העלייה בריביות בשוק ההון הקפיצה את הרווח של הראל ל-253 מיליון שקל

סך הערך הגלום של הקבוצה הסתכם ב-2016 בכ-14.2 מיליארד שקל, לעומת כ-13.3 מיליארד שקל בסוף 2015 - גידול של 7% ■ נכון לסוף מארס 2017, היה ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות של החברה כ-5.3 מיליארד שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית הראל ברמת גן
בית הראל ברמת גןצילום: אייל טואג

חברת הביטוח הראל פירסמה את דו"חותיה לרבעון הראשון של 2017. העלייה בריבית חסרת הסיכון הביאה את החברה להקטין את ההתחייבויות הביטוחיות שלה, מהלך שהוביל לרווח כולל של 253 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2017, לעומת 14 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

גורם נוסף שתרם לרווח ברבעון הראשון של השנה הוא העלייה בדמי הניהול המשתנים, כ-55 מיליון שקל, לעומת 15 מיליון שקל שנגבו בתקופה המקבילה.

במקביל לפרסום הדו"חות, פירסמה החברה גם נתונים אודות הערך הגלום (EV) של עסקי הקבוצה: סך ערך זה - הכולל את פעילות ביטוח החיים, הפנסיה והבריאות - הסתכם ב-2016 בכ-14.2 מיליארד שקל, לעומת כ-13.3 מיליארד שקל בסוף 2015 - גידול של 7%. שווי העסקים החדשים (VNB), שנכללו ב–EV של הקבוצה ב-2016, הסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל. שווי התיק בתוקף (VIF) של הקבוצה הסתכם בסוף 2016 בכ-11.2 מיליארד שקל, לעומת כ-10.2 מיליארד שקל בסוף 2015 - גידול של כ-9%. סך הנכסים המנוהלים של הקבוצה בביטוח, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות ושירותים פיננסיים - עלה, נכון לסוף מארס, לכ-189.5 מיליארד שקל.

נכון לסוף מארס היה ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות של החברה כ-5.3 מיליארד שקל. החברה מציינת כי עודף ההון בהתאם למשטר סולבנסי עומד על 1.7 מיליארד שקל, וצפוי לגדול ל-2.7 מיליארד שקל.

הרווח הכולל בפעילות החיסכון ארוך הטווח (ביטוח חיים, פנסיה, גמל והשתלמות) הסתכם ברבעון הראשון בכ-208 מיליון שקל, לעומת הפסד כולל של כ-37 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. זאת, כאמור, בעקבות עלייה בדמי הניהול המשתנים.

הרווח הכולל בביטוח חיים הסתכם ברבעון הראשון של 2017 בכ-188 מיליון שקל, לעומת הפסד כולל של כ-43 מיליון שקל ברבעון המקביל. המעבר מהפסד לרווח נובע בעיקר מעלייה בריבית חסרת הסיכון בתקופת הדו"ח, אשר כתוצאה ממנה עידכנה הראל ביטוח את שיעורי הריבית להיוון, המשמשים לצורך חישוב חלק מההתחייבויות הביטוחיות. כתוצאה מכך קטנו ההתחייבויות בתקופת הדו"ח בכ-46 מיליון שקל לפני מס, לעומת הרבעון המקביל בו הן גדלו בכ-54 מיליון שקל לפני מס.

מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים
מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסיםצילום: ורדי כהנא

הרווח הכולל במגזר ביטוח הבריאות הסתכם ברבעון הראשון בכ-23 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של כ-27 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הרווח הכולל בביטוח כללי הסתכם ברבעון הראשון בכ-62 מיליון שקל, לעומת הפסד כולל של כ-51 מיליון שקל בתקופה המקבילה. המעבר מהפסד לרווח נובע בעיקר מפרסומן ברבעון המקביל ב-2016 של המלצות הוועדה הבין משרדית בראשות ד"ר אליהו וינוגרד, שבעקבותיו הגדילה הראל ביטוח את ההתחייבויות הביטוחיות שלה בכ-150 מיליון שקל לפני מס - על מנת לשקף אומדן עדכני של ההחזרים שהיא צפויה לשלם בגין תביעות בביטוחי חובה וחבויות.

הרווח הכולל במגזר שוק ההון והשירותים הפיננסיים ברבעון הסתכם ברבעון הראשון בכ-8 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של כ-18 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הירידה מקורה בעיקר בקיטון בנכסים המנוהלים בקרנות הנאמנות ובתיקים, וכן כתוצאה מירידה בהכנסות מפעילות תעודות הסל. ההכנסות במגזר שוק ההון והשירותים הפיננסים ברבעון הראשון של 2017 הסתכמו בכ-50 מיליון שקל, לעומת כ-65 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הירידה מקורה בעיקר בקיטון בנכסים המנוהלים בקרנות הנאמנות ובניהול התיקים. היקף הנכסים המנוהלים על ידי "הראל פיננסים" במגזר שוק ההון, וכן השירותים הפיננסיים, הסתכם בסוף מארס בכ-38 מיליארד שקל, לעומת כ-44 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים: "על פי תוצאות הרבעון הראשון ל-2017, ניכר כי קבוצת הראל ממשיכה לשמור על מעמדה כקבוצה מובילה בתחומה במשק הישראלי. הסביבה העסקית המשתנה מחייבת  אותנו בחשיבה מתמדת ובהתאמת האסטרטגיה העסקית לנסיבות. בהתאם לכך גיבשה הראל אסטרטגיה חדשה בשם "חישוב מסלול מחדש". אסטרטגיה זו מיושמת לאחר עבודת הכנה של כשנה, ומטרתה לתמוך בצמיחתה והתפתחותה העתידית של הראל בעידן הדיגיטלי המשתנה".

סיבוני הסביר כי "במסגרת התוכנית האסטרטגית החדשה, המבוססת על הצבת הלקוח במרכז, מושם דגש על הרחבת השימוש בתהליכים דיגיטליים ועל פיתוח יכולות של ניתוח נתונים, המאפשרות לחברה, בשיתוף פעולה הדוק עם הסוכנים, להציע פתרונות מותאמים אישית לכל לקוח ובכל שלבי העבודה מולו - מכירה, קבלת המידע, טיפול בתביעות וחידושי ביטוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker