45% מהפעילות של פנינסולה - ניכוי צ'קים לצ'יינג'רים

תיק אשראי הלקוחות, שבאמצעותו החברה פועלת בשוק האשראי החוץ בנקאי, עמד בסוף הרבעון השלישי על 578 מיליון שקל - גידול של 29% בהשוואה לסוף הרבעון המקביל ■ החברה הרוויחה בתשעת החודשים הראשונים של השנה כ-13.4 מיליון שקל - גידול של 31%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה
ערן אזרן

פעילותה של פנינסולה, חברת ניכיון הצ'קים והאשראי החוץ בנקאי, המשיכה לצמוח גם ברבעון השלישי של 2017 בקצב מהיר. תיק אשראי הלקוחות היה בסוף הרבעון השלישי ברמה של 578 מיליון שקל - גידול של 29% בהשוואה לסוף הרבעון המקביל ב-2016. העלייה החדה בסך תיק האשראי נובעת בעיקר מגיוסי האג"ח בשוק ההון, שהרחיב את היקף ההון שבו החברה יכולה להשתמש לצורך מימון פעילותה השוטפת.

דו"חותיה הכספיים של פנינסולה מלמדים כי עיקר פעילותה בתחום האשראי החוץ בנקאי מתמקדת בניכוי צ'קים למנכי משנה; כלומר, לחברות ניכיון צ'קים קטנות יותר הפועלות ברחבי הארץ. שוק זה מוכר בשם "השוק האפור". חלקם של מנכי המשנה מתוך כלל תיק הלקוחות עומד על 45.9% (ענף שירותים ופיננסים) – כלומר פעילות בהיקף של 265 מיליון שקל. מדובר בגידול של יותר מפי שניים ביחס ל–2014, אז היה שיעור ההלוואות שהקצתה פנינסולה למנכי משנה על כ-20% בלבד.

השוק האפור, שרובו פועל באופן חוקי ולגיטימי לחלוטין, הוא כינוי למערכת המימון שאינה חלק מהמערכת הפיננסית הממוסדת. השימוש במונח מתייחס בעיקר לנותני שירותי מטבע (נש"מים) — ובשמם המוכר יותר צ'יינג'רים (חלפני כספים). לפי הערכות, היקף האשראי בשוק האפור בישראל מסתכם בכ–20–30 מיליארד שקל. המאפיין הבולט של השוק האפור הוא הריביות האפקטיביות הגבוהות בו שמגיעות לרמות דו־ספרתיות של 15%–18% ולעתים אף הרבה מעבר לכך, בשל שרשרת הניכיונות שעובד הצ'ק עד למנכה האחרון. פנינסולה אינה חושפת מהי התשואה מתיק הלקוחות, המלמדת על הריבית האפקטיבית שהיא גובה מלקוחותיה.

פנינסולה נמצאת בשליטה בית השקעות מיטב דש (48.6%) והמייסד מיכה אבני, שמכהן כמנכ"ל (16.3%). מניית החברה זינקה ב-12 החודשים האחרונים בכ-35%. מניית החברה עולה לאחר פרסום הדו"חות הכספיים בכ-5%. הכנסות פנינסולה ברבעון השלישי של 2017 הסתכמו בכ-14.2 מיליון שקל - גידול של 9.8% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016. הגידול בהכנסות מיוחס לגידול בתיק האשראי של החברה.

הוצאות המימון, המגלמות את תשלומי הריבית על החוב שלווה פנינסולה מהבנים ומשוק ההון, עמדו על 2.3 מיליון שקל – בדומה לרבעון המקביל אשתקד. חלקן של הוצאות המימון ברבעון (18.9%) ירד לעומת חלקן ברבעון המקביל (19.7%), עקב שיפור בתנאי האשראי ועליית חלקו של ההון העצמי במימון תיק האשראי, שקוזז בחלקו על ידי ניצול חלקי בלבד של תמורת הגיוס באג"ח.

לפי הדו"חות, ההוצאות בגין חובות מסופקים – כלומר חובות שפנינסולה מעריכה כי תתקשה בגבייתם - הסתכמו בסוף הרבעון השלישי של 2017 בכ-0.79% מסך תיק האשראי, בהשוואה ל-0.75% מסך תיק האשראי לסוף התקופה ברבעון המקביל ב-2016.

פרט לפעילות ניכיון הצ'קים והאשראי החוץ בנקאי, מקור הכנסות שני לפנינסולה הוא דמי ניהול מקרן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים שמפעילה פנינסולה. ההכנסות מדמי ניהול הסתכמו ברבעון השלישי בכ-600 אלף שקל, בהשוואה לכ-544 אלף שקל ברבעון המקביל.

בשורה התחתונה, הרווח הנקי של פנינסולה הסתכם ברבעון השלישי בכ-4.8 מיליון שקל - גידול של כ-12.2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי בתשעת החודשים הראשונים של 2017 הסתכם בכ-13.4 מיליון שקל - גידול של 31.1%. הרווח הנקי העלה את הונה העצמי של פנינסולה לכ-141.8 מיליון שקל, נכון לסוף ספטמבר 2017. הגידול בהון העצמי גם נבע מהנפקת מניות שביצעה החברה במהלך הרבעון השני (כ-29 מיליון שקל), בניכוי דיווידנד ששולם. החברה ציינה כי התשואה על ההון טיפסה לרמה של 15.9% בתשעת החודשים של 2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker