הרווח התפעולי של פלסאון קפץ ב-55% למרות השקל החזק

הגורם העיקרי לשיפור - עלייה ברווחיות של מגזר אבזרי החיבור לצנרת. החברה תחלק דיווידנד של 29 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל פלסאוןצילום: פלאסון

מניית פלסאון ניתרה ב–9% ביום חמישי בשבוע שעבר לשיא של שנתיים וחצי. זאת לאחר שהחברה פירסמה דו"ח כספי מצוין, והכריזה על חלוקת דיווידנד של 29 מיליון שקל, שמשקף תשואה של 2.3% על מחיר מנייתה בפתיחת המסחר ביום חמישי. החלוקה תשלים חלוקת דיווידנד מצטברת של 67 מיליון שקל מדצמבר 2016.

פלסאון, שבשליטת קיבוץ מעגן מיכאל (69%), מייצרת אבזרי חיבור לצנרת להולכת נוזלים, גזים וקווי תקשורת, וכן ציוד, כמו מערכות אספקת מים, האבסה וניהול אקלים למגדלי עופות וחזירים. מגזר הפעילויות הנוספות כולל את מוצרי האמבט והמטבח של פלסאון, ומכשירי בדיקה וייצור בקבלנות משנה של מוצרי פלסטיק בהזרקה.

פלסאון, שמנוהלת בידי גלעד אגמון, הרוויחה 28 מיליון שקל ברבעון השני של 2017 — גידול של 91% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2016. מכירות החברה גדלו ב–2.5% ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל ל–292 מיליון שקל. הגידול נבע מאיחוד תוצאותיה הכספיות של החברה הברזילית ATI, שעוסקת בייצור תאי מטילות ומכונות למיון ביצים. השליטה בחברה זו (70%) נרכשה ברבעון הרביעי של 2016, והיתה הגורם העיקרי לגידול של 14% במכירות של מגזר המוצרים לבעלי חיים ברבעון ל–87 מיליון שקל.

המכירות של אבזרי החיבור לצנרת ירדו ב–4% ברבעון ל–165 מיליון שקל. הירידה במכירות מגזר זה נובעת משילוב של שחיקת מחירים, כתוצאה מעודף כושר ייצור ומלחמת מחירים מצד חברת ג'ורג' פישר השווייצית, שהיא אחת משתי מתחרותיה העיקריות של פלסאון; והיחלשות של המטבעות בשוקי היעד העיקריים של המגזר כלפי השקל. מגזר הפעילויות הנוספות צמח ב–8.7% ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל ל–39 מיליון שקל.

הרווח הגולמי של פלסאון גדל ב–16% ברבעון השני של 2017 לעומת הרבעון המקביל ל–113 מיליון שקל, שהם 38.7% מהמחזור, לעומת 34.1% מהמחזור ברבעון המקביל. הגורם לגידול ברווח וברווחיות הגולמית היה דווקא מגזר אבזרי החיבור לצנרת, למרות הירידה במכירות. הרווח הגולמי של מגזר זה גדל ב–29% ברבעון ל–76 מיליון שקל, 46.1% מהמחזור, לעומת 34.4% מהמחזור ברבעון המקביל.

פלסאון אינה מסבירה את השיפור ברווחיות הגולמית של מגזר זה, אך נראה שהסיבות העיקריות לו הם שחיקה של 7% בממוצע במחיר הפוליאתילן, שהוא חומר גלם מרכזי בייצור אבזרי החיבור לצנרת, ושחיקה של 8% בשער החליפין של היורו, שהוא המטבע בו רוכשת פלסאון את חומרי הגלם שלה. גורמים אלו קוזזו בעלייה של 12% במחיר הפוליפרופילן.

הרווח הגולמי של מגזר המוצרים לבעלי חיים ירד ב–3% בהשוואה למקביל ל–26 מיליון שקל, שהם 30.2% מהמחזור, לעומת 35.6% מהמחזור ברבעון המקביל. הגידול החזק ברווח הגולמי וצמיחה מתונה של 5% בהוצאות המכירה, השיווק, ההנהלה והכלליות הביאו לעלייה של 54% ברווח התפעולי ברבעון ל–33 מיליון שקל, שהם 11.3% מהמחזור, לעומת 7.6% מהמחזור ברבעון המקביל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker