המזומנים זורמים יחד עם הגז: תשובה מחלק דיווידנד של 200 מיליון שקל

קבוצת דלק סיכמה את שנת 2016 עם רווח נקי של 625 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 25 מיליון שקל ב-2015 ■ עיקר התרומה לרווח הנקי נבע מפעילות הגז והנפט; עלות שכרו של יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ב-2016 7.6 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, סיכמה את שנת 2016 עם רווח נקי של 625 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 25 מיליון שקל ב-2015. ברבעון הרביעי של השנה רשמה דלק רווח נקי של 375 מיליון שקל, לעומת 54 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. דירקטוריון דלק הודיע על חלוקת דיווידנד בהיקף של 200 מיליון שקל.

עיקר התרומה לרווח הנקי של הקבוצה לשנת הכספים של 2016 נבע מהפעילות במגזר חיפושי והפקת נפט וגז, שהסתכמה ברווח של כ-413 מיליוני שקל, לעומת כ-272 מיליון שקל בשנת 2015. הרווח ברבעון הרביעי של 2016 עמד על כ-119 מיליון שקל, לעומת כ-58 מיליון שקלים ברבעון המקביל ב-2015 הגידול ברווח נבע בעיקר מגידול בכמויות הגז הטבעי והקונדנסט הנמכרים ממאגר תמר, אשר הביאו את סך ההכנסות בשנת 2016 ממכירת גז בישראל לכ-1.8 מיליארד שקל גידול של כ-9% לעומת השנה הקודמת.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר, הוביל את טבלת שיאני השכר בקבוצת דלק: עלות שכרו של אבו הסתכמה בכ-7.6 מיליון שקל, כאשר 4.5 מיליון שקל מהסכום הוא תשלום מבוסס מניות. עלות שכרו של מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, עמדה על 3.2 מיליון שקל. בנוסף למנהלי הגז והנפט, שלושה מנהלים מקבוצת הביטוח הפניקס התברגו לטבלת מקבלי השכר, בהם: יצחק עוז, מנכ"ל משותף באגם לידרים (7 מיליון שקל), רן גבעון, מנכ"ל בחברת כהן גבעון סוכנות לביטוח (4 מיליון שקל), ואייל לפידות, מנכ"ל הפניקס (3.3 מיליון שקל).

ברטפלד ציין שבשנה החולפת דלק הצליחה לעמוד במרבית היעדים שהצבנו לעצמנו לשנת 2016, בראשם קבלת החלטת השקעה לפיתוח מאגר לוויתן ויישום האסטרטגיה למיקוד פעילותה של הקבוצה בתחום האנרגיה ולהרחבת זרוע הפעילות הבין-לאומית. לדבריו, "2017 תעמוד בסימן המשך ביסוס הנוכחות הבינלאומית של הקבוצה, תוך בחינת שינויים מבניים לשם יישום האסטרטגיה של הקבוצה למיקוד פעילותה בתחום האנרגיה ולהפיכתה לשחקן מרכזי בשווקים הגלובליים".

ברבעון הרביעי של 2016 הכירה קבוצת דלק ברווח של כ-116 מיליון שקלים, כתוצאה מפירעון מוקדם של הלוואת מוכר שהעניקה במסגרת העסקה למכירת דלק אירופה, שהכניס לקופת הקבוצה כ-800 מיליון שקל. היקף נכסיה של דלק מסתכם בכ-131 מיליארד שקל, וברשותה יתרות מזומנים והשקעות פיננסיות נזילות של כ-3.6 מיליארד שקל.

בפברואר האחרון קיבלו השותפות בלווייתן, ובכללן קבוצת דלק, קבלת החלטת ההשקעה סופית (FID) לפיתוח לוויתן בתקציב כולל (100%) של כ- 3.75 מיליארד דולר. כמו כן נחתמו הסכמים משמעותיים למכירת גז ממאגר לוויתן, בראשם הסכם העוגן לייצוא לאספקת גז לחברת החשמל הלאומית של ירדן בהיקף כולל של כ-45 BCM למשך תקופה של כ-15 שנה והסכמי שיווק ללקוחות ישראליים במשק המקומי בהיקף של כ-31BCM  לשנה (אדלטק, פז, תחנת הכוח דליה ותחנת הכוח בבאר טוביה).

בהתאם להתחייבויותיה במסגרת מתווה הגז, מכרה קבוצת דלק את זכויותיה בחזקות "כריש" ו"תנין" לחברת Energean Oil & Gas היוונית והכירה בגין זאת ברווח בסך של כ-253 מיליון שקל. השנה החל גם קידוח הפיתוח וההפקה "תמר 8", שנועד, בין היתר, להגדיל את היתירות במערכת ההפקה ולאפשר אספקה מירבית ממאגר תמר למשק הישראלי בעת ביקושי השיא.

במקביל, דלק הרחיבה את פעילותה בשוק הבינלאומי: בנוסף לאחזקותיה בחברת האנרגיה Ithach Energy בהיקף של כ-20% ממניות החברה ובדגש על אזור הים הצפוני וקנדה, זאת על ידי רכישת כ-13% ממניות חברת Faroe Petroleum Plc; זכיית הקבוצה במכרז לקבלת זכויות אקספלורציה (70%) בים בבלוק 7 באזור מזרח Newfoundland בקנדה; ורכישת 17.5% מיחידות ההשתתפות של "רציו פטרוליום אנרגיה".

לאחר תקופת הדוח הגישה קבוצת דלק הצעה לרכישת מלוא האחזקות של חברת האנרגיה Ithach Energy, הצעה שזכתה לתמיכה ולהמלצה חיובית מצד דירקטוריון Ithaca לכל בעלי המניות. כמו כן, בעלי אגרות החוב של החברה והבנקים המלווים הודיעו כי הם מוותרים על זכותם להעמיד את החוב לפירעון מיידי במקרה של העברת השליטה בחברה לידי קבוצת דלק, ובכך למעשה נתנו גם הם את תמיכתם למהלך של הקבוצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker