיקה מועמסות הוצאות נוספות – כמו עלויות משלוח וניהול המרלו"ג (מרכז לוגיסטי) – כך שבפעול, הרווחיות הגולמית כנראה גבוהה יותר.

מבחינה תפעולית, הרבעון הרביעי של 2017 הניב לעדיקה רווח תזרימי תפעולי (EBITDA) – שמנטרל הוצאות שאינן תזרימיות - של 5.8 מיליון שקל, בהשוואה ל-2.8 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2016. הגידול ברווח התפעולי מיוחס בעיקר לגידול בנפח הפעילות הכללי, שקוזז בחלקו בירידה ברווחיות הגולמית.

נתון מעניין בדו"חות עדיקה שמלמד על הפוטנציאל הגלום בפעילותה הוא הרווחיות התפעולית. כך עדיקה דיווחה כי שולי ה-EBITDA עמדו ברבעון הרביעי של 2017 על כ-22%, ביחס ל-14.5% ברבעון המקביל. השיפור בשולי הרווח נובע בעיקר ממבנה הפעילות המקוון, שמאפשר להגיל את נפח הפעילות, תוך שמירה על מבנה הוצאות רזה וקבוע ("מינוף תפעולי"). כך, שיעור הוצאות מכירה, הנהלה וכלליות ירד ברבעון ל-42.5% בהשוואה ל-53.3%.

בשורה התחתונה, עדיקה הרוויחה ברבעון הרביעי של 2017 כ-3 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 1.6 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016. את 2017 כולה סיימה החברה ברווח נקי של כ-860 אלף שקל, בהשוואה להפסד של 3 מיליון שקל. ה-EBITDA הסתכם ב-2017 בכ-13.2 מיליון שקל, בהשוואה ל-875 אלף שקל בלבד ב-2016.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker