עדכון מחיר עסקת הפניקס הקפיץ את הרווח של קבוצת דלק ב-160%

קבוצת דלק הרוויחה 220 מיליון שקל ברבעון הראשון, בין השאר הודות לעלייה במכירות הגז הטבעי מפרויקט תמר וברווחי המלאי של דלק ישראל, שחיפו על הירידה במכירותיה של דלק רכב

יורם גביזון
אסי ברטפלד
אסי ברטפלדצילום: Ariel Jerozolimski / בלומב?
יורם גביזון

חברת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, הרוויחה 220 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2017 - גידול של 158% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016. העלייה מקורה במכירות וברווחים משדה הגז תמר ובפעילות השיווק של דלקים בישראל, אשר חיפו על ירידה בביצועיה של החברה המוחזקת דלק רכב. הכנסותיה של קבוצת דלק גדלו ב-20% ברבעון הראשון לעומת המקביל לו ב-2016, והסתכמו ב-1.5 מיליארד שקל.

הגידול בהכנסות נובע מעלייה של 10% בהכנסות ממכירת גז טבעי, לרמה של 473 מיליון שקל ברבעון, ומגידול של 31% בהכנסות של פעילות הדלקים בישראל, ל-990 מיליון שקל. הרווח התפעולי של קבוצת דלק גדל ב-22% ברבעון החולף בהשוואה למקביל ב-2016, והסתכם ב-338 מיליון שקל.

הגידול ברווח התפעולי נובע מעלייה של 19% ברווח התפעולי של פעילות חיפושי והפקת נפט וגז בישראל ל-325 מיליון שקל, הודות לגידול של 9% בכמות הגז שנמכרה בפרויקט תמר ל-2.4 BCM, ועלייה של 9.6% במכירות הקונדנסט (תוצר לוואי בהפקת נפט וגז המשמש כחומר גלם לייצור דלק סילוני ובנזין למכוניות), ל-114 אלף חביות. קבוצת דלק מחזיקה בפרויקט תמר באמצעות שותפויות הנפט דלק קידוחים (62%) ואבנר (51%), שהתמזגו בשבוע האחרון.

פעילות הדלקים בישראל, שמאוגדת תחת החברה הבת בבעלות מלאה דלק ישראל, סיפקה לקבוצת דלק רווח תפעולי של 30 מיליון שקל ברבעון הראשון, לעומת רווח תפעולי של 14 מיליון שקל ברבעון המקביל.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן

הגידול ברווח התפעולי נבע בעיקר מרווחים כתוצאה מעלייה בשווי מלאי הדלקים של דלק ישראל בעקבות העלייה במחיר הנפט. העלייה ברווחי המלאי חיפתה על ירידה במרווח השיווק שפגעה גם בחברות אחרות בתחום, כמו פז.

הגורם המרכזי לגידול ברווחיה של דלק ברבעון הראשון היה עדכון מחיר העסקה למכירת השליטה (52.5%) בחברת הביטוח הפניקס לחברת Yango הסינית תמורת 2.15 מיליארד שקל. בניגוד לרבעונים הקודמים, כללה דלק בדו"חותיה את חלקה ברווחי החברה הבת הפניקס (135 מיליון שקל), וכן את הרווח הכולל האחר של הפניקס (8 מיליון  שקל) כמו גם סכום של 30 מיליון שקל כתוצאה מביטול הפרשה לירידת ערך ההשקעה בהפניקס. כך, בסך הכל, תרמה הפניקס סכום של 173 מיליון שקל לרווחיה של דלק ברבעון החולף. ביום ראשון הקרוב יוכל כל אחד מהצדדים לעסקה לבטל אותה ללא נזק.

הגידול ברווח התפעולי של החברות המאוחדות למאזנה של דלק קוזז בירידה של 33% בחלקה של דלק ברווחי חברות מוחזקות, ל-31 מיליון שקל.

הגורם העיקרי בירידה בחלקה של דלק ברווחי חברות מוחזקות הוא קיטון של 50% בחלקה של דלק ברווחיה של החברה המוחזקת (22.5%) דלק רכב, שמייבאת ומשווקת מכוניות מדגמי מאזדה, פורד וב.מ.וו, ל-18 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה. הקיטון ברווחיה של דלק רכב נובע מירידה של 23% במכירות כלי הרכב, בעיקר מדגמי פורד ומאזדה, שהביאה לשחיקה בנתח השוק של החברה ל-7% ברבעון החולף לעומת 10% ברבעון המקביל.

קבוצת דלק, שמנוהלת על ידי אסי ברטפלד, נהנתה מירידה של 21% בהוצאות המימון נטו של החברה, ל-153 מיליון שקל, הודות לפירעון של סדרות וותיקות של איגרות חוב והתחזקות השקל כלפי הדולר, שגרמה לירידה בערך השקלי של הלוואות ואגרות חוב צמודות לדולר.

חלקה של דלק ברווחיה של חברת הנדסת התפלה (50%) ירד לשני מיליון שקל ברבעון הראשון לעומת שלושה מיליון שקל ברבעון המקביל. מגזר התשתיות של קבוצת דלק, שכולל את תחנות הכוח של החברה באשקלון ובשורק, וכן את ההחזקה בהנדסת התפלה (IDE), הסב הפסד של 5 מיליון שקל ברבעון הראשון לעומת רווח של שישה מיליון שקל ברבעון המקביל. זאת, כתוצאה מתקלות שהשביתו את תחנות הכוח באשקלון וגרמו לה לרכוש חשמל מרשות החשמל כדי לספק אותו במחיר קבוע על פי החוזה בינה לבין חברת IDE.

דלק מדווחת שתחנת הכוח בשורק, שאמורה לספק חשמל למתקן ההתפלה של IDE והאצ'יסון מים, עדיין לא פועלת משום שקבלן ההקמה חברת MW אינו עומד בלוח הזמנים והליך הבוררות איתו נמשך. קבוצת דלק תחלק דיווידנד של 200 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker