רווחיות מנועי בית שמש נחלשת: החברה לא תחלק דיווידנד בפעם השנייה ברציפות

החברה, שבשליטת קרן פימי, הציגה ירידה ברווחיה, בדומה לרבעון הראשון ■ רווחיות מגזר ייצור החלקים כמעט והתאפסה ■ התוצאות החלשות מוסברות רק בחלקן בשל הכנסה חד פעמית ברבעון המקביל ובהתחזקות השקל מול הדולר

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא ארז
גיא ארז

בפני מנכ"ל מנועי בית שמש , רם דרורי, המכהן בתפקידו מזה חמישה חודשים, עומדת עבודה רבה בשיפור עסקי החברה שבשליטת קרן פימי (40.4%). מנועי בית שמש (מב"ש), העוסקת בייצור חלקי מנועי סילון ובשיפוצם מסכמת רבעון שני רצוף בשנת 2017 בירידה בתוצאותיה הכספיות, לאחר שאת שנת 2016 סיכמה בשיפור משמעותי לעומת השנה הקודמת. החולשה בתוצאות עכורה במיוחד, לאור הצמיחה הנרשמת בשוק התעופה בתקופה האחרונה.

בשורה התחתונה, החברה השיגה רווח נקי של 1.9 מיליון דולר בלבד, בדומה לרווח ברבעון הקודם. זאת, לעומת רווחים של כ-2.6 מיליון דולר בכל אחד מהרבעונים המקבילים. עקב כך, החליט הדירקטוריון, בפעם השנייה ברציפות, שלא לחלק דיווידנד למשקיעים בחברה, למרות קיומה של מדיניות חלוקה בשיעור של לפחות 30% מהרווח הנקי. זאת, לצורך "בחינת אפשרויות הצמיחה העומדות בפני החברה וצרכיה".

הכנסות החברה נחלשו ברבעון החולף בכ-10% בהשוואה לרבעון המקביל, אך חתכו יותר מרבע מהרווח הנקי שלה. הירידה בהכנסות, אשר הסתכמו ב-20.3 מיליון דולר, מוסברת בחלקה בהכנסה חד פעמית אשר נרשמה ברבעון המקביל, בהיקף של 2.5 מיליון דולר, ובשער הדולר החלש בתקופת הדו"ח, כאשר החברה משלמת את משכורות עובדיה בשקלים – אך מספקת את שירותיה בדולרים. בנטרול ההכנסה החד פעמית, החברה מציגה גידול של כ-6.7% בסך ההכנסות.

מב"ש פועלת בשני מגזרים, ייצור חלקים, ומנועים. במגזר ייצור החלקים, שאחראי על רוב הכנסות החברה, רשמה החברה הכנסות של 14.2 מיליון דולר, לעומת 18.6 מיליון דולר בתקופה המקבילה, שכללה את אותה הכנסה חד פעמית – ואינה מסבירה את כל הירידה בהכנסות המגזר.

החברה מסבירה את הירידה גם בעיכובים באספקת חומרי גלם ע"י לקוחותיה, היות ויצרני החישולים לחומרי העיבוד יצרו מעין "צוואר בקבוק" באספקה, על רקע דרישות גבוהות מקצועיות גבוהות יותר מהיצרנים. פרט לירידה בהכנסות, הרווח התפעולי של המגזר כמעט והתאפס – והסתכם ב-424 אלף דולר בלבד, צניחה של כ-85.7% בהשוואה לתקופה המקביל. הרווח התפעולי במגזר מהווה כ-3% בלבד מסך הכנסות המגזר, לעומת כ-15.8% בתקופה המקבילה.

במגזר המנועים, רשמה החברה שיפור משמעותי בהכנסות, אשר הסתכמו ב-6.7 מיליון דולר, גידול של 77%. הרווח התפעולי הוכפל פי 4.7, והסתכם ב-1.6 מיליון דולר, ובכך הפך לרווחי יותר ממגזר ייצור החלקים, למרות שהכנסותיו קטנות ממנו משמעותית.

סך הרווח התפעולי של מב"ש צנח ב-61.3% ל-2 מיליון דולר, המהווים כ-10.2% מסך ההכנסות, לעומת שיעור של 15.3% בתקופה המקבילה. רווחי החברה לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות (EBITDA) הסתכמו ב-2.9 מיליון דולר, לעומת 4.1 מיליון דולר אשתקד, ירידה של כ-30%.

בשורה התחתונה, החברה רשמה רווח נקי של 1.9 מיליון דולר בלבד, ירידה של 27% בהשוואה לתקופה המקבילה, ושיעור רווח של 9.5% מסך ההכנסות, לעומת שיעור של 12% אשתקד. בסיכום מחצית השנה הראשונה של 2017 החברה השיגה רווח נקי של 3.8 מיליון דולר, לעומת 5.3 מיליון דולר בחציון המקביל אשתקד.

קרן פימי של ישי דוידי רכשה את השליטה בחברת מנועי בית שמש מכלל תעשיות בסוף חודש מאי בשנה שעברה תמורת כ-125 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-300 מיליון שקל. החברה נסחרת כיום לפי שווי של כ-420 מיליון שקל, לאחר שזה נחלש ב-5% מתחילת השנה, אך זינק ב-64% בשנת 2016. בתחילת השנה מינתה הקרן את המנכ"ל הנוכחי, רם דרורי, במקומו של אבנר שחם – שניהל את החברה במשך 25 שנה.

במהלך הרבעון הראשון של השנה הרחיבה מב"ש שני הסכמים לייצור מנועים. אחד מול MTU הגרמנית, עבורה תייצר חלקים למנועי סילון עד שנת 2030 בהיקף כולל של 173 מיליון דולר, ומול חברת ITP הספרדית, עד שנת 2029, בהיקף כולל של 100 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker