מחיקות ענק הובילו את פריגו להפסד של 4 מיליארד דולר

החברה ביצעה הפרשות לירידת ערך בסכום מצטבר של 5.2 מיליארד דולר. המניה יורדת ב-6%

יורם גביזון
ג'ון הנדריקסון, המנכ"ל לשעבר של פריגו
ג'ון הנדריקסון, המנכ"ל לשעבר של פריגוצילום: AMIR COHEN/רויטרס

חברת פריגו דיווחה על הפסד ענק של 4 מיליארד דולר ב-2016, בעקבות הפרשות לירידת ערך בסכום מצטבר של 5.2 מיליארד דולר. המניה הגיבה בירידה של 5.9% במחזור של 20 מיליון שקל.

פריגו הציגה מחדש את תוצאותיה הכספיות ל-2016, ופירסמה את הדו"ח הכספי המלא באיחור של 3 חודשים. זאת בעקבות הודעה שהוגשה 5 ימים לפני מועד פרסום הדו"חות הכספיים ל-2016 על ידי ארנסט אנד יאנג, משרד רואי החשבון של החברה. על פי ההודעה, לאור התקינה החשבונאית החדשה שתיכנס לתוקף ב-2018, קיים ספק אם פריגו צריכה היתה להציג את הזכות לקבלת התמלוגים ממכירות התרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה כאל נכס לא מוחשי.

בהתאם להצגה כזו היה על החברה לזקוף את התמלוגים כהכנסות בדו"חות רווח והפסד, או לחלופין להציג את הזכות כנכס פיננסי, ולקזז את התמלוגים מערכו המאזני של הנכס עד להתאפסותו. בעקבות בחינה מחודשת של המדיניות החשבונאית, נקבע שהטיפול החשבונאי הנכון היה הצגה של תמלוגי טיסברי כנכס פיננסי ולא כנכס לא מוחשי.

בהתאם, הוציאה פריגו את ההכנסות מתמלוגי טיסברי ואת ההפרשות שביצעה בגין הפחתת הנכס הלא מוחשי מדו"ח רווח והפסד. במקום זאת היא כללה בדו"חות רווח והפסד את השינויים בשווי ההוגן של הנכס הפיננסי כהכנסה או כהוצאה אחרת. השלכה נוספת של השינוי היתה זקיפת ההכנסות מטיסברי לדו"ח תזרים המזומנים מפעילות השקעה - ולא כחלק מתזרים המזומנים מפעילות החברה השוטפת.

פריגו דיווחה ברבעון הרביעי של 2016 על הפרשה של 1.1 מיליארד דולר בגין ירידה בשוויה ההוגן של טיסברי, וזאת בהתחשב במכירת הזכות לקבל תמלוגים ממכירות התרופה לקרן Royalty Pharma תמורת 2.2 מיליארד דולר במזומן, ו-2 תשלומים של 250 ו-400 מיליון דולר אם טיסברי תעמוד ביעדי מכירות מסוימים ב-2018 ו-2020.

עוד הוחלט לבצע הפרשה לירידת ערך המוניטין שנוצר ברכישת טיסברי בסכום של 200 מיליון דולר. הפרשות קטנות יותר שנעשו ברבעון הרביעי הן הפרשה של 25 מיליון דולר לירידת ערך מגזר חיות המחמד, ו-342 מיליון דולר בגין ירידת ערכה של התרופה Entocort. מדובר בתרופה שנרכשה במחצית השנייה של 2015, ושבעקבות החרפת התחרות ירדו מכירותיה ותזרימי המזומנים הנובעים ממנה.

פריגו צופה שהכנסותיה ב-2017 יגיעו ל-4.6 עד 4.8 מיליארד דולר, בהתחשב בצפי לירידה של 210 מיליון דולר כתוצאה מהפסקת עסקי הפצה בתחום התרופות והמוצרים הרפואיים ללא מרשם מחוץ לארה"ב - שאינם רווחיים. פריגו מצפה לרווח מתואם Non GAAP של 4.5-4.15, כולל התרומה ממגזר חומרי הגלם הפעילים לתרופות - שהועמד למכירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker