חלל תקשורת עברה להפסד רבעוני של 6 מיליון דולר; מתכננת לשגר את הלוויין החדש בעזרת ספייס-אקס

חברת התקשורת הלוויינית אמנם רשמה עלייה בהכנסותיה, אך ההוצאות על הלוויין המושכר, לצד ריקושטים מפיצוץ הלוויין הקודם פגעו ברווח התפעולי ■ החברה מקיימת מו"מ עם ספייס-אקס על שני שיגורים עתידיים במשגר פלקון 9, אשר הביא לפיצוצו של עמוס 6

גיא ארז
גיא ארז
הלוויין עמוס 6 של חלל תקשורת
הלוויין עמוס 6 של חלל תקשורתצילום: חלל תקשורת

אם המשקיעים של חלל תקשורת , שסבלו ממחיקת שליש משווי החברה מאז התפוצצות פרשת אלוביץ' לפני שלושה חודשים, קיוו כי יוכלו למצוא נחמה בדו"חותיה הכספיים של החברה – הם ייאלצו להמתין לדו"חות הבאים. חברת התקשורת הלווינית שבשליטת יורוקום (55%), שהצטרפה בחודש שעבר לאזכורים השליליים בפרשה לאחר שחוקרי הרשות לני"ע פשטו על משרדיה בנוגע לעסקת מתן שירותי התקשורת ל-yes, סיכמה רבעון חלש נוסף – כאשר הריקושטים מפיצוצו של הלוויין עמוס 6 בסוף השנה שעברה ממשיכים לפגוע בתוצאות הכספיות שלה.

הכנסותיה של חלל תקשורת ברבעון השני של 2017 עלו ב-4.4% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, והסתכמו ב-17.9 מיליון דולר. העלייה הושגה בזכות פעילות הלוויין עמוס 4 – הודות להתקשרות בין החברה לממשלת ישראל ומהרחבת שירות לאחד מלקוחותיה, אך זו קוזזה ברובה בשל ירידה בהכנסות מפעילות שאר הלווינים, עמוס 2 ו-3, ועמוס 7, המושכר מחברת אסיהסט. למרות העלייה בהכנסות, הגידול בהוצאות בגין הלוויין המושכר (המחליף את הלוויין שהתפוצץ אשתקד) הביא לירידה של כ-42.7% ברווח הגולמי של החברה, שהסתכם ב-3.4 מיליון דולר, לעומת כ-6 מיליון דולר ברבעון המקביל.

החברה אמנם רשמה ירידה בהוצאות המכירה והשיווק ובהוצאות ההנהלה והכלליות, אך הפרישה 2 מיליון דולר בסעיף "הוצאות אחרות", בשל תביעת לקוח מולה בהיקף של 30 מיליון דולר. הלקוח טוען שנפגע מהשיגור הכושל של עמוס 6 – אך בחלל מאמינים כי לא ייאלצו לפצותו. פרט לכך, החברה סבלה מרישום הוצאות מימון של 4.6 מיליון דולר בגין אגרות החוב שגייסה לאחרונה (סדרות טז' ו-יז'), וזאת לעומת הכנסות מימון של 3.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

בשל אלו, עברה החברה להפסד תפעולי רבעוני של 1.4 מיליון דולר, לעומת רווח תפעולי של 2.9 מיליון דולר אשתקד. בשורה התחתונה, החברה הפסידה 6 מיליון דולר לעומת רווח של 4.6 מיליון דולר ברבעון המקביל, ורשמה הפסד חציוני של 10.4 מיליון דולר, לעומת הפסד מינורי של 380 אלף דולר בתקופה המקבילה. זאת, בהמשך להפסד של 29.8 מיליון דולר בשנה שעברה.

חלל סבלה גם מתזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת בגובה של 15.3 מיליון דולר ברבעון החולף, לעומת תזרים חיובי של 6.5 מיליון דולר בתקופה המקבילה. זאת, בשל תשלום של 17 מיליון דולר לממשלת ישראל – לאחר שזו שילמה לה על שירותים שהייתה אמורה לקבל מעמוס 6, וכן מהתשלום על השכרת הלוויין עמוס 7.

מעוניינת לשגר את הלוויין החדש במשגר שהביא להשמדת עמוס 6

אך למרות העבר העגום, בחברה מקווים לעתיד ורוד יותר. חלל ציינה לראשונה כי היא מעריכה שתממש את זכותה לשיגור ללא תשלום מטעם חברת ספייס-אקס, בתור שיגור חלופי לעמוס 6 – שפוצץ בשל תקלה במשגר פלקון 9. הכוונה היא לשיגורו של עמוס 17, אותו רכשה החברה מבואינג האמריקאית בסוף השנה שעברה תמורת כ-160 מיליון דולר, ולצורך רכישתו גייסה אג"ח במהלך השנה. מעבר לכך, חלל מנהלת עם החברה מו"מ על שיגור נוסף ללוויין נוסף אותו היא צפויה לרכוש, עמוס 8, בעזרת אותו משגר.

מניית חלל תקשורת נחלשה בכ-1% לאחר פרסום הדו"חות, והשלימה ירידה של כ-20% מתחילת השנה לשווי שוק של כ-405 מיליון שקל – שפל מאז החלה להיסחר בבורסה. שווי זה נמוך ב-60% ממחיר מכירתה (שבוטלה) ל-xinwei הסינית, שנקבע רק לפני פחות משנה, בטרם התפוצצות הלוויין. במהלך יוני האחרון הקטינה קבוצת יורוקום את אחזקתה בחלל בכ-10%, במקביל להקטנת אחזקתה בחברת אנלייט. הקטנת האחזקות נרשמה נוכח מצבת החובות של יורוקום, ודרישת הבנקים לפרוע חובות של 1.2 מיליארד שקל בשלוש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker