דולר חלש וביטול מס הקנייה: כך זינקה שורת הרווח הגולמי של סאני תקשורת

דו"חות הרבעון השני מסבירים למה מניית החברה זינקה ב-418% מתחילת השנה; מחזור המכירות השתפר ב-21% ל-315 מיליון שקל והרווח הנקי צמח בחדות ל-14.7 מיליון שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב לוקסנבורג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בשנתיים האחרונות ניסה יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בעקיפין ב סאני תקשורת , למכור את החברה ללא הצלחה. לוקסנבורג לא הצליח לשכנע רוכשים בשוק ששווה להם להשקיע בחברה שנשענת על לקוח אחד – סמסונג הקוריאנית, ומכירותיה תלויים בחוזה שאחת לכמה שנים נדרש לחדש.

ואולם, כיום יכול לוקסנבורג להתרווח בכיסא ההנהלה. ההשקעה בסאני תקשורת הניבה לבעלי המניות תשואה פנומנלית של מאות אחוזים. רק מתחילת השנה זינקה מניית החברה ב-418%, וכיום היא נסחרת בבורסה לפי שווי של 510 מיליון שקל.

סאני תקשורת לא לבד: לניתוח מפורט של ביצועי ענף התקשורת בבורסה לחצו כאן

הדו"חות אותם מפרסמת סאני תקשורת, רבעון אחרי רבעון, מסבירים את הזינוק המתמשך במניה. המשקיעים כבר שכחו את משבר היחסים מול סמסונג העולמית, שהוביל לנפילתו של אילן בן דב, בעל השליטה הקודם, ולהשתלטות המתוחכמת של לפידות על סאני תקשורת במסגרת הסדר הנושים, לפני מספר שנים.

למרות הזעזועים בהנהלת החברה ואיוש מחודש לתפקידי המנכ"ל והיו"ר, לפידות הצליחה לשקם את סאני תקשורת. ראשית, מערכת היחסים מול אנשי סמסונג בקוריאה השתפרה פלאים. ראיה לכך ניתן למצוא בעובדה כי החברה הקוריאנית הסכימה להגדיל את מסגרת אשראי הספקים שניתן לחברה מכמעט 0 ל-15 מיליון דולר.

שנית, לוקסנבורג הצליח לשכנע בנקים נוספים להעמיד מסגרות אשראי. ראיה לכך ניתן למצוא בדיווח שפרסמה סאני, בטרם פרסום הדו"חות, הנוגע להגדלת מסגרות האשראי אותם נתנו מזרחי-טפחות, לאומי ודיסקונט, מ-250 מיליון שקל ל-340 מיליון שקל.

סמסונג גלקסי S8צילום: גד גניר

בימי המשבר, פרט לבנק מזרחי-טפחות, מרבית הבנקים ביטלו את מסגרות האשראי, ורק בשל הערבות שהעניקה לפידות, המשך קיומה של סאני תקשורת התאפשר. נראה כי גם הבנקים הבחינו כי החברה מצליחה לשפר את תוצאותיה, להגדיל את שורת ההכנסות, ובאמצעות רווחיות גבוהה להגדיל את הרווח התפעולי, שמגיע עד לשורת הרווח הנקי. בסוף הרבעון השני, הציגה סאני תקשורת גידול של 217% ברווח הנקי, שהסתכם ב-14.5 מיליון שקל.

המותג החזק של סמסונג וההשקה המוצלחת של מכשירי גלקסי S8 הובילה לגידול מרשים של 21% במחזור המכירות של החברה, שהסתכם ב-315.6 מיליון שקל ברבעון השני. זאת, למרות שהדגם החדש החל להימכר רק במאי השנה, יחסית מאוחר למכירות של הדגם הקודם, גלקסי S7, שהחלו במארס 2016.

שני תמריצים נוספים שמשפרים את שורת הרווח של סאני תקשורת הם ביטול מס הקנייה על טלפונים סלולריים, שימשיך להשפיע בחיוב על תוצאות הרבעונים הבאים, ושער הדולר החלש, שמגדיל את שורת ההכנסות. העובדה כי מכשירי סמסונג נרכשים בדולרים ונמכרים בישראל בתמורה לשקלים הובילה לצמיחה עזה ברווחיות הגולמית, שזינקה ב-80% ל-47.3 מיליון שקל ברבעון השני של 2017.

הגידול ברווח חלחל לשורת הרווח התפעולי, שהסתכם ב-29.7 מיליון שקל, לעומת 13.3 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016. הרווח התפעולי ברבעון השני של 2017 היווה כבר שיעור של 9.4% מההכנסות, לעומת שיעור של 5.1% ברבעון המקביל.

המשקיעים מאמינים באופן הניהול של לוקסנבורג, ולכן החברה הצליחה לגייס 90 מיליון שקל בתקופת הדו"ח, ובאמצעות הגדלת הרווחים והכסף מההנפקה, להגדיל את ההון העצמי. כיום יש לסאני בקופה מזומנים בהיקף של 122 מיליון שקל, שיאפשרו לה להמשיך ולהתמודד עם התחרות הגואה בשוק, שנפגע גם מיבוא מקביל אישי.

משה פרי, מנכ"ל סאני תקשורת, מסר בהודעה לעיתונות: "תוצאות השיא ברבעון השני מהוות המשך ישיר למגמת הצמיחה המואצת של סאני, והינן תוצאה של יישום תוכנית הצמיחה בחברה. השקת מכשיר הסלולר הנחשב לטוב מסוגו בעולם, גלקסי S8, על רקע ביטול מס הקנייה, תרמה רבות לתנופת המכירות של החברה.

"עדות נוספת להתחזקות מעמדה של החברה בתחום השיווק והמכירה של מכשירי סלולר שוב קיבלה ביטוי, עם זכייתנו השנייה ברציפות במכרז החשכ"ל בחודש שעבר. בנוסף, כחלק מתהליך התחזקותה של רשת החנויות של סאני, המספקות אביזרים נלווים ושירותים מקיפים ומהמתקדמים ביותר לכלל הלקוחות, הרחבנו את הרשת ב-2 חנויות נוספות, וכיום מונה הרשת 18 חנויות בפריסה ארצית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker