בריינסוויי רושמת שיא בהכנסות לצד עלייה בהפסד

המעבר של מפתחת הקסדות הרפואיות למודל השכרה מוסיף לשפר את הכנסותיה ■ בחברה מקווים כי בתחילת 2018 יתקבל אישור FDA לשיווק המערכת לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית (OCD)

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יעקב מיכלין
מנכ"ל בריינסוויי, יעקב מיכליןצילום: בריינסוויי
גיא ארז
גיא ארז

בריינסוויי אמנם מציגה שיא בהכנסות הרבעוניות, אך שאיפת החברה לעבור לאיזון תפעולי נראית רחוקה. הפסדיה ברבעון החולף האמירו ל-1.8 מיליון דולר, פי שלושה מההפסד ברבעון המקביל.

על רקע השינוי האסטרטגי שבצעה החברה בתחילת השנה, יהיה נכון יותר להשוות את תוצאותיה לרבעון הקודם – אך גם השוואה זו לא מעלה תמונה חיובית, שכן במהלכו הפסידה כחצי מיליון דולר בלבד. עם זאת, בחברה מעדיפים להיאחז בנקודות החיוביות הנוגעות לשינוי האסטרטגי וכוללות גידול בצבר ההזמנות - אך אלו צפויות כמובן לבוא לידי ביטוי פיננסי רק בעתיד.

בריינסוויי מפתחת קסדות הרפואיות לטיפול לא פולשני בהפרעות נפוצות בתפקודי המוח. במסגרת השינוי במודל העסקי חזרה החברה להתמקד בעיקר בהשכרת מערכות ללקוחות, במקום במכירתן. בשנים 2015-2013 פעלה בריינסוויי במודל של השכרת מערכות, אך המנכ"ל הקודם, גיא איזיקיאל, בחר לעבור למודל של מכירה. המנכ"ל הנוכחי, יעקב מיכלין, החזיר בתחילת השנה את החברה למודל ההשכרות, ובבריינסוויי, כאמור, מדגישים את הגידול העקבי בצבר ההזמנות בעקבות השינוי.

ברבעון השלישי הסתכמו הכנסות החברה ב-3 מיליון דולר - גידול של 27% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016, ושל 25% בהשוואה לרבעון הקודם - מתוכן כ-1.7 מיליון דולר נבעו מהשכרת מערכות. מאז תחילת השנה היוו ההכנסות מהשכרה כ-63% מכלל ההכנסות. בבחינה חשבונאית ירדו הכנסות החברה ב-11% בהכנסותיה בשל הכרה בהכנסה חד פעמית ברעון המקביל של כ-475 אלף דולר, בעקבות שינוי הסכם ההפצה בברזיל.

שיעור הרווח הגולמי נותר זהה - 77%. הוצאות מחקר ופיתוח גדלו ב-3% ל-1.3 מיליון דולר, והוצאות השיווק עלו ב-9% ל-1.5 מיליון דולר. בהתאם, ההפסד התפעולי שעמד על חצי מיליון דולר בלבד ברבעון המקביל אשתקד, עלה ל-1.3 מיליון דולר - שיפור קל בהשוואה להפסד ברבעון הקודם - 1.8 מיליון דולר.

בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הפסידה בריינסוויי כמעט 4.3 מיליון דולר והניבה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת של 3 מיליון דולר. בקופת המזומנים ופיקדונות לזמן קצר של החברה נותרו בסוף ספטמבר כ-5.9 מיליון דולר.

החברה רחוקה בשלב זה מרווחיות ושורפת מזומנים, ובאחרונה קיבלה מסגרת אשראי בנקאי של 6 מיליון דולר ממזרחי טפחות, מתוכה התקבל לאחר תאריך המאזן סך של 3 מיליון דולר שאינם כלולים ביתרת המזומנים שבדו"ח. בהתאם החברה לא צופה בעיית מזומנים בעתיד הקרוב, בפרט על רקע ירידת קצב שריפת המזומנים לכ-700 אלף דולר ברבעון החולף, בהשוואה לכ-1.2 מיליון דולר ברבעון השני של השנה.

דמי השכירות המינימאליים הצפויים להתקבל מכלל חוזי ההשכרה של החברה מסתכמים בכ-23.2 מיליון דולר עד 2024, גידול של 21% בהשוואה לאומדן הכנסות צפויות מינימליות (לפני דמי שימוש) בפרק זמן זה שדווח בסוף הרבעון הקודם. על פי התחזית ב-2018 יתקבלו לפחות 6.7 מיליון דולר מדמי שכירות וב-2019 כ-5.5 מיליון דולר נוספים.

לאחר שביוני השיגה החברה את היעד העיקרי בניסוי לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית (OCD), הגישה בתחילת אוקטובר בקשה ל-FDA לקבלת לאישור שיווק ומכירה של מערכת ה- Deep TMS של החברה לטיפול במחלה, במסלול De Novo - כך שתגובת המינהל צפויה להתקבל כ-90 יום לאחר הפנייה (בתחילת השנה הבאה).

מנכ"ל החברה יעקב מיכלין מסר כי בריינסוויי מיישמת בהצלחה את המודל העסקי החדש שלה, "בדגש על ארבעה מרכיבי יסוד: צמיחה יציבה ושיטתית במודל ההשכרות; גידול עקבי בצבר הזמנות; צמצום שריפת המזומנים; והתקדמות בניסויים הקליניים. אנו מקווים כי בתחילת 2018 נוכל לקבל אישור FDA לתחילת שיווק המערכת גם לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית (OCD), שיפתח בפני החברה הזדמנויות צמיחה נוספות וצפוי להביא להאצת הגידול בהכנסות".

מיכלין סיפר כי במהלך השנה הבאה תפרסם החברה תוצאות סופיות מניסוי קליני בתחום הגמילה מעישון, ובמהלך 2019 תפרסם תוצאות סופיות מהניסויים בטיפול בתסמונת בתר-חבלתית (PTSD) ובתחום הפרעה דו קוטבית (מאניה דפרסיה). לדבריו, "מדובר בשווקים בעלי פוטנציאל עסקי גבוה עבור בריינסוויי, ואנו מאמינים שההכרה הבינלאומית הגוברת לפלטפורמה החדשנית שלנו ולמובילות העולמית תסייע למקסם את מיצובנו העסקי והתחרותי ולהמשיך את תנופת הצמיחה בחברה בשוק האמריקאי ומחוצה לו".

בריינסווי נסחרת לפי שווי שוק של 250 מיליון שקל, לאחר שמנייתה טיפסה בכ-5% מתחילת השנה, ולאחר שאיבדה כ-30% בשנה שעברה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker