וויקס פיספסה את תחזיות הרווח - והמניה נופלת

(עדכון) לחברה נוספו 188 אלף מינויים משלמים, ובחברה ציינו כי יחס ההמרה למינויים משלמים עלה בשנה האחרונה בזכות המערכת החדשה לבניית אתרים בכמה דקות ■ מניית החברה יורדת ב-17%

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משרדי חברת וויקס בת"א
משרדי חברת וויקס בת"אצילום: © Baz Ratner / Reuters/רוי/

אחד המהלכים המשמעותיים שחברת וויקס עשתה בשנים האחרונות היה פיתוח מערכת Wix ADI, שבאמצעותה ניתן לבנות אתרי אינטרנט בכמה דקות. המערכת הרחיבה את קהל המשתמשים של וויקס לכאלו שאין להם ידע טכנולוגי או חוש עיצובי כלשהו. המערכת, שהושקה לפני כשנה, יודעת לבחור תמונות רלוונטיות, להציג טקסטים גנריים ולעצב את העמוד לפי אמות מידה שנקבעו מראש.

לפי וויקס, ניתן לראות בבירור את ההשפעה של Wix ADI על הדו"חות הכספיים של החברה, ויש לה חלק נכבד בצמיחה שהציגה החברה ברבעון השלישי. משתמשים של וויקס יכולים לבנות אתרי אינטרנט בחינם, ולשלם בשביל להוסיף פיצ'רים ספציפיים כמו שינוי כתובת האתר או הוספת יכולות תשלום דרך האתר.

בוויקס ציינו כי Wix ADI הביאה לגידול משמעותי ביחס ההמרה בין משתמשים חינמיים למשתמשים משלמים. לוויקס יש בסך הכל 114 מיליון משתמשים, לאחר שברבעון השלישי התווספו 5.2 מיליון משתמשים. משתמשי הפרימיום - שהם אלו שאחראים על הכנסות החברה - גדלו ב-188 אלף ברבעון ובסך הכל מספרם מסתכם ב-3.1 מיליון מנויים.

הדבר בא לידי ביטוי בתוצאות טובות מהתחזיות של החברה והאנליסטים בשורת ההכנסות, שצמחו ב-47% בהשוואה לרבעון המקביל והסתכמו ב-111 מיליון דולר. עם זאת, כמו ברבעון הקודם, החברה פיספסה את תחזיות הרווח. המניה נופלת ב-17% במסחר בנאסד"ק. זאת, למרות שוויקס העלתה את התחזית לרבעון הרביעי ולשנה כולה. את 2017 צפויה וויקס לסיים עם צמיחה של 46%, וזאת השנה השלישית ברציפות שהיא צומחת ברמה של מעל 40%.

שיעור הרווח הגולמי עמד על 84%, לעומת 86% ברבעון המקביל. הסיבה לכך היא השקעות בשיפורים טכנולוגיים כדי להקטין את עלויות אירוח האתרים של וויקס בטווח הארוך, והיא צפויה לקצור את הפירות על כך כבר בתחילת 2018. כמו כן, וויקס הגדילה את הוצאות התמיכה במטרה לתת שירות טוב יותר למשתמשים.

החברה הציגה הפסד נקי חשבונאי של 14.5 מיליון דולר, לעומת הפסד של 9.6 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווח הנקי המתואם (Non-GAAP) הוא 0.4 מיליון דולר או 1 סנט למניה, לעומת הפסד נקי מתואם של 1.6 מיליון דולר או 4 סנט למניה ברבעון המקביל. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 13 סנט למניה. החברה לא פירסמה תחזית רווח או של תזרים המזומנים החופשי לרבעון השלישי. לפי וויקס, פספוס התחזיות נבע מעלייה בהוצאות המימון בגלל שינוי בשער החליפין של היורו וכן מגידול בהוצאות הפיתוח ושיווק ומכירות מעבר לתחזיות האנליסטים.

בוויקס נוהגים להדגיש כי הוצאות השיווק והמכירות של החברה נגזרים מהוצאות הגבייה - שאלו הכספים שנכנסים לקופת החברה מלקוחות, אך לא בהכרח הוכרו באופן חשבונאי. לכן, כל עוד היקף הגבייה גבוה מהיקף ההכנסות, הוצאות השיווק מכבידות על הרווח של החברה. תזרים המזומנים החופשי, שמשקף את הפלוס של החברה ברבעון ביחס להוצאותיה, גדל פי שניים ל-19 מיליון דולר. כך, וויקס אמנם מפסידה או מרוויחה מעט, אך לא שורפת מזומנים. בחברה הסבירו כי הוצאות השיווק צפויות לרדת ביחס להכנסות ברבעונים הקרובים.

הרבעון הרביעי צפוי להיות דומה לתחזיות האנליסטים, אך מכיוון שברבעון השלישי ההכנסות היו מעל לתחזיות בחברה העלו את התחזיות השנתיות - כעת צופים בחברה כי תציג הכנסות שנתיות של 424-423 מיליון דולר, צמיחה שנתית של 46%. כמו כן, בוויקס צופים כי תזרים המזומנים החופשי יהיה 69-68 מיליון דולר, עלייה של כ-90% בהשוואה ל-2016.

בוויקס גם התייחסו למערכת חדשה של החברה - וויקס קוד - שמאפשרת לבנות אתרים יותר מתוחכמים בהשוואה לאתרים שנבנים היום באמצעותה. המוצר יכלול פיתוחים חדשים שיהיו ניתנים לשימוש על ידי כלל המשתמשים, וכן יאפשר למי שיודע לבנות אתרים באמצעות שימוש בשפת התכנות JavaScript לפתח תוספות לאתרים בעצמם. החברה נמצאת בשלבי בטא לכ-7,000 משתמשים ומתכננת את המערכת לבטא פתוחה בשבועות הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker