שיפור נוסף ברווחי מנועי בית שמש; חוזרת לחלק דיווידנד

השבחת החברה על ידי קרן פימי נותנת אותותיה, והחברה מסכמת מחצית שנה שנייה חזקה ■ ההכנסות ברבעון הרביעי צמחו ב-5.4% ל-24.4 מיליון דולר, והחברה שמרה על רווחיות למרות היחלשות השקל ■ מגזר החלקים למנועים עדיין מעיב על הפעילות

גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רם דרורי, מנכ"ל מנועי בית שמש
רם דרורי, מנכ"ל מנועי בית שמש

חברת מנועי בית שמש (מב"ש) מציגה שיפור בעסקיה בפעם השנייה ברציפות - ולשמחת המשקיעים הכריזה על חלוקת דיווידנד בהיקף של 9.7 מיליון שקל. זאת, לאחר שברבעונים הראשון והשני של השנה סבלה החברה מתוצאות חלשות שמנעו ממנה להתחלק ברווחיה עם בעלי המניות. כעת, נראה כי השינויים בשדרה הניהולית, בניצוחה של קרן פימי (43%), מתחילים לתת אותותיהם. עתיד החברה נראה ורוד יותר - בפרט לקראת הרחבת יכולות הייצור בישראל ובסרביה; וכאשר ההכנסות הצפויות ב-2018 גבוהות כבר כעת ב-10% מאלו של 2017.

הכנסות מנועי בית שמש, העוסקת בייצור חלקי מנועי סילון ובשיפוצם, במהלך הרבעון הרביעי של 2017 צמחו בכ-5.4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, והסתכמו בכ-24.4 מיליון דולר - בדומה להכנסות ברבעון השלישי של השנה. הרווח הגולמי הסתכם ב-4.3 מיליון דולר, כאשר החברה הצליחה לשמור על הרווחיות הגולמית שלה - 18% - בדומה לשיעור ברבעון המקביל, למרות ההשפעה השלילית של שער החליפין של השקל מול הדולר.

הרווח התפעולי ברבעון הרביעי הסתכם בכ-2.6 מיליון דולר (כ-11% מההכנסות), לעומת כ-2.8 מיליון דולר (כ-12% מההכנסות) ברבעון המקביל אשתקד - שיא ברווח התפעולי בשנה שחלפה. למרות ירידה קלה זו ברווחיות, הרווח הנקי של החברה היה גבוה משמעותית מהרווח ברבעון המקביל, בזכות חיסכון בהוצאות המס ומימוש הפרשי מס. כך הרווח הנקי הסתכם ב-2.8 מיליון דולר - גידול של 35.6% לעומת הרבעון המקביל. בדומה לרווח התפעולי, גם הרווח הנקי ברבעון הגיע לשיא ב-2017.

רווחיות החברה עברה דינמיקה מעניינת במהלך השנה שעברה. מרבית הכנסותיה של מנועי בית שמש (כ-70%) מגיעות מפעילות ייצור החלקים למנועים, והיתרה (כ-30%) מפעילות המנועים. עם זאת, עיקר הרווח התפעולי מגיע דווקא מפעילות המנועים. 65% מהרווח התפעולי השנתי נרשם בזכות פעילות המנועים והיה 5.8 מיליון דולר, לעומת 3.3 מיליון דולר במגזר החלקים. אין זה היה המצב בשנים 2016-2015, אז ייצור החלקים היה המגזר הרווחי עבור החברה. לא מדובר רק בשיפור מהותי במגזר המנועים, אלא בחולשה של מגזר החלקים.

הרווח התפעולי במגזר החלקים התאפס ברבעון השני של השנה, וברבעון השלישי הציג נפילה של 47% בהשוואה לתקופה המקבילה. בסיכום שנתי, הרווחיות התפעולית של המגזר נפלה ב-58% לעומת 2016. במנועי בית שמש מקווים כי רווחיות החברה במגזר זה תשתפר בעתיד, כשזו תעבור לייצור חלקים בהיקפים גבוהים בהרבה, בזכות הסכם הענק עליו חתמה החברה עם פראט אנד וויטני האמריקאית בספטמבר האחרון, אז הרחיבה את ההסכם בין השתיים ב-530 מיליון דולר. החברה ציינה כי החלה בפעילות הפיתוח והייצור של חלקים חדשים במסגרת הרחבות הסכמי מסגרת עם לקוחותיה המהותיים, וכי היא ממשיכה לבחון אפשרויות לרכישת חברה בתחום שיפוץ המנועים בחו"ל.

בסיכום 2017 רושמת החברה צמיחה של 3% בהכנסות, שעלו ל-88.7 מיליון דולר - בעיקר בזכות גידול בפעילות השיפוץ והרכבת המנועים, וממכירת מנועים שלמים. מבחינת הרווחיות, מחצית השנה הראשונה מעיבה על סיכום השנה, כאשר הרווח הגולמי הסתכם ב-13.8 מיליון דולר (שיעור רווח גולמי של 15.6%) לעומת 16.7 מיליון דולר ב-2016 (שיעור של 19.5%). לפי החברה, הירידה ברווחיות הגולמית נבעה בעיקר מהעלייה בהוצאות הישירות (בעיקר בהוצאות השכר) לאור ההשפעה השלילית של התיסוף בשער השקל מול הדולר.

כך, גם הרווח התפעולי חלש יותר בשנה שחלפה, והסתכם ב-8.9 מיליון דולר (שיעור של 10.1%) לעומת 10.9 מיליון דולר ב-2016 (שיעור של 12.7%). בשורה התחתונה, רווחי החברה ב-2017 הסתכמו ב-8.7 מיליון דולר, לעומת 8.9 מיליון דולר ב-2016. לחברה צבר הזמנות מאושרות של כ-274 מיליון דולר, מתוכו כ-98 מיליון דולר ל-2018 - כלומר עלייה צפויה (כבר כיום) של כ-10% בהכנסות.

רם דרורי, מנכ"ל החברה: "ברבעון הרביעי נמשכה מגמת השיפור אשר החלה ברבעון השלישי של השנה ובאה לידי ביטוי בין היתר בגידול במכירות, ברווח הגולמי והנקי ביחס לרבעון המקביל אשתקד. בהסתכלות חצי שנתית ניתן לראות כי החציון השני של 2017 טוב יותר מהחציון הראשון של 2017 וגם מהחציון השני של 2016 בשורת המכירות, הרווח התפעולי ה-EBITDA והרווח הנקי.

אני מקווה כי מגמת השיפור שאפיינה את החציון השני תימשך ותתעצם במהלך 2018, בין היתר לאור ההתפתחויות שחלו בחברה ב-2017 וטרם קיבלו ביטוי בתוצאות, כגון: העסקה להרחבת הסכם המסגרת עם פראט אנד וויטני מצפי של 110 מיליון דולר לצפי של 640 מיליון דולר. זו עסקה משמעותית אשר מניחה תשתית להמשך צמיחתה של החברה בשנים הקרובות. התחלנו בהיערכות ארגונית ותפעולית לקראת תחילת ייצור בגין הסכם זה. עם תחילת הייצור של הפרויקטים החדשים, החברה מצפה להגדיל את היקף ויעילות תהליכי הייצור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום