המכירות בתחנות הדלק של פז צמחו, והרווח התפעולי המתואם גדל ב-10% - דו"חות Q4 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המכירות בתחנות הדלק של פז צמחו, והרווח התפעולי המתואם גדל ב-10%

עלייה בצריכת מוצרי הדלק לתחבורה בישראל וברשות הפלסטינית ובמכירות הדלק הסילוני - פיצו על השחיקה במרווחי הזיקוק ■ הרווח הנקי ירד ב-37%, ל-109 מיליון שקל - בעיקר עקב מעבר להוצאות מימון נטו בסך 38 מיליון שקל

תחנת תדלוק של פז
זאב שטרן

חברת פז הרוויחה 109 מיליון שקל ברבעון הרביעי — ירידה של 37% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2015. הירידה ברווח הנקי המדווח של פז נבעה מירידה ברווח הנקי של מגזר הזיקוק, שקוזזה חלקית בעלייה ברווח של מגזר הקמעונות והמסחר. הרווח הנקי המתואם של פז גדל ב–10.6% ברבעון החולף, והסתכם ב–136 מיליון שקל — כתוצאה מעלייה ברווח של מגזר הקמעונות והמסחר ומעלייה ברווח המתואם של מגזר הזיקוק.

הכנסות פז, שמנוהלת על ידי יונה פוגל, צמחו ב–4% ברבעון הרביעי של 2016, בהשוואה לרבעון המקביל, והסתכמו ב–2.9 מיליארד שקל. הצמיחה נבעה מגידול במכירות מגזר הזיקוק, כתוצאה מעלייה של 17% במחיר הממוצע של חבית נפט ברבעון החולף, שקוזזה בירידה בכמויות שיוצרו כתוצאה מחוסר כדאיות כלכלית של יצוא לאירופה.

הרווח הגולמי של פז ירד ב–11% ברבעון הרביעי, והסתכם ב–459 מיליון שקל. הרווח הגולמי המתואם עלה ב–2% ברבעון, והגיע ל–481 מיליון שקל. רווח גולמי מתואם הוא הרווח הגולמי בנטרול ההשפעות של עסקות שמגדרות את הפרשי העיתוי שבין מועד רכישת הנפט הגולמי לבין מועד מכירת תזקיקי הנפט, ההפסדים או הרווחים מהמלאי הבלתי־מוגן של 92 אלף טונה, ההפרשה לירידת ערך המלאי ובנטרול ההשפעה של סיווג הפרשי שער על האשראי שהחברה מקבלת למימון המלאי.

הרווח התפעולי של פז ירד ב–21% ברבעון הרביעי, והסתכם ב–171 מיליון שקל. הרווח התפעולי המתואם עלה ב–10%, והגיע ל–192 מיליון שקל.

הרווח התפעולי של מגזר הקמעונות והמסחר שבו פז מפעילה 273 תחנות תדלוק, 238 חנויות נוחות במותג ילו (Yellow) ו–57 מתחמי מסחר, וכן משווקת ישירות דלק לחברות ומוסדות ולרשות הפלסטינית, בגדה ובעזה, צמח ב–15% ברבעון הרביעי, והסתכם ב–100 מיליון שקל.

שיא ברווחיות הגולמית של רשת Yellow

הרווח הגדול – מקמעונות ומסחר
פילוח הרווח התפעולי המתואם, לפי מגזר פעילות*
התחנות מתדלקות את פז
פילוח הרווח הגולמי ממגזר הקמעונות ומסחר

יונה פוגל, מנכ"ל פז, הדגיש כי הרווח התפעולי של מגזר הקמעונות והמסחר ברבעון החולף גדל, אף ש–92 מתחנות התדלוק של החברה היו בתהליכי שיפוץ שכלל התקנת מערכות לנישוב אדים, ועל כן פעלו חלקית במשך שבועיים בממוצע. לדבריו, העלייה ברווח התפעולי היתה תוצאה של גידול בכמויות הבנזין ששווקו בתחנות התדלוק, גידול של 7% במכירות רשת חנויות הנוחות ילו, ל–191 מיליון שקל, ושיפור של נקודת אחוז ברווחיות הגולמית של ילו, לשיא של 34% מהמחזור, שחיפו על שחיקה במרווחי השיווק של בנזין וסולר בתחנות התדלוק.

עוד אמר פוגל כי השיווק הישיר של מוצרי דלק גדל כמותית, וכי בניגוד לשיווק בתחנות התדלוק, לא סבל משחיקה מהותית במרווחים. לדבריו, פז נהנתה גם מגידול כמותי בשיווק דלק סילוני הודות לרפורמת השמים הפתוחים — מה שהוזכר גם על ידי הנהלת המתחרה, חברת בתי זיקוק מקבוצת החברה לישראל — ומגידול כמותי במכירות הדלק לרשות הפלסטינית הודות לעלייה במספר המכוניות וברמת החיים.

הרווח התפעולי של מגזר הזיקוק ירד ב–66% ברבעון החולף, והסתכם ב–34 מיליון שקל. הירידה נבעה מקיטון במרווח הזיקוק, כתוצאה משחיקה במרווחי הסולר והבנזין.

הרווח התפעולי המתואם של מגזר הזיקוק ירד ב–5% ברבעון החולף, בהשוואה לרבעון המקביל ב–2015, והגיע ל–55 מיליון שקל. מרווח הזיקוק המתואם של פז ברבעון הרביעי היה 7.8 דולרים לחבית, לעומת 7.9 דולרים לחבית ברבעון המקביל, והפער בינו לבין מרווח KBC (המרווח של בית זיקוק שמזקק נפט מהים הצפוני ופועל במערך ייצור דומה לזה של בית הזיקוק של פז) היה 3.1 דולרים לחבית — לטובת פז — לעומת 3 דולרים לחבית ברבעון המקביל.

הפער בין הרווח התפעולי המדווח לבין הרווח המתואם נבע מפער של 63 מיליון שקל בין ההכנסות נטו שזקפה פז ברבעון החולף בגין עסקות גידור של מחירי הנפט הגולמי, לבין ההוצאות נטו שהיא זקפה משערוך עסקות הגידור לשווי השוק שלהן בסוף 2016.

תוצאות מגזר הזיקוק הושפעו לרעה מירידות של 9%, 4% ו–4% במרווחי הזיקוק — בין תמורת המכירה לבין מחיר עלות חומר הגלם ללא הפרשי עיתוי — על הבנזין, הסולר והדלק הסילוני.

פרמיה על זיקוק רגיל
מרווח הזיקוק של פז, בדולרים לחבית

ירידה בתפוקה של כל התזקיקים

גורם נוסף שפגע בתוצאות היה ירידה בתפוקות של כל התזקיקים, ובעיקר ירידה של 11% בתפוקות של הבנזין והנפטא. המגזר התעשייתי של פז מייצר גז פחמימני מעובה (גפ"מ) לבישול ולהסקה, ומשווק מכשירים צורכי גפ"מ, כמו מחממי מים ומייבשי כביסה, וכן עוסק בייצור, שיווק ויצוא של מוצרי איטום לענפי הבנייה ותשתיות תחבורה. הרווח התפעולי של המגזר התעשייתי ירד ב–1.5% ברבעון הרביעי, לעומת הרבעון המקביל ב–2015, ל–62 מיליון שקל.

הרווח הנקי המדווח של פז נפגע כתוצאה ממעבר להוצאות מימון נטו בסך של 38 מיליון שקל ברבעון הרביעי, בהשוואה להכנסות מימון של מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2015, שבו נהנתה פז מהכנסות מעסקות הגנה על הדולר.

עלות שכרו של המנכ"ל פוגל הסתכמה ב–5.5 מיליון שקל ב–2016. עלות השכר כללה שכר בעלות של כ–2.9 מיליון שקל, מענק של כ–2 מיליון שקל ותשלום מבוסס מניות של כ–500 אלף שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#