הרווח הנקי של פנינסולה עלה ב-16%; תיק האשראי גדל לכחצי מיליארד שקל

הרווח הנקי במחצית הראשונה של 2017 הסתכם בכ-8.6 מיליון שקל, גידול של 44.7% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2016 ■ כ-45% מתיק אשראי הלקוחות של פנינסולה מופנה לפעילות "מנכי משנה", כלומר לצ'קים שעוברים כמה פעולות ניכיון בריבית אפקטיבית גבוהה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולהצילום: אוליבייה פיטוסי
ערן אזרן

חברת ניכיון הצ'קים פנינסולה , שבשליטת בית ההשקעות מיטב דש (48.6%), הרוויחה ברבעון השני של שנת 2017 כ-4.2 מיליון שקל, גידול של כ-16% לעומת רווח נקי של כ-3.6 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016. הרווח הנקי במחצית הראשונה של 2017 הסתכם בכ-8.6 מיליון שקל, גידול של 44.7% בהשוואה לכ-5.9 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. מניית החברה עולה לאחר פרסום הדו"חות בכ-1.4%, וזאת לאחר שזינקה ב-12 החודשים האחרונים בכ-68%.

פנינסולה, שנסחרת לפי שווי שוק של 330 מיליון שקל, הוקמה בשנת 2004. החברה עוסקת בעיקר בפירעון צ'קים דחויים לצרכי הון חוזר; כלומר, החברה מקבלת מלקוחותיה צ'קים דחויים מצד ג', ומעניקה להם מזומן, בניכיון עמלה. בשנה שעברה השלים מיטב דש את רכישת השליטה, כחלק ממהלך אסטרטגי להגדיל את פעילותו בתחום, שצפוי לצמוח על רקע הרפורמות בשוק האשראי החוץ-בנקאי. החברה מוחזקת גם על ידי המנכ"ל מיכה אבני (16.3%) ומגדל חברה לביטוח (12%).

הגידול ברווחי פנינסולה נבע בעיקר מהגדלת נפח הפעילות, כתוצאה מגידול מתמשך בתיק אשראי הלקוחות. סך תיק האשראי (נטו) עמד בסוף הרבעון השני על כ-492.5 מיליון שקל, לעומת כ-451 מיליון שקל בסוף הרבעון המקביל ב-2016. ההוצאות בגין חובות מסופקים (חובות שהחברה מעריכה שתתקשה בגבייתם) עלו ברבעון לכ-0.77% מתיק האשראי, בהשוואה ל-0.74% בסוף התקופה המקבילה אשתקד. זהו שיעור הפרשה הדומה לזה של המתחרה הגדולה, אחים נאוי.

על פי הדו"חות הכספיים, פנינסולה ממשיכה להפנות חלק ניכר מתיק אשראי הלקוחות (44.4%) לפעילות ניכיון צ'קים עברו מנכי משנה. מדובר למעשה בצ'קים שעוברים ניכיון כפול, ואולי משולש, כשכל אחד מהמנכים גוזר חלק אחר מהקופון על הצ'ק. ככל שמנכי המשנה רבים יותר, כך שיעור הניכיון האפקטיבי של הצ'ק עשוי להיות גבוה יותר — מה שעשוי להעלות את הריבית האפקטיבית מפעילות הניכיון לשיעורים דו־ספרתיים ("ריבית שוק אפור"). פנינסולה סירבה למסור מהו שיעור הריבית הממוצע בתיק אשראי שלה.

הכנסות המימון של פנינסולה ברבעון השני של 2017 הסתכמו בכ-12.6 מיליון שקל, בהשוואה לכ-11.4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, גידול של 10.6%. הגידול בהכנסות נבע מגידול בהיקף פעילות הקבוצה, כאמור. הוצאות המימון (הריבית על החוב של החברה המשמש לפעילות ניכיון הצ'קים) הסתכמו ברבעון בכ-2.6 מיליון שקל – עלייה של 20% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. העלייה בהוצאות המימון נבעה מגידול בסך האשראי שניטל מהמערכת הבנקאית ומשוק ההון, שכלל הנפקת אג"ח ראשונה בכ-224 מיליון שקל.

הכנסות המימון, נטו (מקביל לרווח הגולמי בחברות תפעוליות) צמחו בכ-8% ברבעון השני לכ-10 מיליון שקל (כ-79.2% מסך ההכנסות), לעומת כ-9.2 מיליון שקל (כ-81.1% מסך ההכנסות) ברבעון המקביל אשתקד. בנוסף להכנסות מפעילות ניכיון הצ'קים, במהלך הרבעון שולמו לפנינסולה דמי ניהול של כ-590 אלף שקל, בהשוואה לכ-427 אלף שקל ברבעון המקביל אשתקד. מקורם דמי הניהול הוא בקרן פנינסולה להשקעות בעסקים קטנים ובינוניים, שפנינסולה היא מבעלי השליטה בה.

מימון הפירעון המוקדם של הצ'קים מתבסס על שלושה מקורות. פרט לגיוס האג"ח בבורסה, לפנינסולה קו אשראי הניתן לניצול מארבעה בנקים בסכום של כ-550 מיליון שקל (מתוכו ניצלה החברה כ-281 מיליון שקל). בנוסף, החברה מממנת את פעילותה מההון העצמי, שעמד בסוף יוני על כ-137 מיליון שקל, לעומת כ-112.6 מיליון שקל בסוף 2016. הגידול בהון העצמי נבע מהנפקת מניות שביצעה במהלך הרבעון השני (כ-25 מיליון שקל) ורווחי החברה, בניכוי דיווידנד ששולם.

"פנינסולה ממשיכה לגדול באופן עקבי ולצמוח תוך הקפדה על ניהול סיכונים, כאשר כיום עומדים לרשותנו מקורות אשר יאפשרו לנו להגדיל את תיק האשראי למעלה מ-900 מיליון שקל", אמר אבני. "מהפכת המימון החוץ בנקאי לעסקים בינוניים (מחזור של בין 10 ל-500 מיליון שקל) עלתה שלב עם השקעתה של מיטב דש בפנינסולה. אנו רואים בשותפות האסטרטגית עם מיטב דש נדבך נוסף בקידום פתיחת התחרות בשוק האשראי. שוק העסקים הבינוניים, המוערך בכ-174 מיליארד שקל הינו בעל פוטנציאל גדול ואנו נמשיך לבסס את מעמדנו כשחקן מוביל בתחום, תוך מימוש האסטרטגיה להמשך הגדלת היקפי הפעילות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker