הרווח הנקי של שטראוס גדל ב-25% ברבעון השני של 2017

שטראוס הרוויחה ברבעון 97 מיליון שקל ■ גידול של 75% ברווחי הקפה בברזיל קיזז נפילה זהה ברווח התפעולי של חברת הסלטים סברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל של קבוצת שטראוס
יורם גביזון

חברת שטראוס הרוויחה 73 מיליון שקל ברבעון השני של 2017, גידול של 4% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016. זאת, הודות להמשך השיפור בפעילות הקפה הבינלאומית של המחלבה בישראל ושל שטראוס מים, שקוזזו חלקית בירידה חדה בחברת הסלטים האמריקאית סברה. הרווח הניהולי של שטראוס גדל  ברבעון השני ב-25% לעומת הרבעון המקביל, והסתכם ב-97 מיליון שקל.

הרווח הניהולי של שטראוס מנטרל את השפעת עסקות ההגנה על מחירי הקפה והקקאו, רווחים או הפסדים ממכירת רכוש והוצאות שקשורות להקצאת אופציות למנהלים. הדו"ח הניהולי של שטראוס מאחד, בניגוד לכללי החשבונאות, את חלקה היחסי של שטראוס בתוצאות הכספיות של החברות שבהן היא מחזיקה ב-50% אך לא שולטת בהן, כמו סברה ושטראוס פריטו ליי.

ההכנסות של שטראוס, על פי הדו"ח הניהולי, גדלו ברבעון השני ב-5.6% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב-2.0 מיליארד שקל. הגורם העיקרי לגידול בהכנסות היה צמיחה אורגנית של 10.4% במכירות הקפה - שתרמה 91 מיליון שקל. זאת, כתוצאה מגידול כמותי והעלאות מחיר שבוצעו בתחילת 2017 לנוכח גידול בעלות הקפה הירוק והתחזקות הדולר.

העלייה במכירות נתמכה גם בגידול של 3.4% ברבעון השני במכירות שטראוס ישראל, כתוצאה מהשקת מוצרים חדשים בתחום היוגורטים, מעדני החלב, שוקולד עוגיות וסלטים ארוזים, שהוסיפה 25 מיליון שקל לעלייה במכירות. כמו כן קשור הדבר בעלייה של 7.7% במכירות של שטראוס מים, שתרמה 10 מיליון שקל לגידול במכירות. גורמים אלו קוזזו בירידה במכירות בתחום המטבלים כתוצאה מהשפעת איסוף המוצרים (Recall) בארה"ב ובהפרשי תרגום שליליים. אלה נבעו מהתחזקות השקל מול הדולר וגרעו 9 ו-13 מיליון שקל מהמכירות, בהתאמה.

הרווח הגולמי הניהולי של שטראוס גדל ב-2.7% ברבעון השני של 2017 לעומת הרבעון המקביל ב-2016, והסתכם ב-753 מיליון שקל - 36.9% מהמחזור לעומת 37.9% מהמחזור המקביל.

העלייה ברווח הגולמי של שטראוס ברבעון החולף לעומת המקביל נבעה מהעלאת מחיר מוצריה של שטראוס קפה ברוב מדינות הפעילות, למעט רומניה, מעבר לגידול בעלות הקפה הירוק שהוא חומר הגלם. העלאת מחירי המוצרים והתחזקות הרובל כלפי הדולר, ששחקה את עלות הקפה הירוק ברוסיה, תרמו 34 מיליון שקל לגידול ברווח הגולמי ברבעון השני.

פעילותה של שטראוס ישראל תרמה 5 מיליון שקל לגידול ברווח הגולמי ברבעון זה, הודות לגידול כמותי במכירות, התייעלות בייצור ובאריזה והשפעה חיובית של הירידה במחירי הקקאו, הטחינה, האגוזים והשקדים, שקוזזה חלקית בעלייה של 5.3% במחיר החלב הגולמי - חומר הגלם העיקרי של מחלבת שטראוס - ובהשפעת העלייה בשכר המינימום והארנונה.

הגידול ברווח הגולמי של שטראוס קפה ושטראוס ישראל קוזז חלקית בירידה של 19 מיליון שקל ברווח הגולמי של פעילות המטבלים הבינלאומית שמרוכזת בחברת סברה (50%), כתוצאה מהאיסוף של מוצריה ברבעון הרביעי של 2016.

הרווח התפעולי הניהולי של שטראוס גדל ב-2.2% ברבעון השני של 2017 לעומת הרבעון המקביל ב-2016, והסתכם ב-187 מיליון שקל, הודות לעלייה של 27% ברווח התפעולי של שטראוס קפה. זו תרמה 18 מיליון שקל לגידול ברווח התפעולי הניהולי של הקבוצה ולעלייה של 3 מיליון שקל (4.8%) ברווח התפעולי של שטראוס ישראל. אלה קוזזו בירידה של 75% ברווח התפעולי של תחום המטבלים הבינלאומי, אשר שגרעה 18 מיליון שקל מהרווח התפעולי הניהולי.

הגורם העיקרי לשיפור ברווח התפעולי של שטראוס קפה היה החברה הבת הברזילאית Tres Coracoes (50%). זאת, הודות לגידול במכירות, ירידה בהפסדי פעילות הקפסולות TRES והתחזקות של 2.8% בשער הריאל הברזילי מול השקל. מכירותיה של טרס קוראסוייש גדלו ב-27.5% (24.6% במונחי ריאל) ברבעון השני של 2017 ל-1.05 מיליארד שקל לעומת המקביל ב-2016, והסתכמו ב-1.05 מיליארד שקל הודות להעלאת המחיר בעקבות העלייה במחיר הקפה הירוק ב-2017-2016, גידול כמותי והתחזקות הריאל כלפי השקל, שתרמה 18 מיליון שקל לגידול בהכנסות.

הרווח התפעולי של טרס קוראסוייש גדל ב-76.5% ברבעון השני לעומת זה המקביל, והסתכם ב-108 מיליון ריאל - 11.5% מהמחזור בהשוואה ל-8.1% מהמחזור המקביל. זאת, הודות להעלאת מחיר הקפה ולהתמתנות במחיר הקפה הירוק ברבעון השני, וכן לגידול כמותי. תרומה חשובה לשיפור ברווח וברווחיות התפעולית של טרס קוראסוייש היתה לירידה בהפסד התפעולי של פעילות הקפסולות TRES ל-0.2 מיליון שקל ברבעון (בהשוואה להפסד תפעולי של 6.2 מיליון שקל ברבעון המקביל), כתוצאה מהשקת מפעל לייצור קפסולות בברזיל באפריל 2017, שהחליף את רכישת הקפסולות מחברת קפיטלי האיטלקית.

הרווח הנקי של שטראוס הושפע לרעה מקפיצה של 52% בהוצאות המימון של שטראוס ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל, לרמה של 44 מיליון שקל. זאת, כתוצאה מגידול של 700 מיליון שקל בהיקף החוב הפיננסי נטו של החברה בעקבות רכישת חלקה של קרן TPG  (25.1%) בחברת שטראוס קפה תמורת 257 מיליון יורו. גורמים נוספים לעלייה בהוצאות המימון הם עלייה של 0.9% ברבעון השני לעומת 0.5% ברבעון המקביל במדד הידוע שאליו צמודות איגרות החוב שהנפיקה החברה, והפסדים מעסקות גידור בשל היחלשות משמעותית של הדולר כלפי השקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker